Kredi Almanın Yolu

Kredi Borcu Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

30.05.2020
1.127
Kredi Borcu Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartı ile konut alma işlemi en çok yapılan işlemlerden bir tanesidir. Kredi borcunuzu bitirdikten sonra bu eve tam anlamıyla sahip olabilmeniz için son işlemlerden bir tanesi olan ipoteğin kaldırılması işlemini de yapmanız gerekir. Ancak burada dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi de ev için ödediğiniz kredinin tamamının bitmiş olması şartıdır.

İpotek Kaldırma İşlemi

Kişinin bu konuda yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Öncelikle ipotek kaldırma işlemi için bankasına başvurmalı ve kredi borcunun bittiğine dair bir yazının tapu müdürlüğüne iletilmesini istemelidir. Daha sonra ipoteğin kaldırılması için önceden belirlenmiş miktarın bankaya yatırılması işleminin gerçekleşmiş ve tapu müdürlüğü incelemeler sonucunda olumlu sonuç elde ederek ipoteğin kaldırılmasına karar vermiş olmalıdır. Dilerseniz bu süreç hakkında bankanızdan ya da e-devlet üzerinden bilgi alabilirsiniz. Burada yapılması gereken şartların tam ve eksiksiz yerine getirilmiş olmasıdır. Bankanızın ilgili yazıyı tapu müdürlüğüne göndermemiş olması durumunda ipotek işlemi kalkmayacaktır. O yüzden bu süreç tamamlanırken her işlemin yapılmış olması gerekir.

Okunmalı. İcralık Avukatlık Olanlara İpotekli Kredi

İpotek Kaldırmada Gerekli Yöntemler

Kişinin tapu müdürlüğüne giden yazısından önce mutlaka bankası ile görüşüp daha öncesinde ipotek kaldırma işlemi için para yatırmış olması ve dekontunu almış bulunması gerekir. Diğer gerekli belgeler gerekli kurumlar arasında birbirine gönderildiği için kişiden sadece ipotek harcının ödenmesi istenir. Bu ödemenin gerçekleştiğine dair kişi gerekli evraklarını bankaya iletir. Banka kişinin dekontunu inceledikten sonra ipotek harcının ödenmiş olduğuna dair onayını tapu müdürlüğüne iletir. Bu süreçte kişilerin tapu müdürlüğüne gidip herhangi bir belge ya da bilgi almasına gerek yoktur. Çünkü bu işlemler kişi ve banka arasında daha sonra ise banka ve tapu müdürlüğü arasında gerçekleşmektedir.

Okunmalı : İpotekli ev nasıl alınır?

İpotek Kaldırmanın Süresi

Kişinin bütün işlemleri yaparak bankasından bilgi alması ve gerekli son işlemleri de tamamlaması doğrultusunda tapu müdürlüğü son olarak incelemelerini tamamlar ve olumlu yanıtı tekrar bankaya göndererek ve kişiyi bu konuda bilgilendirerek son aşamaları da tamamlar böylece evin üzerine düşülmüş olan ipotekli bilgisini ortadan kaldırır. Kişi bütün işlemleri tamamladıktan sonra sadece şerhin ortadan kaldırılması için geçen süre kadar bekler.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.