Kredi Almanın Yolu

Kredi Borcu Olanlar Konut Ev Kredisi Çekebilir Mi?

17.05.2020
294
Kredi Borcu Olanlar Konut Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Kredi; geri ödenmek sureti ile belirli bir vade ve faiz karşılığında bankalardan alınan paradır. Krediler bireysel krediler, ihtiyaç kredileri, konut kredileri olmak üzere çeşitlendirilir. Ödemekte devam edilen kredi borcu varken farklı bir kredi alabilmek için bankaların şart koştuğu bazı durumlar vardır ki; bunların başında kredi notunun yeterli olması gerekir. Kredi alabilmek için en önemli nokta kredi notudur. Kredi notu yüksekse kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de yüksek olmaktadır. Dolayısıyla bir kredi varken başka bir kredi talebi istendiğinde kredi notuna bakılır.

Yeni Kredi İçin Gelir Durumu 

Ödemekte olunan bir kredi varken yeni bir kredi alınması için diğer önemli şart gelir durumudur. Hanenin geliri aylık taksitleri ödeyebilecek oranlarda ise yeni bir kredi için onay çıkar.

Kredi borçları ödenmiyorsa ya da zamanında ödenmiyorsa; yasal takibe girmişse kredi çekmek mümkün olmamaktadır. Bankalara birden fazla kredi borcu durumu söz konusu ise bütün borçların tek bir bankada toplanması şeklinde birleştirme yaşanabilmektedir. Böylelikle farklı bankalardaki kredi borçları bir kalemde tek bankada birleştirilir, yeni bir vadelendirme ile işleme alınır.

Krediyle Alınan Bir Evin İpoteği Kaldırılarak Nasıl Kredi Alınır?

Evin ipoteğinin kaldırılması alıcı ve satıcının anlaşılmasına bağlıdır. Evin borcu nakit olarak satıcıya verilerek kredi kapatılır ve ipotek kaldırılır.

Günümüzde artık konut kredisi alarak kira öder gibi ev sahibi olunabilmektedir. Konut kredisiyle ev almak için evin krediye uygun olması şartını karşılaması gerekmektedir. Eğer kredi notu da yeterli görülürse konut kredisinin çıkmaması olasılığı yoktur. Konut kredisi alabilmek için düzenli ödemeler, kredi borçlarının düzenli ödenmesi gibi detaylar gereklidir. Çünkü bu detaylar kredi notunu belirleyen faktörlerdir. Bu arada kredi alabilmek için kredi notu yüksekliği gerekli olduğuna göre kredi notu düşük olanlar fatura ödemelerini düzenli yaparsa, asgari üstü tutarda ödemeler yaparsa not yükselir.

Üçüncü Konut Kredisi Alınabilir mi?

Kredi puanı yeterli ise; kredi ödemelerinde sıkıntı yaşanmıyorsa, aylık gelir giderin üstündeyse bankalar tarafından üçüncü krediye onay çıkar. Ancak bu prosedürler bankadan bankaya değişiklik gösterir.

Bankalarla kredi alışverişi esnasında bilinçli bir sistem uygulamakla; hem kendi ihtiyacı giderilir, istenilen krediye olumlu cevap gelir; hem de kazandığı kredi notu ile de gelecekte başka kredilere kapı açılmasında katkıda bulunabilir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.