Kredi Almanın Yolu

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

29.05.2020
190
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı alabilmenin bazı zorunlu şartları bulunmaktadır. Bu şartları sağladığınız sürece işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız. Bu şartlardan bazıları şunlardır:

İşten Çıkarılmış Olma

İlk şart işten kendi isteğinizle çıkmamış olmanızdır. Çalıştığınız yer sizi çıkarmış ya da batmış ise işsizlik maaşı almaya adaysınızdır. İstifa etmeniz durumunda işsizlik maaşı alamazsınız.

Prim Sayısının Yeterli Olması

Gerekli prim şartları şu şekildedir. Çıkarıldığınız işten ya da iflas etmiş olan işyerinizde 120 gün çalışmış olmanız gerekir. Bunun yanında son 3 yılda çalıştığınız işlerde aralıksız 600 gün primi aranır.

Okunmalı İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Ayrılış Nedenine Dair Belge Alma

Çıkarılmış olursanız eğer çıkarıldığınız işe dair iş yerinden belge almanız gerekir. Belgede sizi çıkarmak zorunda oldukları yer almalıdır. Aynı zaman da bu çıkarma işlemi yapılırken utandırıcı suçlardan dolayı çıkarılmamış olmanız gerekir.

Kayıt Dışı Çalışma Nedir?

Kayıt dışı çalışma işlemlerinde sizin bir sigorta priminiz yapılmamış olabilir. Bu da sizin kayıt dışı mağduru olmanıza neden olur. Bunun yanında eğer ki işsizlik maaşı alırken aynı zamanda başka bir işte aktif olarak ve sigortasız çalışıyorsanız ilk duruma göre sigorta olmadığı için maaş başvurusu yapamazsınız. 2. Durumda ise almakta olduğunuz işsizlik maaşı başka bir işte çalıştığınız tespit edildiğinde iptal edilir.

İşsizlik Maaşı İçin Başvuru

İşsizlik maaşı alabilmeniz için gerekli olan şartların bulunması gerekir. Bunlar kendi isteğinizle çıkmamış olmanız, en son çıktığınız işte 4 ay çalışmış olmanız ve son 3 yıl içerisinde 600 gün tescilli bir şekilde çalışmış olmanız gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu iş-kur tarafından alınmaktadır.

Okunmalı : İşsizlik Maaşına Kredi Çekmek Mümkün mü?

Başvuru İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle işyerinizden almış olduğunuz işten çıkarılma belgesini alarak iş-kura işten çıktığınız günden itibaren 30 içerisinde başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun için en önemli şart sizin mutlaka işyerinden belge almış olmanız ve size verilen belgelerin eksiksiz doldurulmasıdır.

Bu hususta dikkat edeceğiniz diğer bir husus ise işten çıktığınız andan itibaren iş-kura başvurma hakkınız 30 gün süreyle sınırlandırılmıştır. 30 günü unutur daha geç bir tarihte iş-kura işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunursanız başvurunuz kabul edilmez bu durumda belgelerinizin tam olması hiçbir imkân sağlamaz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.