Kredi Almanın Yolu

İşsizlik Maaşına Haciz Konulur mu?

04.06.2020
205
İşsizlik Maaşına Haciz Konulur mu?

işsizlik maaşı işsiz kalan kişilerin iş bulana kadar yaşamlarını idame ettirebilmeleri için verilen finans desteğidir. Bu nedenle haciz konulması söz konusu değildir.

İşsizlik maaşına haciz konusu, işsizlik maaşı almaya hak kazanmış ve borcu olan kişilerin aklını en çok kurcalayan konulardan bir tanesidir. İşsizlik maaşı, belirli şartları sağlayan vatandaşlara İŞKUR tarafından maksimum 10 ay süre ile ödenen maaşa verilen isimdir.

Ancak bu maaşa haciz konulması, icra uygulaması gibi konular, özellikle şartları karşılayarak işsizlik maaşı alan ve aynı zamanda borcu olan vatandaşların hem merak ettiği hem de olmasından kaçındığı bir durumdur.

İşsizlik Maaşı Nedir ve Nasıl İşsizlik Maaşı Alınır?

İşsizlik maaşına haciz konusu hakkında bilgilendirme yapmadan önce, işsizlik maaşının ne olduğu ve hangi şartlar sağlanırsa vatandaşın işsizlik maaşı alabilmesi söz konusu olur konuları hakkında bilgi vermek gereklidir. İşsizlik maaşı, işten işvereninin çıkardığı sigortalı işsizlere, İŞKUR bünyesinden, belirli sürelerle ödenen paradır. İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Başlıklı makalemiz sizlere faydalı olacak yazılarımızdan.

İşsizlik maaşının ödenme süresini, kişinin sahip olduğu kriterlerden biri belirlemektedir. İşsizlik maaşı alabilmesi için vatandaşın işvereni tarafından işten çıkarılmış olmakla birlikte, işten çıkış tarihinin üzerinden 30 gün geçmeden en yakın İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvuruda bulunması gerekir. Ancak başvuru şartı sadece gün sınırlaması ile kalmamaktadır. Başvuracak kişinin, başvurudan önceki 120 gün boyunca sigortalı çalışmış olması gerekmektedir.

Ayrıca, işten çıkarıldığı günden önceki son 3 yıl boyunca, kişinin en az 600 gün işsizlik maaşı için prim ödemiş olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı alınabilmesi için kişi şahsen başvuru yapmalıdır ve işe başlamaya hazır halde olmalıdır. İŞKUR, işsizlik maaşı için başvuru yapan kişilerin sistem durumunu iş arayan olarak güncellediğinden, kişiye her an yeni bir iş fırsatı çıkma ihtimali de vardır.

İşsizlik Maaşına kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Kişiler ihtiyacı halinde bu maaşlarını gelir göstererek bankalardan finans desteği talebinde de bulunabiliyor. 2020 yılında işsizlik maaşı ne kadar sorusunun cevabı da makalemizde ayrıntılı olarak açıklandı.

İşsizlik Maaşına İcra Uygulanabilir mi?

İşsizlik maaşına haciz konusu en çok, işten çıkarılmış ve hali hazırda borcu olan kişilerin merak ettiği bir konudur. Ancak, bankaların kredi borcu için bile olsa kişinin aldığı maaşa haciz uygulayabilmesi için, haciz uygulanacak kişinin sigortalı olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı alan kişiler, sigortalı olmadığından, yasa gereğince, aldıkları işsizlik maaşına herhangi bir sebepten ötürü haciz konulması ya da icra işlemi uygulanması mümkün değildir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.