Kredi Almanın Yolu

Kredi Çıkmıyor Çözüm Önerileri Kredi Alabilmenin Yolları

Kredi Çıkmıyor Çözüm Önerileri Kredi Alabilmenin Yolları

Başvuru yapmak herkesin hakkı. Ancak her başvuran kredi alacak diye bir kaide de bulunmuyor. Kredi almanın yolları belli başlı şartlardan geçiyor. Ancak bu yollarda engebeli kısımlarda bulunuyor. Kredi çıkmıyor çözüm önerileri başlıklı yazımızla bu kısımları geçebilerek kredi almanızın yolu açılabilir.

Bankalar Kredi Verme Yarışında

Kredi başvurusu yapıyor ancak kredi çıkmıyor, çözüm önerileri neler diye merak ediyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Öncelikle şunu bilin, bankalar kredi vermek için adeta yalvarıyorlar, sizin onların peşinde koşuyor olmanızın sebebi size güvenmiyor olmalarıdır.

Neden Kredim Çıkmıyor?

Hiç kimse geri alamayacağını bile bile birine 40 bin lira para vermez, bankalar da öyle. Krediniz çıkmıyorsa öncelikle kendi iş durumunuza bir bakın, gelir miktarınız gerçekten de o kredi taksitlerini ödeyebilecek seviyede mi? Bu konuda sorun yoksa kredi miktarını gözden geçirmelisiniz. Çok yüksek meblağlardaki kredi miktarları herkese verilmez.

Örneğin; 10 bin TL’lik bir kredi miktarını neredeyse hiç işi olmayan kişiler dahi almak isteseler %50 alırlar ancak bu tutar 15 bin TL olduğunda işsiz birinin kredi alabilmesi %10 ihtimaline düşer, sonrasındaki meblağlar ise imkansız gibidir.

Kredi çıkmıyor, çözüm önerileri neler?

 İstediğiniz kredi miktarını 2’ye bölün. Örneğin; 50 bin TL’ye ihtiyacınız var, bu miktarın 25 bin TL’sini bir bankadan, kalan 25 bin TL’sini başka bir bankadan almaya çalışın. Ancak bütün bankalar birbirinden haberdardır, toplamda ne kadar kredi aldığınızı bileceklerdir, yinede kendilerine olan borcunuz 25 bin TL olacağından kredi vermeye daha yakındırlar. Bir diğer yöntem de varsa evinizi, aracınızı ipotek ettirmek.

Bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz ancak çaresizlik ipotek ettirmeye kadar sürükleyebilir. Acil bir ihtiyacınız varsa (sağlık gibi) evinizi, aracınızı veya varsa başka tür malınızı – mülkünüzü bankaya ipotek gösterebilirsiniz. İpotek değeri kredi tutarının %75’ini karşılıyorsa kredinizi yüksek ihtimalle alırsınız.

 Neden kredi alamıyorsunuz sizce?

Neden kredi çıkmıyor, çözüm önerileri neler olabilir? Bir banka gibi düşünmeniz gerek. Yapacağınız işe güveniniz tam olabilir ancak başkalarının bu işte gelecek görmemeleri de doğaldır. Projelerinizi geliştirin, ödeme planınızı uzatın, gelir seviyenizi arttırmaya çalışın ve alacağınız kredi tutarını minimuma indirin.

Ayrıca başka bankaları da denemeniz gerektiğini unutmayın. Bilindik bankalar aslında tok satıcılara benzerler, daha az bilinen bankalara ve servislere kredi için başvurun, onlardan kredi alma ihtimaliniz diğer bankalara göre en az %20 daha fazladır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.