Kredi Almanın Yolu

Kara Listeye Girenler Kredi Çekebilmek İçin Ne Yapmalı?

25.08.2020
427
Kara Listeye Girenler Kredi Çekebilmek İçin Ne Yapmalı?

Kredi alımlarında bankaların ilk iki şartı kişinin kredi notu ve geliridir. Bu iki unsurdan biri dahi olmadığı zamanlarda bankaların sizlere kredi vermesini beklemeyin. Zira Geliriniz olsa dahi banka sizin kredi notunuzu inceler. Bu not sizin bankalar karşısında almış olduğunuz kredibilitedir ki size güvenip güvenmeyeceğine bu notlar sayesinde karar verir.

İsmim Kara Listede Kredi İçin Ne Yapmalıyım?

İsmi kara listede olan kişilerin öncelikli olarak yapmaları gereken hususları şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Öncelikli olarak bir bankada hesap açın ve bu hesaba para yatırarak otomatik ödeme talimatları verin.
  • Zaman içerisinde bu bankaya kredi kartı tahsisi için başvurun. Banka size kredi kartı tahsisi yapmaz. Bunun için ön ödemeli bir kredi kartı alın ve bu kartınıza ödeme yaparak harcamalarınızı bu karttan yapın. Hatta otomatik ödeme talimatlarınızı bu kart üzerinden verin.
  • Ön ödemeli karttan yapacağınız ödemeler zaman içerisinde bankaların size karşı güven duymasına neden olur.
  • Bu güven neticesinde tekrar kredi kartına başvurun. Banka kredi yasaklısı olduğunuz için size kart vermeyebilir. Bu durumda sizin kara listedeki isminizin silinmesini beklemeniz gerekecektir. Bu süre yaklaşık beş yıldır ve uzun süredir.

Neden ismim Kara Liste de

Sizlerin isimleri kara listeye eklenmiş olabilir. Bu eklenmenin ana nedeni ise finansal kuruluşlara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödememe, ödemekten kaçınma hatta hiç ödeme yapmama anlamına gelir. Bu hususların gerçekleşmesi halinde bankalar özellikle alacakları için yasal takipe başvurur ve sizlerden alacağını icra ve haciz yoluyla almak ister. Bu durumda kişinin isminin kara liste ile tabir edeceğimiz kredi yasaklısı konumuna gelmesi söz konusu olur. Kişilerin finans kuruluşlarına olan borçlarını ifa etmesi gereken bir husus iken bu borcun ödenmemesi neticesinde de bir yaptırımı söz konusu olacaktır. Türkiye de finans kuruluşları ile ilgili tüm hususlar Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu tarafından bir düzene girerken aynı zamanda yasaklanan hususların da üzerinde durmak gerekir. Zaman içerisinde af ile kara listeden isminin silinmesini bekleyen binlerce kişiden bahsetmek mümkün.

Kredi kartı Başvurusunda Limit

Kredi kartı başvurusu yaparken mümkün olduğu kadar düşük limitlerde talep edin. Bu durumda bankaların sizlere kart tahsisi yapması daha mümkün kılar. Düşük limitler ile söz konusu ödemelerinizi zamanında yapmanız halinde ilerleyen günlerde ayrıca limit artırımınız da söz konusu olabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.