Kredi Almanın Yolu

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar (Mortgage Belgeleri)

17.05.2020
329
Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar (Mortgage Belgeleri)

Konut kredisi ev almak isteyen kişilerin evin bedelini ödeyebilmek amacı ile bankalardan temin ettikleri nakit paradır. Bu para bankaya taksit şeklinde ödendiğinden kişiler daha rahat şekilde ev sahibi olabilme imkânı buluyor. Bununla birlikte bu kredinin çekilebilmesi için kişilerin birtakım evrakları hazırlaması ve yasal prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor.

Konut kredisinin geri ödemesinde bankayı ikna edebilmeniz için kredi geçmişinizin temiz olması, hazırlanan evrakların güncel olması ve her şeyden önemlisi bu krediyi ödeme gücünüzün olması gereklidir. Konut kredisi çekimlerinde kişilerin hazırlayacağı evrakların eksiksiz olması ve gerçeği yansıtması dikkat edilen en önemli konular arasındadır. Bu evrakların hazırlanmasında gösterilen titizlik kredinizi daha kolay almanıza yardımcı olacaktır.

Konut Kredisinde Her Banka Aynı Evrakı Mı İster?

Konut kredisi çekmek istediğinizde her banka sizden aynı evrakları isteyebileceği gibi bankalar arasında farklılık olabilecek ek belgeler de istenebilmektedir. Banka seçimi yapıldıktan ve karar verildikten sonra uygun kredi için başvuru yapılır. Başvuru sürecinde konut kredisi için seçtiğiniz banka bazı bilgi ve belgeler istemektedir. İstenen belgelere geçmeden önce başvuru için her bankanın ön şartları vardır bunları sizler için şöyle sıralayabiliriz;

Kredi alacak olan kişinin, kredi almadan önce istenen konutun değerinin belli bir yüzdesinin peşinatının vermesi gerekir. Konut Kredisi için size kefil olacak birinin olması gerekir. Herhangi bir taksit ödememe durumunda ücret ondan alınır ya da çoğunlukla konutun kendisi zaten teminat olarak alınır.

 Konut Kredisi Başvurusu için Gerekli Evraklar

  • Başvuracak olan kişinin kimlik bilgileri gereklidir. Bunu TC kimlik kartı ya da pasaport, ehliyet ile de yapabilirsiniz.
  • Başvurduğunuz zaman içinde bulunduğunuz yerin İkametgâh belgesi istenir.
  • Krediyi ödeyebileceğinizi gösterecek maaş bordrosu veya vergi levhası istenir.
  • Kredi için başvuruda bulunduğunuz konutun tapu belgesi yanınızda olmalı.
  • Satın alacağınız konut ya da katın inşaat ruhsat belgesi, kat veya konut irtifakı tabusu yanınızda olmalı, bu belgelerde istenecektir sizden. Bu belgelerin aslı olmasa bile aslı gibidir yazısı olan fotokopileri de kabul edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.