Kredi Almanın Yolu

Kapatılan Kredilerin Hayat Sigorta Bedelinin İadesi

17.12.2019
486
Kapatılan Kredilerin Hayat Sigorta Bedelinin İadesi

Finans kuruluşları kişilere sigortalı ve sigortasız olarak iki farklı kredi faizi ile teklifte bulunur. Bu teklifte sigortalı olan kredinin oranı daha uygun olduğu için kişilerde bunu seçme yoluna gider. Tüketici istemese de bankaların şart koştuğu hayat sigortası poliçesi kişinin yaşı, cinsiyeti ve durumuna göre değişiklik gösterirken emekli bir erkek kişinin ödeyeceği tutar çok yüksek tutarlara neden oluyor. Bu anlamda hayat sigortalı kredi alan kişilerin aldıkları borcu vadesinden önce ödemesi halinde bu sigorta poliçesi nedeniyle yapılan kesintinin kişiye geri ödenmesi gerekir. Bu anlamda kapatılan kredi sigorta bedeli iadesi bankalar arasında farklı işlem hareketine neden oluyor. Bu nedenle tüketici de nasıl geri alırım çabası içerisine giriyor.

Hayat Sigorta Poliçesinin İptali ve İadesi

Banka ortağı konumunda kendi bünyesinde faaliyet gösteren sigorta şirketi ile kişiye hayat sigortası poliçesi düzenler. Burada banka kazanç amaçlı ticari bir kuruluş olarak bu sigorta bedelinden de kazanç sağlayacaktır. Bu nedenle kişilerden daha çok kazanç sağlamak için adım atarlar. Kredi ürünleri alımında hayat sigortası zorunluluğu yoktur. Burada yasal olarak kişiler yaptırmama hakkına sahip. Bu duruma bankalar karşı çıkıyor olsa da BDDK kararları gereği durum böyle. Her ne kadar tartışmalara açık olsa da kişi ihtiyacı olan borç parayı alırken bankanın tüm şartlarını da kabul edebiliyor. Bu şartlardan birisi olan hayat sigortası yaptırmak aslında çok mantıklı bir adım ve gelecekte yakınlarınızı güvence altına alıyor. Burada almış olduğunuz krediye bağlı olarak yaptırdığınız poliçenin iptali kredinin vadesinden önce ödemesi ile gerçekleşir. Kredi alımı ile kapatılması arasında geçen zaman dilimine göre hesaplanan rakamlar neticesinde kişiye iadesi söz konusudur. Bu iade bankalar tarafından yapılır.

Hayat sigortasının yapılmasının ana nedeni borcun ödenmesinden önce kişinin hayatının son bulması halinde yakınları olan mirasçılarının bu kredi borcunu ödemek zorunda kalmamasıdır. Çünkü yapılan sigorta kişinin vefatı ile kalan borçların sigorta şirketince ödenmesi amaçlanmıştır. Bu poliçe tutarı kredi alımında poliçenin düzenlenmesi ile peşin olarak alınır. Bunun vadeli ödemesi söz konusu değildir.

Bankalar Hayat Sigortası Poliçe Tutarını İade Ediyor

Günümüzde mevcut kredilerin vadesinden önce ödenmesi ve kapatılması halinde bankalar bu durumda iptal olan poliçe sözleşmesinin şartları üzerinde yeni bir hesaplamaya gider, kredi vadesi ile poliçenin kullanıldığı kısmı çıkartarak vergileri de ekledikten sonra kalan tutarı kişinin hesabına yatırır. Poliçenin iptalinin sağlanmasından sonra kalan tutarın yatırılmadığına dair şikayetler söz konusu olabilir. Bu şikayetler ile paranızın iade alınabilmesi için atacağınız adımlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikli olarak bankanıza başvurun ve kredi kapatılmasının ardından hayat sigorta poliçesinin iptalinin sağlanması ve kalan tutarın kendinize ödenmesini talep edin. Bankalar genel olarak geri çevirmezler. Burada oluşan tutarlar hesabınıza iade edilecektir.
  • Banka sizin iade talebinizi olumlu karşılamazsa yapmanız gereken işlem poliçe sözleşmesi, poliçe için kesilen tutarı gösteren belge ve bankanın olumsuz karşıladığına dair bir belgeniz varsa bunları bir dilekçe ekine bağlayın ve ikametinizdeki Tüketici Hakem Heyetine başvurun. Burada başvuru ile oluşan işlemler ile biraz zaman kaybınız olsa da sizin adınıza çıkacak kararlar ile hakkınız olan paranızı karar neticesinde alabilirsiniz.

Hayat Sigortam İptal Oldu. Ne Kadar Alırım?

Burada sizlere net bir rakam söylemek çok yanlış bir adım olacaktır. Çünkü düzenlenen poliçe tutarı herkes için aynı rakamdan oluşmaz. Bu rakamın hesaplanmasında alınan kredi tutarı, vadesi ile krediyi alan kişinin cinsiyeti, yaşı gibi hususlar değerlendirmeye alınıyor. Fakat genel olarak bir rakamdan bahsetmek gerekirse 36 ay vade ile aldığınız 35 bin lira kredi için 500 lira hayat sigortası ödediniz. Üç ay sonra da bu kredinizi kapattınız. Burada yaklaşık 400 liralık bir kısım banka tarafından size iade edilecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.