Kredi Almanın Yolu

Konut Kredisini 2, 3 Ay Geciktirirsem Ödemezsem Ne Olur?

17.05.2020
246
Konut Kredisini 2, 3 Ay Geciktirirsem Ödemezsem Ne Olur?

Konut kredileri genellikle uzun vadeli ve yüksek tutarlı krediler olmaktadır. Zaman zaman çekilen bu kredilerde tüketiciler ödemekte zorluk yaşamaktadır. Ancak ister ihtiyaç ister konut kredisi olsun izlenen süreç yaklaşık olarak aynıdır. 2015 yılında yapılan düzenle gereğince Tüketici Kredisi Yönetmeliği ile tüketici birbirini izleyen iki ayın taksiti üst üste ödemez ise bankaların bu krediyi iptal etme ve ödenmeyen taksitleri ise toplu halde isteme hakkına sahiptir. Bu nedenle kredi taksitlerinin düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Ödenmediği takdirde ise yasal süreç başlamaktadır. Yasal süreci yaşamamak için mutlaka kredi taksitlerini düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Konut Kredisi Ödemeleriniz Gecikirse Ne Olur?

Burada geç ödenen kredinin niteliği pek de önemli değildir. Kredilerinizi ödemediğiniz takdirde bunun pek çok olumsuz sonuçları olacaktır. Öncelikle kredinizi iki ay üst üste ödemediğiniz takdirde bankaların bu tutarı peşin olarak alma hakkı vardır. Ancak bankalar bu tercihini genellikle 3 ay yani 90 günlük periyot şeklinde kullanmayı tercih ederler. Bu süreçte müşteri ile yapılandırma gibi alternatifleri sunarlar ancak geri dönüş alamazlarsa tam olarak yasal sürece geçilir ve isminiz Merkez Bankasına iletilir. Bu sebeple de 5 yıl boyunca hiçbir kredi talebinde bulunmanız mümkün olmamaktadır.

Konut krediniz içinde aynı durum söz konusudur. Hatta bu kredilerde banka evinize ipotek koyduğu için evinizi satışa sunma hakkına da sahiptir. Ayrıca banka isterse yasal süreç gereği maaşınıza hacizde koydurtabilir. Krediniz notunuz düşerek kredi çekme şansınız oldukça zorlaşır ve belirli bir süre için neredeyse imkansız hale gelir. Tüm bu değerlendirmeler gereği mutlaka kredi taksitlerinizi düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Konut Kredisi Ödemeleri Yapılamadığında Ne Yapmak Gerekir?

Konut kredisinin aylık taksitlerinin yüksek olması sebebiyle geri ödemede zorluk yaşamanız olasıdır. Bu nedenle kredinizi ödeyemediğiniz takdirde mutlaka banka ile görüşerek durumu izah etmelisiniz. Böylelikle banka sizin için yeniden bir ödeme planı geliştirebilir. Ancak çok zor durumda kalmadığınız sürece kredi taksitlerinizi geciktirmeyeniz. Yoksa bu durumda gecikme faizi de ödemeniz gerekecektir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.