Kredi Almanın Yolu

Kaybolan Yeni Kimlik Nasıl Çıkarılır?

11.11.2019
481
Kaybolan Yeni Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Geçtiğimiz yıl başlanılan yeni kimlik tahsisleri sonrasında basım merkezinden yeni basılan kimlikler posta yoluyla teslim edilmektedir. Burada yeni kimlik takibi yapmanız önemli. Burada size ulaşan kimlikler zaman içerisinde türlü sebeplerle kaybolabilir. Bu aşamadan sonra yenisinin çıkarılması için başvurulması gerekir. Bu anlamda kaybolan yeni kimlik nasıl çıkarılır sorumuzun cevabı için araştırma yaptık.

Kaybolan Yeni Kimlik İçin Atacağınız Adımlar

  • Her ne kadar şart olmasa da kaybolan kimliğinizin yenisi almak için randevu alın. Randevu Almadan kimlik nasıl alınır başlıklı yazımızdan da faydalanabilirsiniz.
  • Nüfus Dairesine gitmeden önce yeni kimlik ücreti ödeme işlemini yapınız. Burada TC numarası ile ödeme yaparken kayıp yeni kimlik ücreti ödeme seçeneklerini kullanın. Bu anlamda yeni kimlik ücretini internetten ödeme yapmak istiyorsanız ilgili makalemiz sizlere faydalı olacaktır.
  • Yeni kimlik kayıp ücreti 2019 yılı için 45 TL. Fakat 2020 yılına girmemiz ile birlikte 55,16 TL ücret ödemesi söz konusu olacaktır. Bu rakam eski nüfus cüzdanınızın kaybı olması halinde 22,50 TL. Yeni yıl ile bu rakam 27,58 TL olacak.
  • Yeni kimlik çıkarırken Nüfus dairesince alınan parmak izi, imza ve biyometrik fotoğrafınız geçerli olacaktır. Fakat fotoğrafınızı değiştirmek yenilemek isterseniz yeni fotoğrafınız ile nüfus müdürlüğüne gitmeniz doğru olanı. Buradan yetkiliye talebinizi söyleyerek gerekli işlemleri yapabilir ve sisteme yeni fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz.
  • Kayıp yeni kimlik değişimi için nüfus dairesine bizzat başvuru yapmalısınız. Burada sizin olduğunuzu kanıtlayacak olan bir belge ile gidilmesi gerekiyor. Yani sizin adınıza bulunan ehliyet, pasaport gibi evraklar ile gidilmelidir.Eğer bu tür belgeniz bulunmuyorsa birinci dereceden bir akrabanız ile nüfus müdürlüğüne giderek yeni nüfus cüzdanı talebinde bulunabilirsiniz. Burada birinci dereceden kasıt, anne, baba, eş, ve çocuklarınız olacaktır.

Kayıp Nüfus Cüzdanı İçin Kayıp İlanı Verilmeli mi?

Yeni yada eski nüfus cüzdanınızın kaybolması neticesinde oluşabilecek durumlar için zayi ilanı verilebilir. Burada kendinizi her ne kadar güvenceye alsanız da bunun için ilana gerek yoktur. Nitekim kayıp olan kimliğiniz için adresinize bağlı olan bir karakola giderek kayıp başvurusu yapmanız sizin adınıza mantıklı bir durum oluşturur. Ya da kayıp olduğuna dair yenileme başvurusu ile yeni kimlik alımı yapmanız halinde de bu güvence doğabilir. Fakat yeni kimliğinizin alım sonrası oluşan olumlar sizi kurtarırken önceki dönemler için hukuki olarak sizi zorlu bir aşama bekleyebilir.

Kaybolan Nüfus Cüzdanımı İstediğim Yerden Alabilir miyim?

Kaybolan yeni kimliğin değiştirilmesinde ikamet zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunun için Türkiye’nin istediğiniz il veya ilçesinde Nüfus Müdürlüklerine başvuru yaparak yeni kimliğiniz için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Burada size engel bir durum oluşturmayacaktır.

Yeni kimlik yada yeni nüfus cüzdanı ve diğer durumlar ile ilgili olarak sorunlarınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Bu aşamada editörlerimiz sizlere gerekli cevabı en uygun şartlarda ve süre içerisinde vereceklerdir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.