Kredi Almanın Yolu

Kredi Borcu Durdurma (Dondurma) Mümkün mü? Nasıl Yapılır?

20.01.2020
329
Kredi Borcu Durdurma (Dondurma) Mümkün mü? Nasıl Yapılır?

Her ne kadar tüketici olarak kredi taksiti ödeme durdurma ve erteleme talebimiz olsa da; bankalar nezdinde böyle bir hizmet söz konusu değildir. Bu anlamda ertelemeye ve durdurmaya konu edilebilen kredi borçları mahsulü zarar görmüş çiftçiler, deprem ve afet gibi nedenlerde zarar görmüş olan esnaf ve tüketiciler için Bakanlar Kururu kararı alınması ve yasal düzenlemeye gidilmesi neticesinde olabilir. Yine bu düzenleme ile borçların ödenmesi için kolaylık, faiz indirimi, artırımı gibi nedenler söz konusu edilebilir.

Güncel şartlar kişilerin alacağı kredi taksitini ödemeye olanak veriyor olsa da zaman içerisinde ekonomik olaylar bu ödemeyi yapmaya engel olabiliyor. Kredi ürünlerinin alınmasında muhtemel olumsuz finansal koşullar dikkate alınmadan hareket edilmektedir. Ancak borç krediler alımı öncesi finansal muhasebenin yapılmasında gerçekçi yaklaşım sizleri kurtarabilir. Kişinin işsiz kalması, iflas etmesi gibi durumlar mevcut taksitlerin ödenmesine engel olabiliyor. Bu durum bankalar ve borçlu tarafından istenmeyen en büyük neden. Fakat bu duruma düşen milyonlarca banka borçlusundan da bahsetmek mümkün.  Bu anlamda arayışların genel ortak noktası kredi borcu durdurma oluyor ki bu bir anlamda imkansız gibi görünüyor. Bu şekilde bir talebin tüm inisiyatifi yine bankalarda. Nitekim alacaklı kesim onlar.

Kredi Borcu Durdurma Mümkün mü?

Kredi kartı ve kredi taksitlerini dondurma veya durdurma gibi talepler her dönem yapıldı. Finansal açıdan ihtiyaçların karşılanmasında kullandığımız bankalar bizlere belli şartlar dahilinde borç para verir. Bu verilen paralarda ödeme planı çerçevesinde ödenmesi istenir ki bu aşamada plana uyulmaması bankaların istemediğin en büyük yollardan biridir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi ile taşıt kredileri bir yana en çok kredi kartı borcu durdurma taleplerinin olması milyonlarca kart kullanıcısının maddi açıdan zor durumda olduğunu gösteriyor. Burada kredi taksitlerini ertelemeniz için yapılandırma yeni krediler ile kapatma ve yeni ödeme planları ile ortaya çıkıyor olsa da kredi kartları için yapılandırma işlemi söz konusu olmuyor.

Kredi Durdurmak İsteyen Kesim

Genel itibarıyla ödeme yapamayacak kimseler gelirleri kesilen kimselerdir. Bu nedenle de ödeme yapamayacaklarından söz konusu taksitlerinin ve borçlarının durdurulması ve dondurulması talebi gelir. Bu anlamda en çok kredi ödemelerini durdurmak isteyen kesimler şu şekildedir.

  • Askere giden ve gidecek olanlar.
  • Sağlık nedenleri yüzünden çalışamaz durumda olanlar
  • İşinden çıkarılanlar ve işsizlik maaşı alamayacak durumda olanlar.
  • Yurt dışı görevine giden kimseler
  • Mahsulü zarar görmüş olan çiftçiler
  • Devlet için şehit olmuş yakınları ve gaziler
  • Fiziksel engeli olan vatandaşlar

Kredi Kartı Borcu Durdurulur mu?

Kredi kartı borcunun durdurulması söz konusu edilmeyeceğinden en kolay yolu bir yapılandırma ile tüketici kredisi çekimi ile kartın borcunun kapatılması ve belli taksitlere yayılması ile yapılabilir. Devlet kart mağdurları için zaman zaman bu yapılandırma yoluna gitmektedir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan son düzenleme ile kart mağduriyetinin önüne geçilmesi adına 72 ay süre ile yapılandırmalar bankalar nezdinde yapılmak zorunda kalındı. Ancak devlet tarafından bir yasal düzenleme yapılmadan da bankalara bu hizmet için başvuru yapılması söz konusu. Yani talepte bulunmakta bir engel bulunmuyor. Yani tamamen banka ile sizin aranızda olan bir husus.

