Kredi Almanın Yolu

Kayyum Ne Demek Ne İş Yapar?

Kayyum Ne Demek Ne İş Yapar?

Kayyum daha çok hukuki bir anlamda kullanılan bir kelimedir. Kayyum belli bir mal varlığının yönetimine karar verilemiyorsa ya da orta da bir usulsüzlük işlemi varsa bunların çoğunluğunu düzenlemek amacıyla devlet tarafından görevlendirilen kişiye verilen isimdir. Bir nevi yönetme karar verme ve çizilen alanda çalışma yetkisine sahip kişisidir.

Ayrıca kayyum atandığı konumda en üst yetkili durumundadır. Kayyum özel ya da devlet kurumlarına atanabilmektedir. Kayyumun görev alanlarını ve yapacağı işi aynı zaman da atamasını gerekli olduğu durumlarda mahkeme tarafından yapılır.

Neden Atanır?

Kayyum genellikle usulsüz ya da yolsuzluk yapılan işlerin daha net incelenmesi amacıyla ve kararını kesinleştirmek için atama yapılır. Bunun yanında şirket yönetimi sırasında belirli şirketlere bazı nedenlerden dolayı bunlardan bir tanesi yönetimin sağlanması amacıyla kayyum ataması gerçekleştirilir. Bu durumda şirketin yönetim kurulunda kimsenin kalmamış olması durumu gereklidir. Kayyum ergin olan kişilere de atanabilmektedir.

Bu atama işlemi o kişilerden gelir. Yani kişiler kendisine kayyum atanmasını isterse mahkeme bu konuda olumlu karar verebilir. Genellikle yaşlı ya da bazı durumlarda yönetememe gibi gerçekleştirilemeyen işlerden dolayı atama yapılır. Bu atamaya Kayyımlık denir. Kayyım vesayet yönetimi bulunan yerel yönetimlere ya da kamu kurumlarına atanabilir. Bunun için gerekli olan şart ise o anda vesayet alanının boş kalmış olması gerekmektedir.

Kayyum Görevleri

Kayyum yönetim kayyımlığı, kayyımlık ya da temsil kayyımlığı için atanmış olabilir. Bu 3 kayyımlıktan hangisi için atanmış ise görev alanı mahkemenin verdiği sınırlardan ibarettir. Kayyumun yapacağı işler geçici işlerdir. Atanmasını gerektiren durumlar ortadan kalktığında kayyumluk oda ortadan kalkar. Kayyumun atanmış olmasıyla birlikte süre iş ve yetkisi belirlenerek bir atama yapılır. Kayyum bunların dışına çıkamaz.

Bir mahkeme kayyumun görev alanına şirket olarak belirlemiş ise ve bu şirket için yürütülen bir dava var ise kayyumda bu yüzde atanmış ise mahkeme sonuçlanınca kayyum orada ki görevini bitirmiş olur. Ancak orada ki görevi bitinceye kadar o şirketin yönetiminden sorumlu kişi artık kayyumdur. Yönetimle birlikte yasal olmayan işlemler varsa bunların artık son bulmasını sağlar.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.