Kredi Almanın Yolu

Kimlik İşlerinde Kullanılan KİOSK Nedir?

23.12.2019
419
Kimlik İşlerinde Kullanılan KİOSK Nedir?

Yeni kimlik kartlarının artık hayatımıza tam anlamıyla giriş yapmasıyla beraber birçok kullanıcının merak ettiği terimlerden biri olan KİOSK merak edilir hale geldi. Bu terimin detaylı olarak tanımını yapmak çok kolay olmasa da kullanım alanları ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgiler vermek sizler için yeterli olacaktır. Bu isimle anılan cihazlar elektronik olmasının yanı sıra bilgisayar tabanlı olup dokunmatik ekrana sahip bilgi aktarımını sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde bu cihazlar ile birçok insan sürekli temas halinde olsa da isim olarak cihaz tanınmamaktadır. Basit bir örnek vererek cihazın aklınızda yer etmesini sağlayabiliriz. Bankaya gittiğinizde sıra almak için birkaç tuşlama yaptığınız cihazların adı KİOSK’tur. Bu şekilde konuya giriş yaparak Kimlik İşlerinde Kullanılan KİOSK Nedir? ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz.

KİOKS Ne Amaçla Kullanılıyor?

KİOKS adı verilen cihazların en önemli amacı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin herhangi bir şekilde karışıklığa sebep olmaması için başvuru yapan kişilerin sırayla alınmasını sağlamalarıdır. Aynı zamanda bu cihaz personellerin iş yükünü fazlasıyla azaltarak yapılması gereken işlemlerin hızlanmasını sağlamaktadır. Bazı yerlerde bu cihazların sorgulama adı altında birçok işlemi gerçekleştirdiğini görebiliyoruz. Cihazın sağladığı bir diğer kolaylık ise doğrudan ürünün dağıtım işlemlerini yapabiliyor olmasıdır. Bankalarda ve devlete ait kurumlarda gördüğünüz gibi sıra almak için fiş dağıtımı yaptığına şahit olabilirsiniz.

KİOKS ile Nasıl İşlem Yapılır?

Bu cihazlar ile işlem yapmanız gerektiği zaman sizlere kimlik kartınızı teslim aldığınız zaman zarfın içerisinde verilen 4 haneli pin koduna ihtiyacınız olacaktır.  Bu pin kodunu kullanarak cihazın aktif olarak işlem yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sebeple bu pin kodunu güvenli bir yerde saklayarak art niyetli kişilerin eline geçmesini engellemek kimlik kartı sahiplerinin en temel vazifelerinden biridir.

KİOSK ve Kimlik Kartları Arasındaki Bağ

Yeni kimlik kartlarında bulunan biyometrik veriler kimlik kartının sahibinin kolay bir şekilde ayırt edilebilmesinde büyük ölçüde önemlidir. Yeni kimliğin üzerinde gördüğünüz çipin içerisinde biyometrik fotoğrafınızdan, parmak izinize kadar birçok veri size özel olarak gizlenmiş durumdadır. KİOKS adı verilen cihazlarda bu kimlik kartlarında bulunan verileri en doğru biçimde tarayarak size özel olan kişisel bilgilerinizi okuma becerisine sahiptir. Bu şekilde herhangi bir kamu ve kuruluşuna gittiğinizde sıra alma durumunda kimliğinizin kontrol edilmesine gerek duymadan doğrudan cihaz tarafından yapılan sorgu sonucunda size sıra verilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.