Yasal Takipteki Kredi Borçlarını Durdurma

Kredi durdurma ve dondurma işlemleri için başvurunuzun zamanı önem arz eder. Nitekim borçlarınızı ödeyemez duruma geldikten sonra üç ay bekler ve sonrasında erteleme yada durdurma talebinde bulunursanız bankalar size olumsuz yanıt verir. Öyle ki 90 günlük süre sonunda bankalar zaten sizin borcunuza ait dosyayı yasal takip başlatılması için gerekli vekillerine göndermektedir. Bu aşamadan sonra sizin kredi yapılandırma işleminiz belki avukatlar nezdinde yapılabilir. Fakat durdurma yada dondurma gibi hizmetleri almanızı beklemeniz yanlış olacaktır. Hatta bu dosyanızın işlemleri başlamış ve icra müdürlüğüne kadar gitmişse zaten imkansız bir işlemdir. Buradan size gelecek tebligat ile haciz işlemleri başlanabilir. Bu nedenle bankalara yapacağınız taleplerde zaman dilimi önem arz eder.

Kredi Borcu Durdurma Talepleri ve Başvuru

Kredi durdurma – dondurma işlemi talebinizi bankanızın müşteri hizmetlerinden ve telefon bankacılığı üzeriden yapmanız mümkün değildir. Buradan yapacağınız aramalar neticesi sadece yetkililerden bilgi alabilirsiniz. Ancak bilinmesi gerekir ki bu tür hizmetlerin alımı için müşteri hizmetleri gerekli bilgileri sahip değildir. Nitekim borç erteleme, yapılandırma ve diğer hususlar banka şubesi üzerinden yapılacak başvurular neticesinde bankaların genel müdürlüklerine yansır ve burandan gelecek onaylar neticesinde işlemler yapılabilir. Zira tüm kredi işlemleri bu şekilde yürür.

Kredi taksit ödemesi ya da erteleme gibi hususlar ile yapılandırmalar mutlaka borçlusuna yeni yükler bindirir. Yani yeni kredi, yeni faiz ve yeni masraflar anlamına gelmektedir. Yani bir aylık taksit erteleme ya da iki aylık erteleme gibi imkanlar bulunabilir.

Askere Gidiyorum Kredi Borçlarımı Durdurabilir miyim?

Vatani görevini yapmak üzere askere gidecek vatandaşlar kendileri açısından borçlarını bitirmeden askere alınabiliyor. Bu nedenle en çok askere gidenlerin kredi ve kredi kartı borcu ne olur sorusu ile karşılaşılıyor. Ancak askere gidenlerin finansal bankalara olan borçları için bir yasal düzenleme ve mevzuat bulunmamaktadır. Bu nedenle her ne kadar vatani görevde olsa bu hizmet için borç erteleme ve dondurma işlemi gibi bir bankacılık hizmeti bulunmuyor. Şehit yakını ve gazilere zaman içerisinde özellikle devlet bankaları kanalıyla faizsiz kredi seçenekleri sunulabilirken burada borç erteleme ve durdurma gibi hizmetlerin alınması da söz konusu değildir.

Konut Kredisi ödemelerinde Durdurma

Konut kredileri alımları ile vadeleri uzun sürelere neden olan bir hizmet. Bu alımlarda da taksit erteleme durdurma, dondurma gibi işlemler tüketici kredilerinde olduğu gibi aynı hususlarda şekillenir. Yani erteleme yeni ödeme planı ile yapılırken dondurma ve durdurmalar söz konusu değildir.

Ertelemeli Kredi Alternatif Olabilir.

Bankalar tahsisi yapılmış kredilerden çok yeni kredi alımları için ertelemeli kredi kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanya size en fazla üç aylık bir erteleme imkanı verir. Daha uzun vadede erteleme söz konusu değildir. Bu durumda alacağınız kredinin faiz oranı da birkaç puan yüksek olacaktır ve aylık ödeme taksitleri de artış gösterecektir. Ertelemeli kredi en fazla üç aydır. Daha uzun vadede erteleme söz konusu olmaz. Ancak bazı kredi alımlarında ödemeler yıllık olabilir. Nitekim özellikle devlet bankası yoluyla alınan çiftçi kredilerinin ödemesi tamamı bir yıl sonra yapılabiliyor. Bu süre içinde de ödeme yapmanız gerekmiyor. Bununla birlikte esnaf ve sanatkarlar odalarına bağlı olarak esnaf kredilerinde de vadeler ve ödemeler değişebiliyor. Burada aylık ödemeler söz konusu edilebilirken aynı zamanda üç ayda bir ödeme de seçenekler arasında bulunuyor. Bu seçeneklerden birisini kullanarak ta kredi ödemesi yapabilirsiniz.

Kısaca Kredi ve Kart Borcu Durdurma

Kısaca değinmek gerekirse bankalardan alınan krediler belli protokollere ve sözleşmeler bağlıdır. Bu sözleşme maddeleri gereği tarafların hukuki sorumlulukları doğar. Bu sorumluluklara iki taraflı da uyulması gerekir ki bu anlamda sözleşmeye bağlı olarak çıkarılan kredi taksit ödeme planı çerçevesinde verilen miatlarda ödemelerin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Aksi takdirde yasal mevzuatlar gereği kredi borçlarının tahsili için gerekli adımlar atılır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.