Kredi Almanın Yolu

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

25.12.2019
481
İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İsim değişikliği için Asliye Hukuk Mahkemelerinde dava açmanız gerekirken soyadı değişikliği için ikametinizin bulunduğu Kaymakamlığa yazılı olarak başvurabilirsiniz. Soyadı değişikliğinde süre uzatıldı ki bu anlamda kaçıranlar başvurularını yapabilirler. Günümüzde birçok insan geçmişte nüfus dairelerinde yapılan isim hatalarından dolayı kendi isimlerinden memnun olmamaktadır. Bu durum ise isim değiştirmek isteyenlerin sayısında bir hayli artış olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu durum geçmişte hukuk sistemimizde dava işleyişiyle devam etmiş olsa da günümüzde farklı alternatifler ortaya çıkarılarak yöntemi kolaylaştırmak adına işlemler yapılmaktadır. İsim Değişikliğinin nasıl yapılacağına dair bilgileri bu yazımızdan bulabileceğiniz gibi hangi kurumlara müracaat etmeniz gerektiği hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsim – Soyisim Değişikliği Fırsatından Kimler Faydalanabilir?

Bu imkandan faydalanmak için kişilerin gerçekten kaydadeğer bir sebebi olması gerekiyor. İsim ve soyisminde yapılan yazım yanlışı, imla hatası ve anlam bozukluğu olduğunu düşünen kişiler isim değiştirme başvurusunu kolayca yapabiliyor. İsmin tamamen değiştirilmesi olarak değilde sadece imla hatasından kaynaklı olan değişiklikler bir kereliğine mahsus olarak il ve ilçe idare kurulu tarafından değiştirilebiliyor. Bu işlemin uygulamaya koyulması için Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekiyor. Eğer İsim ve Soyisimde herhangi bir imla hatası bulunmuyor ama yine de değişiklik talep ediliyorsa vatandaşların mahkemeye başvurması gerekmektedir. Bu mahkemenin süresi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü ile eşdeğer işleyiş gösterdiği için bir hayli uzun olacaktır.

İsim Değişikliği Davası Nasıl Açılır?

Bu dava ile ilgilenen mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. İkametgahınızın bulunduğu yerde işleyişini sürdüren Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava başvurunuzu yapabilirsiniz. Kimlik kartınızda isminiz ve soyisminizde yapılan bir yazım hatasını değiştirmek istiyorsanız ad – soyad düzeltme davası, isminizin farklı bir isimle değiştirilmesini istiyorsanız ad – soyad değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Bu durumu mahkemeye bildirmek için internette araştırmalarınız sonucunda bulabileceğiniz dilekçe yardımıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler uzun sürecek fakat gerekçeleriniz doğru yönde ilerliyorsa başarıya ulaşacaksınız.

Okunmalı : Yeni Kimlik Parasını İnternetten Yatırma

İsim – Soyisim Değişikliği Masrafı Ne Kadardır?

İsim değişikliği sebebiyle mahkeme başvurusu yapan kişilerin ödemekle hükümlü olduğu harç ücreti dava süresince dinletilmesi gereken tanıkların sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Dava başvurusu yapan kişinin tanık dinletmemesi ve bunun yanı sıra kimlikte herhangi bir imla hatasının düzeltilmesini talep edecek ise 55 TL civarında bir harç ödemesi gerçekleştirmelidir.  Eğer gülünç duruma düşüren isim veya imla hatasından dolayı yanlış yazılan isim sebebiyle başvuru yapılmıyor ayrıca bu durum isteğe bağlı oluşuyorsa kişinin en az iki (2) tanık dinletmesi zorunludur. Bu durumda ise ödenmesi gereken harç bedeli 150 – 200 TL aralığında değişkenlik gösterecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.