Kredi Almanın Yolu

Kredi Borçları Miras Kalır mı?

13.06.2020
466
Kredi Borçları Miras Kalır mı?

Ferde vefat eden ailelerinden nasıl mal varlığı kalıyorsa kalan borçlarda miras olarak kalmış oluyor. Kişi kalan mallardan nasıl gelir elde ediyor fayda sağlıyorsa burada kalan borçları da ödemekle yükümlü yani kişiye borçlar bir anlamda devir edilmiş oluyor. Kredi ve diğer borçlar miras kalır mı? Borcu ödememek için reddimiras nasıl yapılır? Reddimiras yapmanın süresi var mı? Bu gibi soruları bulunanlar için makalemizi hazırladık.

Borçlar Miras Kalır mı?

Vefat eden aile bireylerinin mevcut mal varlığı mirasçılarına eşit oranlarda dağıtılır. Burada yine vefat edenin banka kredi borçları da dahil olmak üzere tüm borçları aynı eşit oranlarda mirasçılarına devredilir ve mevcut borçların ödenmesi bu kişilerden istenir. Ölen anne ve babanın borçları çocuklarına geçer mi başlıklı yazımızda bu konulara değinmeye çalışmıştık.

Kalan borçların ödenmesi mirasçılar tarafından zorunlu yapılması gereken bir husus. Ancak bu ödemeyi mirasçılar reddedebilir. Ancak bu ret olayı sadece borçlar için değil kişiden kalan diğer mal varlıkları içinde reddedilmiş olur. Yani ne alacaktan faydalanabiliyorsunuz ne de borçları ödemek zorunda kalıyorsunuz. Kişiler burada kalan mallara sahip olmak ister ve sadece borcu reddetmek ister. Ancak hukuken ya ikisini de kabul etmeniz gerekiyor yada ikisini de reddetmeniz gerekiyor.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Bulunuyorsa

Ölen kişinin borçları için bir hayat sigortası poliçesi olabilir. Bu poliçenin düzenlenmesinde asıl neden kişinin borcun ödenmesi esnasında vefat etmesi halinde borcun ödenmesini sağlamak içindir. Burada poliçede belirtilen detaylarda önemlidir. Nitekim ölen kişinin borçlarının karşılanmasında ölen kişinin durumu hayat sigortası poliçesini kapsamayabiliyor. Bu durumda da borcu sigorta şirketi sahiplenmiyor. Ancak şartlar oluşuyorsa ve olan borç için vefat eden kişi hayat sigortası yaptırmışsa burada mevcut borçların ödenmesi sigorta şirketince yapılacaktır.

Varlık Şirketine Devredilen Kredi Borçları

Ölen kişilerin kredi borcu bulunuyorsa bu borcun ödenmemesi nedeniyle bankalar varlık şirketine devretmiş olabilir. Bu durumda da ölen kişinin borcu yine mirasçılara devir olur. Kişiler borcun ödenmesini yapmak istemediklerinde kişinin miraslarını reddetme yoluna gider. Ancak burada reddetmeniz için önünüzde kişinin vefatından sonra borcun öğrenilme tarihinden itibaren üç aylık bir süreniz vardır. Bu süre içinde reddimiras yoluna gitmeniz gerekir. Türk Medeni Kanunun 606 madde de gerekli açıklamalar bulunmaktadır. Burada borcun mirasçıya bildirilmesinden itibaren üç ay içinde reddetme imkanı verilmektedir.

Kefil Ölürse Mirasçılara Kalır mı?

Kredi ve diğer borçlarda kefil olma yoluna gidilmiş olabilir. Bu durumda ise kefil asıl borçlu olarak tüm hususları kabul etmiş olur. Bu nedenle asıl borçluda olduğu gibi kefilin ölümünde kefillikten doğan borçlarda mirasçılarına devredilmiş olur. İcra Borcunu Kefil öder mi başlıklı yazımız bu konumda olan vatandaşlara faydalı olacaktır. Sonuçta kefil olan kişiye haciz gelme olasılığı da bulunmaktadır.

Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Kişilerin borcu ve mal varlıklarından imtina etmek adına kişiler Sulh ceza Mahkemesine yazılı ya da sözlü olarak başvurabilir. Burada miras kalan kişiler kayıtsız ve şartsız olarak reddetme yoluna gitmek zorundadır ve mahkeme bir tutanakla bunu tespit ederek kayda alır. Ancak süresi geçmiş başvurular kabul edilmez ve hem borçlar hem de mal varlıklarını kabul etmiş sayılır. Kredi borçları miras kalma hususu ile ayrıntılar için hukuki bir platformdan destek alınması mantıklı bir adım olabilir. Nitekim ilerleyen dönemde mağduriyetin yaşanmaması adına önemli bir husus.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.