Kredi Almanın Yolu

Konut Kredisi Transferi Nasıl Yapılır? Cezası ve Masrafları Var mı?

28.02.2020
1.120
Konut Kredisi Transferi Nasıl Yapılır? Cezası ve Masrafları Var mı?

Konut Kredisinin yapılandırılmasında olduğu gibi transferinde de amaç krediyi kullanan kişinin daha düşük faizle yeni bir kredi tahsisi yapılması ile aradaki faiz oranı ile daha fazla ödememek. Sonuçta bankalara borçlanıyorsunuz ve ne kadar az öderseniz sizin için o kadar daha avantajlı. Bu avantajı sağlamak için kullanılan alternatif yollardan birisi olan kredi transferi kendi bankalarına gelmesi istenilen fakat başka bankalara gitmesini istemedikleri bir durumdur.

Konut kredinizi başka bir bankaya taşımak yani transfer etmek istiyorsanız burada karşılaşacağınız en büyük sorun yeni bir kredi tahsis ediliyormuş gibi muamele görmesidir. Tüketiciler bunu bilmeden taşımak ister. Ancak başvuru sonrası yeniden ekspertiz, ipotek tesis ücreti, kredi tahsis ücreti ödemek zorunda olduğu öğrenilir. Böylelikle önceki kredi faizi ve yeni kredi faizi ile arasındaki fark ile yeniden ödeyeceği masraflar arasındaki muhasebe ile vazgeçilmesi muhtemel bir adım. Fakat her zaman yan cebinizde bulundurabileceğiniz ve sizin hakkınız olan bir bankacılık hizmeti olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Konut kredisi borç transferi nasıl yapılır

Özellikle konut kredileri uzun vadeli ve yüksek meblağlarda olduğundan kredi faizi oranlarında 0,1 puan dahi çok şeyi ifade eder. Bu nedenle düşen faiz oranı ile arasındaki meblağda yüksek oranlara tekabül edecektir. Örneğin 0,90 kullanılan bir konut kredisi ile 0,85 ten kullanılan konut kredisi arasından oldukça fazla bir fark, en azından tüketici için olmaktadır.

Örneğin, yüksek faiz uygulayan bir bankaya konut kredisi borcunuz bulunmakta. Ve bu bankadan kurtulmak istiyorsunuz, böyle Bankaların sunmuş olduğu konut kredileri kampanyalarını takip etmelisiniz. Konut kredisinde düşme olduğu sırada, mevcut olan borcunuzu başka bankadan konut kredisi borç transferi kredisi kullanmak suretiyle başka bankaya yani daha düşük oranları veren bankaya taşıyabilirsiniz.

Ancak öncelikle yapmanız gereken konut kredisini kullandığınız bankadan teklif almanız size daha avantajlı gelebilir önceliğiniz kendi bankanız olsun en azından faiz indirimi, krediyi yeniden yapılandırma gibi  bir teklif alınız. Tabi bankanız kabul edebilir veya ret edebilir.

Kredi Aldığınız Bankada Yapılandırma

Banka kredileri için örnek hesaplamalar ile anlatım sizler için daha avantajlı bir durum oluşturacaktır. Örneğin krediyi almış olduğunuz bankaya olan borcunuz 1.170 TL. Burada kredi kullanım kriterlerini taşıyan, bankaya olan borçlarınızda sadık olan bir müşteri olmanız durumunda bankaya kredi yapılandırma başvurusu yapmanız halinde başvurunuz değerlendirmeye alınıyor. Bu değerlendirme sonucunda onay verilirse gerekli faiz oranı ile yeniden yapılandırma süreci sonrasında borcunuz 1.070 TL seviyesine inebiliyor. Burada ki faiz oranının farkı çok önemli.

Yapılandırma Güncel Faizin Üzerinde Olabilir

Konut kredisi faizleri ciddi anlamlarda düşüş yaşayabilir. Örneğin 1,30 dan almış olduğunuz krediler yine aynı bankada güncel olarak 1,00 oranında verilmeye başlanmış ta olabilir. Bu durumda bankanıza başvuru yapmanız halinde size yapılandırma imkanı elbette yasal olarak verilebilir. Fakat buruda yapılandırma olayı güncel faiz oranları üzerinden gerçekleştirilemiyor. Örneğin 1,05 üzerinden yapılandırma imkanınız olabiliyor. Fakat 1,00 faiz oranını banka size uygulamak istemez.

