Kredi Almanın Yolu

Kredi Faiz Oranları 2022 yılında Düşecek mi?

23.12.2021
797
Kredi Faiz Oranları 2022 yılında Düşecek mi?

Kredi Faiz Oranları 2020 yılında Düşecek mi? Geçtiğimiz yaz aylarında meydana gelen ABD ile ilgili siyasi sürtüşme neticesinde ekonomimizde önemli dalgalanmalar meydana gelmişti. Ülke olarak buna gerekli reaksiyonu gösterdikten sonra ciddi anlamda yükselen döviz kurları ve faizler yine ciddi anlamlarda inişlere neden oldu. Artan faizler ile kredi ihtiyacı bulunan vatandaşlarda zor durumda kalmıştı. Fakat geçen zaman içerisinde önemli adımlar atıldı. Gerek ekonomi kurmayları gerekse Merkez Bankası atmış olduğu adımların neticesini döviz kurlarının ve faizlerinin inmesi ile aldı. Vatandaş açısından çok önemli olmayan bu rakamların daha düşmesi beklentiler arasında yerini her daim koruyor. Bu nedenle bu aşamada da vatandaşlar beklenti içerisine girdi.

Önümüzdeki Süreçte Faizler

İçindekiler

Zaman içerisinde seçiminde araya girmesi ile bir anlamda ara verilen ekonomik programa seçim sonrası yeniden başlanıldı. Gerekli olan teşvikler, krediler devlet tarafından talep edenlere verilmesi söz konusu olurken küçük ihtiyaçları da dahil olmak üzere kredi alımı peşinde olan tüketicilerin en büyük beklentileri kredi faiz oranları düşecek mi oluyor. Kredi faizleri elbette düşmesi söz konusu. Bu düşme ani ve hızlı olmasa da uzun vadelerde düşecek olan döviz kurları, altın fiyatları ile birlikte kredi faiz oranlarının da düşmesi söz konusu olabilir.

Tüketici Kredisi Faizlerinin Durumu

Yıl ilk çeyreğini tamamlamamıza rağmen kredi faiz oranları bankalar arasında önemli değişiklikler yaşıyor. Özellikle devlet bankalarından Ziraat Bankası bu anlamda önemli aşamalar kaydetmiş durumda. 1,50 seviyelerine kadar gerileyen faizler bir nebze yükselmiş olsa da, özel bankalar içerisinde bu durum daha farklı. Bazı bankalarda 2,00 seviyelerine kadar çıkan faizler söz konusu. Oluşan siyasi ve ekonomik durumlar ile ani yükselişlere gebe kalan faizlerin düşmesi biraz zaman alan bir iş. Bu nedenle bu zamanın beklenmesi, gerekli şartların oluşması neticesinde vatandaş ve yatırımcıların beklediği faiz indirimi oluşabilir. Bununla birlikte ekonomi uzmanlarının verdiği yorumlar, beklentiler ve oluşan senaryolar ile farklı dillendirmeler söz konusu olabiliyor. Bu durum ise her oluşan olay neticesinde farklı bir yöne gidiyor ki, uzmanlar ikiye hatta üçe bölünmüş olabiliyor.

Önümüzdeki süreçte kredi faiz oranlarının düşmesi söz konusu olabilir. Bu düşme oranları beklentileri karşılar mı, ne kadarını karşılar bilemeyiz fakat nakit paraya ihtiyacı olan kişilerin bankalardan kredi alabilmesi için gerekli oranların oluşması beklenebilir.

Emlak Sektörü Beklentide

Tüm sektörler faizlerin inmesini bekliyor dersek yanlış olmaz. Özellikle konut sektörü konut kredi faizlerinin düşmesi için beklenti içerisinde. Daralan emlak sektörünün önünün açılabilmesi, vatandaşların ise ev alımı için kredi kullanabilmeleri için bu oranların düşmesi neredeyse şart olmuş durumda. Çünkü artan ev fiyatlarının yanında peşin alınamayan konutların krediler ile alınabilmesi için yüksek faiz oranları büyük engel oluşturuyor. Bu engelin ortadan kalkabilmesi için döviz kurlarında, altın fiyatlarında olduğu gibi faiz oranlarının da düşmesi gerekiyor.

Faizleri etkileyen diğer bir husus da bankaların vermiş olduğu mevduat faizleri. Bu faizlerin yüksekliği de önemli aşamalarda olduğu için vatandaşlar yatırım yapmak yerine parasını bankalar üzerindeki mevduat faizlerinde değerlendirme yoluna gidiyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.