Kredi Almanın Yolu

Kredi Başvurularım Reddediliyor, Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım?

25.08.2020
993
Kredi Başvurularım Reddediliyor, Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım?

Bankacılık ürünlerinin kullanımı için bankaların ve yasaların belirlediği şartları taşıyor olmanız gerekir. Aksi takdirde finans kurumları size kredi vermekten kaçındığı gibi şartları da zorlamak istemez. Burada gerekli kriterleri taşımıyorsanız elbette başvurabilirsiniz fakat kredi başvurunuz olumsuz yanıtlanır. Bu durumda sorduğunuz soru net bir şeklide kredim neden çıkmıyor? Olacaktır. Soruyu sormanızın ana etken hususu kendinizsiniz. Kredi talebinizin ret edilmesinin sebeplerini kendinizde aramanız gerekir. Öncelikli tüketici olarak hangi şartlar altında kredi alınır, kimlere verilir bunu öğrenmek önemli adım.

Kredi Kullanma Şartları

Bankalar kendilerine yapılan kredi başvurularını belirli şartlar ve kriterleri baz alarak değerlendirirler ve bunu kendi tabirleri ile serbestçe değerlendirme hakları vardır.  Birinci esas kredi notudur, kredi notunuzun düşük olması kredinin çıkmamasına en büyük etkendir, yani geçmiş kredi ve kredi kartı ödeme performansınızla alakalıdır. Kredi skoru diğer deyişle kredi notu 1200 altında olması kredinizin çıkmaması, çıkacak ise düşük tutarlar için çıkacak olmasına büyük bir etkendir.Bir diğer husus ise kredi ödeme performansınız iyi dahi olsa kredi ödeme skorunuz 1600 dahi olsa, kredi borç yükünün fazla ise kredi çıkmama durumu oluşmaktadır. Geçmişte hiçbir takıntınız olmasa dahi 3-5 kredi kartınızın olması ve onlarda bulunan taksitli alışveriş borçlarınız ve kullandığınız 2-3 bireysel, otomobil veya ev kredinizin olması size kredi verilmesinde engel teşkil eder. Yani size demek istediği, tamam borcunuza sadıksınız ancak gelirinize göre haddinden fazla borcunuz var her an aksayabilir gözüyle bakar.Burada kredi kullanmak için Kredi borç transferi yapmayı bankanıza teklif edebilirsiniz yani kredilerini bitleştirmek bankanıza Borç Transfer Kredisi kullanabilir siniz.

Gelir Düzeyinin Düşük Olması

Kredi alamamanızın bir nedeni de gelir düzeyinizin çok düşük olması olabilir. Örneğin bir krediniz varsa ve bu krediyi ödüyorsanız ikinci bir kredi alımınız için yeterli geliriniz olması ve bu gelirinizi belgelendirmeniz gerekecektir. Bunları yerine getiremiyorsanız banka yasal olarak size kredi vermekten imtina eder çünkü borçlarınızı ödemenin yanında yaşamınızı idame ettirecek gelirinize dokunmak istemez.

Başka Bankaları da Deneyin

Kredi alımı sonrası eliniz boş dönüyorsanız bu başvurunuzu başka bankalara da yapmaktan çekinmemekte fayda vardır. Bankanın biri vermiyorsa diğeri için engel olmayabilir. Size istediğiniz kredi tutarı olmasa da daha düşük tutarda verebilir. Özellikle ilk başvuru adresleriniz özel bankalar olabilir. Çünkü özel bankalar bu konuya biraz daha esnek yaklaşabiliyor. Bu esneklik için fazla faiz ödemesi söz konusu oluyor olsa da kredi alabilmeniz için alternatif yol.

