Kredi Almanın Yolu

Kimlik Harç Ödeme Nasıl Olur?

02.01.2020
573
Kimlik Harç Ödeme Nasıl Olur?

Yeni kimlik tahsislerinin yapılması ile başvuru öncesi kişiler kimlik harç ödemesi yapmak zorunda. Aksi takdirde yeni kimliklerini alamıyorlar. Bu hizmeti alabilmeniz için karşınızda birden fazla yol bulunuyor. Sizin için en uygun yol ile kimlik harç ödemesi yapılabilir.

İnternet Bankacılığından Kimlik Harç Ödemesi

Kimlik harç ödemesinin en kolay yolu internet bankacılığıdır. Eğer bir bankaya bağlı olarak mobil internet bankacılığını kullanıyorsanız buradan giriş yaparak Ödemeler, harç ödemeleri menüsü ile yatırmak istediğiniz kişinin TC numarasını girdikten sonra hangi kimliği alacağınıza dair tutarı seçiyorsunuz. Daha sonra öde butonu ile hareket ederek ister kredi kartınızdan isterseniz de hesabınızda olan paranız yardımı ile kimlik harç ödemesi yapılmış olur.

İnternetten Kimlik Harç Ödemesi

Kredi kartından harç ödemesinin bir yolu da interaktif vergi dairesidir. Buradan internet sayfasına giriş sonrası kimlik harç bedeli ödeme sayfası ile giriş yapıyorsunuz ve ödeme yapacağınız hususu TC numarasını girdikten, vergi dairesini seçtikten sonra seçimini yaparak devam ediyorsunuz. Buradan sistem sizi bankanıza yönlendiriyor. Açılan sayfadan kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra 3D güvenlik yöntemi ile cep telefonunuza gelen şifre girişi ile ödemenizi yapmış oluyorsunuz.

Ödemede TC Numarası

Kredi kartı ve internetten kimlik harç ödemesi yapabilmeniz için doğru TC numarası girilmesi gerekir. Yanlış girilmesi halinde başkasına ait bir kimlik harç ödemesi yapmış olursunuz ve kimliğinize başvuramaz nüfus müdürlüğünden geri dönersiniz. Burada vergi dairesinden ödeyeceğiniz kimlik parası için vergi dairesi seçiminin nedeni sonradan çıkacak pürüzlerde giderek sorunlarınızı gidermek içindir. Onun için ödeme öncesi mutlaka en yakın bir vergi dairesi yada maldürlüğü seçimi yapmalısınız.

ATM, Banka Şubesi ve PTT Şubelerinden Kimlik Harç Ödemesi

Kimlik harç ödemesi banka şubeleri, ATM’ler, PTT şubeleri tarafından da alınabiliyor. Bu anlamda kişi kendisine en yakın ve kolay olanı tercih ediyor. Nakit para ile ödemek isteyen kişiler ATM’lerden giriş yaparak bu hizmeti kartsız menü aracılığıyla yapabilmektedir. Yatıracağınız paranın üstünü de bankamatikler size iade ediyor.

Hükümet Konaklarında Kimlik Harç Ödemesi

Hükümet konaklarında PTT şubeleri ve bankamatikler genel olarak mevcuttur. Bu sayede nüfus müdürlüğüne başvuru öncesi kişi parasını buradan yatırarak gerekli başvurularını yapabilir. Ödeme sonrası herhangi bir belge ve dekonta da ihtiyacınız olmuyor. Nitekim yapılan ödemeler Nüfus Müdürlüklerinden anında görülüyor. Aksi takdirde yetkili personel sizin başvuru işlemlerinize başlayamıyor.

Eskiden Nüfus Müdürlükleri nüfus cüzdanı bedellerini nakit olarak alabiliyordu. Bu durum bozuk para ve diğer hususlarda sorun yaratıyordu. Yeni sistem ile paranızı nüfus müdürlüklerine nakit olarak yatıramıyorsunuz. Bu nedenle kimlik harç ödeme işlemini dijital yollardan yapmanız daha kolay.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.