Kredi Almanın Yolu

İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır?

12.01.2022
440
İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır?

İsteğe bağlı şekilde sigorta, hiçbir kurum üzerinde sigortalı şekilde çalışmayarak prim ödemesini kendisi ödeyerek, kişilerin uzun süreli sigorta koşullarına ve diğer sigorta çeşitlerine katılmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilmektedir?

İsteğe bağlı olan bu sigorta türünden;

  • Zorunlu olarak sigortayı gerektirecek halde çalışmayanlar,
  • Sigortalı bir şekilde çalışmakla beraber ay içerisinde 30 günden az çalışmış veya tam gün çalışma sağlamayan,
  • Sosyal güvenlik kanunları içerisinde malülen ve yaşlılık maaşı bulunmayan,
  • 18 yaşını doldurmuş olan kişiler yararlanabilmektedir.

Türkiye’de ikametgah etmekte olanlar Türkiye’de ikamet ederken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşları isteğe bağlı şekilde sigortadan faydalanabilmektedir.

İlk Defa İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırmayı Düşünen Kişilerin Ne Yapması Gerekiyor?

İlk defa isteğe bağlı şekilde sigorta yaptırmak isteyenler;

İkamet adreslerinin bulunmakta oldukları sosyal güvenlik il müdürlüklerine yada sosyal güvenlik merkezlerine, örnek vermek gerekirse Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmenliği ekinde bulunmakta olan ‘İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi’ ile beraber başvuru yapmaları gerekir.

Sigorta giriş bildirgesi içerisinde sigorta sahibi olmak isteyen bireyler kişisel bilgiler ve ikametgah adresleri bulunmaktadır.

Okunmalı : SGK e-Bildirge Nasıl Yapılır?

Başvuru formu içerisinde belirtilmiş olan Sosyal Güvenlik Sicil Numarası Turkiye.gov.tr resmi web sitesi adresinden ‘Kurumlar’ kısmının altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümü içerisinde sunulmakta olan 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespitini açarak öğrenebilmektedirler.

İsteğe Bağlı Olarak Sigortayı Yeniletmek İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

İsteğe bağlı olarak sigortasını yenilemek isteyen şahıslar, talep dilekçeleri ile birlikte başvuru yapmaları yeterli kılınacaktır. Sigorta başvuruları için Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigorta Tescil Daire Başkanlığı olan Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine yapılması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman Başlamaktadır?

İsteğe bağlı şekilde olan sigorta, müracaatınızın kurum kayıtlarına iletilmesiyle birlikte başlamaktadır. Sigortasını iptal ettirmek isteyen kişiler sigorta kapattırma işlemini ilgili kuruma tekrar iletmesi gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman Biter?

  • İsteğe bağlı olarak yapılan sigorta sona erdirme talebinde bulunmuş olanların primi ödenmiş son günü takip eden günden,
  • Aylık talebinde bulunan kişilerin aylığa hak kazanmış olmaları şartı ile talep edilen tarihten,
  • Ölen sigortalının ölüm tarihinden itibaren bitmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadardır?

İsteğe bağlı olarak yapılan sigorta primi, prime esas kazancın alt sınırıyla üt sınırı arasında olarak sigortalı kişinin belirlenmiş olan prime esas aylık kazancının %32’lik kısmıdır. Bu dilimin %20’si malullük, %12’si genel sağlık sigortası, yaşlılık ve ölüm sigortaları primidir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.