Mesela,  bir konut kredisinde faizler düştü ve bu durumda kredinizi yeniden düzenlemek ve kendinize göre finanse etmek istiyorsunuz. Bu durumda, yapmanız gereken işlemler şu şekildedir: Borcunuzu teşkil eden evin tekrar yeni kredi alma talebiniz ile bu evinizin üzerinde ikinci bir ipotek işlemi konularak yeni kredi tahsisi edilmesidir. Bu tahsis sonrasındaki aşamada ise yeni aldığınız kredinin teminatları alınıyor. Başka banka ise bankalar arasındaki iletişim ile birlikte önceki kredi kapatılıyor ve transfer işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. Burada önceki bankaya olan toplam borç tamamen kapatılması önemli husus.

Bankanızdaki faiz oranının yüksek olması nedeniyle başka bankaya transferini istiyorsanız aynı zamanda mevcut bankanıza olan borç taksitlerini de ödüyor olmanız gerekir. Burada aksaklık olursa yeni taşımak istediğiniz banka için sorun teşkil edebilir. Fakat aynı bankada yeni kredi yapılandırma söz konusu oluyorsa ipotek teminatı ile kredi faiz oranında düşme yaşıyor ve yine kazanç sağlamış oluyorsunuz.

Kredinizi Başka Bankaya Taşıyorsanız

Borçlarınızı başka bankaya aktarmak (transfer) isteyen müşteri, konutunun değerlendirme raporunun yeniden inceleneceğini bilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bankanıza erken ödeme sağlanacağı için erken ödeme ücreti ödemek zorunda kalacağınızda bilinmesi gerekenler arasında bulunuyor.

Sizlere tavsiyemiz, eğer bir banka ile çalışıyor ve memnun kalmıyor olabilirsiniz. Tüketici olarak bizler bunun için bir çok sebep öne sürebiliriz. Bankamızla ilgili olarak olumsuz karşıladığımız hususlar olabilir. Fakat yeni bankanızda da aynı olumsuzlukları yaşayabileceğinizi unutmamakta da fayda olacaktır. Sizler tüm şartlara rağmen kredinizi başka bankaya taşımak istiyorsanız taşıma sonrası ödeyeceğiniz tahsis ücreti, vergiler, ekspertiz ve ipotek tesis ücreti gibi masraflar hakkında ayrıntılı bilgi edinmeli ve daha sonra bu adımı atmalısınız. Bu hesaplamalar sonrası kredi transferinden vazgeçen tüketici sayısının da az olmadığını ayrıca belirtmekte fayda olacaktır.

Kredi Taşımadaki Masraflar Göz Önünde Bulundurulmalı

Kredi taşıma işlemi yapacağınızı borçlu olduğunuz bankaya bildirebilirsiniz. Burada banka size engel olmaya kalkışmaz. Çünkü alacağının çoğunu almıştır ve masrafları ve süreç nedeniyle sizin bu adımı atmayacağınızı düşünerek banka size bilgilendirme de yapmayabilir. Fakat bu süreçte karşılaşacağınız durumlar için bilgilendirilme yapılması önem arz ediyor. Bu ve bunun gibi bilgilendirmeler hakkında ayrıntıları sayfalarımızdan temin edebilirsiniz.

Konut Kredisi Transferi Yapan Bankalar

Türkiye’de faaliyette bulunan onlarca banka bankacılık ürünlerinin ana hizmeti olan kredi verimi için bir bakıma yarış içerisinde bulunmaktadır. Bu yarışın içerisinde alınan kredilerden pay kapmak ve kazanç sağlamak amaç olduğu için mevcut kredi veriminde konut kredileri de bulunmaktadır. Yapılacak olan transfer işleminde de yeniden konut kredisi tahsisi işlemleri ele alınmaktadır. Bu nedenle tüm bankalar konut kredisi transferi yapmaktadır.

Konut Kredimi Taşıdım Nasıl Bir Masraf Çıkar Karşıma?

