Kredi Almanın Yolu

İpotekli Ev Nasıl Satılır?

29.05.2020
210
İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpotekli ev hala kredi borcu bulunan evin satılması ve karşı tarafın konut kredisini istemesi durumunda gerçekleşiyor. İpotekli bir ev için konut kredisi kullanarak ev almak isteyen kişiler karşılaştırılıyor. Hali hazırda kredisi devam eden ipotekli evin satışı bankalar arasında anlaşılarak düzenleniyor.

Bir banka da konut kredisi kullanarak ev almak isteyen bir alıcıya diğer bankada bulunan ipotekli satılabiliyor. Bunun için kişilerin olumlu yanıt alması yeterli oluyor. Banka kişiye devam eden kredi borçlarını ve güncel bilgileri diğer bankadan isteyebiliyor. Bu sürecin doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için yapılması gereken bazı işlemler bulunuyor.

İpotekli Evin Satımı İçin Gerekli Bilgiler

İpotekli evin alımına bir alıcı çıktığında alıcıya hangi banka da evin ipotekli olduğuna dair bir bilgi veriliyor. Eğer bir bankaya başvuran alıcı için diğer bankadan ipotekli ev istenecek ise bu durumda ipotekli evin diğer bankadan bilgileri alınıyor. Daha sonra bu işlem devam ederken alıcıya bilgiler aktarılıyor.

İşlemi için tapuda bir satış işlemi gerçekleştiriliyor. 2. Bir bankanın üzerinden satılan ipotekli ev tapuda kayıtlara geçiyor. Tapuda bu satış işlemine dair bir belge alınarak kredi açılıyor. Banka bu işlemi ipotekli evi satın aldığı anda daha önce ipotek kredisini ödeyen kişiye kalan borcu için diğer bankaya ödeme yapıyor. Böylece ipoteğin tamamı 2. Bankaya geçiyor. Daha sonra ipotek hakkını alan banka kredi hakkını da almış oluyor.

İpotekli Evin Satımının Nakit Olarak Yapılması

Konut kredisi bir banka üzerinden devam ederken bir başka bankaya da alıcı tarafından ipotekli evin nakit bir şekilde alımını ifade eder. Nakit olarak alacak kişide ya da banka da aynı işlemleri tekrar yapar. Ancak burada bir faiz hesaplanması da yapılır. Bunun yanında alacak olan taraf konut kredisini ve faizi birlikte öder.

Bu ödeme işlemini banka üzerinden yapmak zorundadır. Bunun karşılığında yatırılan parayı kontrol eden banka karşı tarafa bir değerli çek verir. Bu çeki kullanarak kişi gerekli parayı alır. Yine konut kredisi borcu ortadan kaldırılır ve ipoteğin ortadan kaldırılmasıyla birlikte söz konusu ev alıcıya satılır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.