Kredi Almanın Yolu

Karekodlu Çek Kanunu ve Bilinmesi Gerekenler

17.05.2020
362
Karekodlu Çek Kanunu ve Bilinmesi Gerekenler

Yeni çek kanunun düzenlenmesi ile beraber özellikle firmaların bu konuyla ilgili bilmesi gereken birtakım bilgiler vardır. Ticaretle uğraşan firmalar sürekli olarak kredilerle, kredi kartları ile ve çek kağıtları ile uğraştıkları için yeni gelen yasanın karekod uygulamasını getirdiğini de bilmesi gerekir. Ülkemizde her yıl 22-23 milyon civarında çek alım satımı gerçekleşiyor. Bankalara ibraz edilen çekler güvenilir yollardan kullanılsın diye yeni kanunda karekod uygulaması getirilmiştir. Böylece çekler kullanılırken hem banka hem de çek sahibi herhangi bir mağduriyet ile karşılaşmıyor. Tam da bu sebepten dolayı çek güvenliğini sağlamak adına karekod uygulaması getirilmiştir.

Karekod Uygulamasının Geçerli Olduğu Bankalar

Karekod uygulaması, 5411 sayılı kanuna göre kurulan tüm bankalarda ve yurtdışında kurulup Türkiye’de şubesi bulunan bankalarda geçerli olacaktır. Yani bu demek oluyor ki yalnızca yerli bankaların çek kâğıtlarında değil, yabancı manşeli bankaların çek senetlerinde de karekod uygulaması olacak. Çıkarılan yeni kanuna göre bu karekod uygulamasına uymayan bankalar çek alamayacak ve satamayacaktır. Çıkarılan bu yeni kanun 31 Aralık 2016 yılından bu yana geçerliliğini korumaktadır.

Karekod Uygulaması

Çeklerin üzerinde bulunan karekod uygulaması genel olarak kare ya da dikdörtgen şeklinde bulunur. Kanunlara göre gerekli bilgilere ulaşabilmek için karekod uygulaması iki boyutlu kod olarak adlandırılabiliyor. Karekod cihaza okutulduktan sonra gerekli bilgiler Karekod Okutma ve Bilgi Paylaşımı Sistemi tarafından rapor haline getirilerek karşı tarafa sunulur. Yeni çek uygulamasının yetkili kurumu Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi olarak geçmektedir.

Karekodlu Çek Uygulamasında Verilen Bilgiler

  • İlgili bankanın adı ve çek seri numarası
  • Çek sahibinin adı, soyadı ya da ticari unvanı
  • Çek sahibinin çek hesaplarının bulunduğu bankaların listesi
  • Çek sahibine ait toplam çek sayısı ve bilgileri
  • Bankalara teslim edilen çeklerin sayısı ve mmiktarı
  • Zamanında ödenmeyen çeklerin miktarı
  • Çek hesabı açma yasağı varsa yasağın verildiği tarih
  • Çek yapraklarının kontrol bilgileri

Çek yaprağının üzerinde bulunan karekod okuyucu cihaza okutulduktan sonra yukarıda maddelenen tüm bilgiler rapor halinde kullanıcıya sunulur. Bu nedenle güvenli bir yöntemdir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.