Kredi Notunuz Engel Olabilir

Notunuza bağlı olarak kredi alamıyorsanız bu durumun önüne geçebilmeniz için zaman geçirmeden ilk adımları atmalısınız. Güncel olarak kredi alamayabilirsiniz fakat ileri dönemlerde bu tür engellerle karşılaşmamanız için kredi notunuzu yükseltmenin çarelerine bakmalısınız. Kredi notunuzun yükselmesine ise en büyük etken bankalar ile ilgili alışverişleriniz olacaktır. Bu alışverişlerin başında kartlar gelir ve alacağınız düşük limitli kartlar ile bu adımı atabilirsiniz. Yapacağınız harcamaları ve kartınıza olan borcunuzu  zamanında ödemeleriniz ile zaman içerisinde notunuzda yükselmeler yaşayacağınızdan sonraki dönemlerde bankacılık ürünlerini alabilmeniz de kredi notunuz engel olmayacaktır.

Para Lazım ve Kredi Kullanmanız Gerek Öneriniz derseniz?

O zaman şayet kredi notunuzun düşüklüğünden veya fazla kredinizin olmasından kaynaklanan bir ret söz konusu ise, ek teminat vermek suretiyle kredi kullanabilirsiniz. Teminat dediğimiz, bankaya kefil önerebilir, ipotek verebilir, yukarıda da belirttiğimiz gibi borçlarınızı tek bankada toplamayı önerebilirsiniz.Ancak şu ayrıntıyı gözden kaçırmayın, sürekli kredi arayışında bulunmanız, durmadan sürekli kredi başvurusu yapmanın size zararı olacaktır. Yapılan her başvuru, sisteme eklenmekte ve sizin para arayışında olduğunuzu, nakit sıkıntısı çektiğinize bir delil olarak algılanır ve kredi notunuza olumsuz yansır.Genelde herkes bilir kendisine kredi çıkıp çıkmayacağını, onun için dikkat etmekte fayda var, en başta belirttiğimiz gibi teminat veya kefil ile kredi kullanmanız mümkün, yada borçlarınızı tek bankada birleştirmek ve 3-5 Bin TL fazla çekmek suretiyle nakit sıkışıklığınızı giderebilirsiniz.

Para Bulmanın Farklı Yolları

Kredi başvurularından olumsuz yanıt alan kişilerin başvurduğu hususlardan birisi de elden senetle borç almak, kredi kartını nakite çevirme, düşük tutarlar için faturalı hat üzerinden kredi alımı gibi hususlardan oluşuyor. Özellikle son dönemde faturalı hatlar üzerinden krediler ön plana çıktı. Bu hususun oluşmasına ana etken husus ise cep telefonu satışlarına kredi kartı taksit yasağı uygulanması oldu. Bu uygulama ile telefon alamayan kişilere hizmet verilmesi amaçlanmış olsa da, zaman içerisinde alınan telefonun satımı ile nakite çevrilmesi sonrasında verilen kredi türüne dönüştü. Bu kredi türü ihtiyacın aciliyetine göre mantıklı olabiliyor. Fakat tüketici kredisi oranları ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek oranlar ile maddi mağduriyetlere neden olabiliyor. Yine de tüketiciler bu yola başvurmaktan çekinmiyor. Alım hususundaki avantaj ve dezavantajlar burada baskın çıkabiliyor.

Hat Üzerinden Krediler Favori

Faturalı Hat Üzerinden Kredi alımında dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunuyor. Çünkü yasal zemini olmayan bir husus olarak vatandaşın hizmetine sunulabiliyor. Özellikle sosyal medya üzerinden müşterisini bulan bu krediyi veren firmaların yasal güvenceleri de kontrol edilmesi gereken hususlar arasında…

Kredinizin çıkmamasına etken olan husus sadece kredi notunuz değildir. Bununla birlikte size kredi vermeyen bankalarda bu durumdan muzdarip. Zira hepsi kredi pazarlama ve bu pazardan pay kapma yarışı içerisinde. Bu yarış içerisinde reklam giderleri, pazarlamalar, personel giderleri gibi hususlar nedeniyle kredilerden kazanç sağlamak önemli amaçları arasında. Fakat bu paydan alırken aynı zamanda verdikleri borçların da geri gelmesi çabası içerisindedirler. Bu geri dönüşlerin sağlanmayacağı borç verimlerden uzak dururlar ki batık krediler istatistikleri düşük oranlarda kalabilsin isterler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2