Kredi Almanın Yolu

İşsizlik Maaşı İle Kredi Çekmem Mümkün Mü?

30.12.2019
341
İşsizlik Maaşı İle Kredi Çekmem Mümkün Mü?

Kredi çekmek isteyen tüketiciler bu gibi durumlardan yararlanmak için belli bir gelire sahip olmaları gerekir. Ancak gelir durumu yetmeyen kişiler için kefil de gösterilmesi gerekebilir. Bu nedenle çeşitli nedenlerden dolayı iştem ayrılan veya atılan kişiler işsizlik maaşı aldığı zaman kredi başvurusunda bulunamaz. Çünkü işsizlik maaşı devlet tarafından verilen maaştır.

İşsizlik maaş sadece işsiz olan kişilere verilir. Sosyal bir yardım olduğu için işten atıldıktan sonra talep de bulunmanız gerekir. İşsizlik maaşının da belli bir süresi bulunur. İşsizlik maaşı için son 3 yıl içerisinde en 600 gün mutlaka sigortalı olarak çalışmak gerekir. İşten ayrıldıktan önceki ise 120 gün de primin ödenmesi gerekir. Alınacak işsizlik maaşının belirlenmesi ise prime göre belirlenir. Son 3 yıl için de 600 gün prim ödemesi olan 6 ay, 900 gün prim ödemeye de 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene ise 10 ay işsizlik maaşı ödemesi yapılır. İşten ayrılana kadar çalıştığınız süre de ödenen pirim günü önemlidir. Bu nedenle işe girdiğiniz zamanlar da mutlaka eksik gününüzün olmamasına dikkat edin.

Nasıl Kredi Çekilir?

İçindekiler

Kredi çekmek isteyen vatandaşlar işsizlik maaşını gelir göstererek kredi çekmeleri mümkün değildir. Kredi çekmek için kefil gösterebilir veya herhangi bir teminat veya ipotek göstermek gerekir. Taşınmaz bir mal varlığı var ise bunu da ipotek göstererek kredi çekmeniz daha kolay olabilir. Alınacak evin değerine göre ekspertizin incelemesi sonucunda %80 bir kısma kredi alınabilir. İpotekli ihtiyaç kredi konusunda vatandaşlar vergilerden de muaf olacağı için maliyet avantajı daha fazla olabilir. Kredi çekmek için bankaların faiz oranlarına mutlaka bakılmalıdır. Her bankanın faiz oranları değişiklik gösterir. Bu nedenle mutlaka kampanyaları takip etmeniz de fayda var. Böylelikle çok daha uygun fiyatlar da kredi çekmeniz mümkün olacaktır.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

 Kredi çekebilmek için yerine getirilmesi gereken belli şartlar bulunur. Bu şartların yerine getirilmemesi sonucunda kredi almanız da mümkün olmayacaktır. Bu nedenle istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde bankaya sunmanız da fayda var.

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Kredi notunun yüksek olması,
  • Sgk girişli olmak,
  • Düzenli bir gelire sahip olmak,
  • Gerekli durumlar da kefil gösterebilmek,

Bu şartlar doğrultusun da gerekli istenen bilgilerin verilmesi sonucunda rahatlıkla kredi çekmeniz mümkün olacaktır. Banka da kredi çekmeye giderken eksik evrak olmamasına dikkat edin. Eksik evrak çıkması sonucunda kredi çekme durumunuz daha da uzayabilir. Bu nedenle mutlaka evrakları tam olarak öğrenip başvuru da bulunmalısınız.

Kredi Seçenekleri

 Bazı bankaların işsizlik maaşı alanlar için yapmış olduğu kampanyalar bulunur. İşsizlik maaşı alan kişiler ev veya araçlarını teminat göstererek kredi alabilirler. Ancak bunu her banka yapmıyor. Sadece belli bankaların böyle bir avantajı bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi, gelir belgesiz kredi, nakit hazır kredisi gibi seçenekler bulunur. Siz ihtiyacınıza göre kredi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ancak bu gibi bir durumda kredi çekmek için belli bir limit bulunur. Bazı bankalar çok az tutar da verirken bazıları ise 50 bin tutara kadar kredi vermektedir. Bu tamamen aldığınız işsizlik maaşına bağlıdır. Eğer çekeceğiniz kredi türü konut kredisi ise bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Konut kredisi çekebilmek için yüksek gelir şartı koyar bazı bankalar. Bunun için ise işsizlik maaşı yeterli olmayabilir. Bunu da ancak bankayla görüşerek bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.