Kredi Almanın Yolu

İşsizlik Maaşı Hangi Gün Ödenecek? İşsizlik Maaşı Yattı mı?

06.08.2020
377
İşsizlik Maaşı Hangi Gün Ödenecek? İşsizlik Maaşı Yattı mı?

İşsizlik maaşları bilindiği gibi her ayın 5 ‘nde yatırılıyor. Kurban bayramı öncesinde yatırılan kısa ve çalışma ödeneği ile işsizlik maaşlarının Eylül ay’ında da beşinde yatırılması bekleniyor. Muhtemel erken ödemeler ile ilgili olarak ta Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca gerekli açıklamalar yapılıyor.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatırılıyor?

Standart olarak ayın beşinde yatan işsizlik maaşları geçtiğimiz ay Kurban bayramı nedeniyle erken ödenmişti. İşini kaybeden kişilere İŞKUR tarafından gerekli şartları taşıyanlara verilen işsizlik maaşının 5 Eylül tarihinde yatırılması bekleniyor.

İşsizlik maaşının alınması için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu anlamda işsizlik maaşı nasıl alınır başlıklı yazımız ile sizlere ayrıntılı bilgiler sunmuştuk. İşten çıkarılma ile gerekli gün prim ödemeleri gerçekleşen insanlar İŞKUR’a başvuru yaparak işsizlik maaşı alma talebini iletiyor.

İlk kez alacaklar İşsizlik maaşı ne kadar sorusu soruyor. 2020 İşsizlik maaşı miktarı daha önce açıkladıklarımız arasında bulunuyor. Ancak borçlu konumunda olan kişilerin işsiz kalması ile özellikle kredi borçlarını ödeyemeyecek olması endişelendiren durumlar arasında bulunuyor. Bu manada işsizlik maaşına haciz konulur mu soruları da yaşamlarını idame ettirmek zorunda kalan kişilerin başlıca soruları arasında.

İşsizlik Maaşı Karşılığı Kredi

Her ne kadar kesintiye uğratılmasının yasal olarak önüne geçilmiş olsa da; bazı bankalar işsizlik maaşı karşılığı kredi tahsisi de yapabiliyor.

İşsizlik Maaşı Alınmasında Genel Şart

İşsizlik maaşının alınmasında işsizlik başlangıcından önce son 120 günlük hizmet akdine tabi olunması, iş feshi sonrası üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartları taşıyanların ise işsiz kalmasından itibaren 30 gün içinde İŞKUR’ a şahsi ya da elektronik ortamda başvuru yapması gerekiyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.