Bankanız nezdindeki konut kredisini istediğiniz bankaya taşıma talebiniz olabilir. Bu yasal olarak hakkınız olan bir işlem. Bunun için masrafları göze almış olabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere masraflar düşecek faize oranla size avantaj sağlamayabilir. Fakat yine de taşımak istiyorum diyorsanız bunun için ödeyeceğiniz masraflar şu şekilde oluyor. Öncelikle mevcut evinizin metre karesi önemli. Çünkü alınan ekspertiz ücretleri metre kareler üzerinden hesaplanıyor. 250 metreye kadar 498 Lira, 500 metreye kadar 622 Lira ekspertiz ücreti ödemesi yapıyorsunuz. İpotek tesis ücreti de 300 ile 500 lira arasında değişiklik gösteriyor. Hayat sigorta poliçeniz varsa bunu iptal ettiriyorsunuz. Buradan size hesaplama sonrası bir para dönüşü olacaktır. Bu hesaplamalar ile ilgili ayrıntılı bilgi için kredi alımlarında hayat sigortası zorunlu mu başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Yaptırmış olduğunuz DASK yenileme işlemi yapmanıza gerek yok. Konut sigortası yaptırmışsanız bu da süresi bitiminde yenileceğinden tekrar yenilemenize de gerek kalmıyor. Bunlarla birlikte tapu harcı ödemesi de yapmayacağınıza göre arada sadece sizin ödeyeceğiniz kredi tahsis ücreti kalıyor. Bu rakamda kullanacağınız kredinin binde beşi oluyor.

Konut Kredisi Yapılandırma Yapan Bankalar

Almış olduğunuz konut kredisi faizleri düşme göstermesinin ardından yapılandırma talebiniz olması gayet doğal. Bu işlem için mecburen krediyi kullandığınız banka üzerinden işlemlerinizi yürütmelisiniz. Bu işleme bankalar sıcak bakmasa da yapılandırma hakkınızı engellemeleri mümkün değil. Bu nedenle kredinizi hangi bankadan kullanmışsanız yapılandırmanızı da buradan yapmak zorundasınız.

Konut Kredisi Ödemesi Devam Ederken Yine Konut Kredisi Çekebilir miyim?

Dostlar konut kredisi de dahil olmak üzere tüm kredi alımlarında ikinci, üçüncü hatta dördüncü kredi çekilebilir. Burada istenilen husus tüm şartları taşıyor olmanızdır. Bu şartların başında aldığınız tüm kredilerin ödemesini gerçekleştirebilecek maddi gücünüzün olmasıdır. Bu gücü de belgeli olarak kanıtlamalısınız ki bankalar size kredi tahsisi yapabilsin. Dolayısıyla bankanın taleplerini karşılayabiliyorsanız kimse size kredi vermekten çekinmez.

Konut Kredisi Transferi mi Yapılandırma Yapmak mı Kârlı

Makalemizin üst bölümlerini okumuşsanız aslında bu sorumuzun cevabını almış olursunuz. Çünkü kredi transferi yeni bir kredi alımı gibi hareketle masraflara tabi tutuluyor. Fakat burada faiz oranı cazip olabilir. Diğer taraftan yapılandırmada mevcut düşen faizlerin birkaç oran üstü bandından yapılandırma söz konusu oluyor. Çünkü net düşen faizlerden yapılandırma söz konusu olmuyor. Burada yapılandırma ile düşecek faiz oranı, ödeme taksitlerinizi dikkate almalısınız. Taşıma yapacaksanız ise masraflar ve faiz oranları ile iki taraflı konuyu irdeleyip muhasebesini yapmanız yeterli olacaktır.

Transfer ve Yapılandırma Cezası var mı?

Kendi bankanız üzerinden yapılandırma yaptırmanız halinde hiçbir şekilde ceza ödemesi, erken kapama yada ödeme cezası yapılmaz. Burada faiz indirimi ile yeni bir ödeme planı çıkarılır. Kalan vade üzerinden işlem görür. Fakat transfer yapmanız halinde olay değişiyor. Ana para borcunuz üzerinden 36 ay üstündeki borçlara yüzde 2 altındaki borçlara da yüzde 1 ceza ödemesi yaparsınız. Yani 100 bin lira için 38 ay vadesi borcunuz kalmışsa yapacağınız ceza ödemesi 2 bin liradır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.