Kredi Almanın Yolu

İnternetten telefonla genel sağlık sigortası gss borç sorgulama

10.01.2022
411
İnternetten telefonla genel sağlık sigortası gss borç sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden online bir şekilde veya telefondan yapılabilmektedir.

E-Devlet GSS Prim Borcu Sorgulama

  • İlk önce turkiye.gov.tr resmi web sitesine girin.
  • E-Devlet sistemine giriş sağlayın.
  • Kurumlar sekmesini açın.
  • S harfine tıklayın.
  • Sayfayı aşağı indirdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na girin.
  • Sigortacılık Uygulamaları bölümünde sayfayı aşağı doğru indirin ve “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” yazan kısma giriş sağlayın.
  • Karşınıza gelecek olan ekranda kişisel bilgilerinizi, genel sağlık sigortanıza ait statüsünü, başlangıç ve bitiş tarihlerini, hala devam etmekte olup etmediğini, prim borç tutarınızı, ne kadar borcunuzun tahsil edilmiş olduğunu ve kalan prim borcu miktarınızı görebilmektesiniz.

Eğer gelir seviyesi testi işlemi yaptırmadıysanız, primlerinizin hangi seviye üzerinden hesaplanmakta olduğunu görebilirsiniz. Aynı yere, E-devlet sisteminin https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresine giriş sağlayarak ulaşmanız mümkündür.

E-Devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz sorgulamalarda borcunuzun hangi dönemlere ait olduğunu, gün sayılarını, son ödeme zamanlarını, aylık tahakkuk tutarlarını, tahsil edilmiş olan borcunun asıl miktarını, tahsil edilmiş olan gecikme zammını, tahsil edilmiş olan toplam borç tutarını, kalan borcunuzu, kalan borca uygulanmakta olan gecikme zammı oranını ve kalmış olan toplam borç tutarını görebilirsiniz.

Telefonla GSS Prim Borcu Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası prim borcunuz konusunda bilgi sahibi olmanız için ALO 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi’ne ait olan ALO 170 hattı sayesinde GSS borçlarınızla alakalı detaylara ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu numara GSS borç sorgulama iletişim hattına aittir.

GSS Borç Online Tahsilat Nasıl Yapılmaktadır?

Genel Sağlık Sigortası borçlarınıza ait anlaşmalı şekilde olan bankaların internet şubelerinden yararlanarak ATM’ler üzerinden veya şubelere giderek ödeyebilirsiniz. Taksit olup olmadığını bankaların müşteri hizmetlerine ulaşarak öğrenebilirsiniz.

GSS Borcu Nedir?

GSS olarak bilinmekte olan Genel Sağlık Sigortası, kişilerin sağlık durumlarını koruması nedeniyle oluşturulmuş, olası bir sağlık sorunlarında ortaya çıkmakta olan masrafların karşılanmasına yaramakta olan sigortadır. Genel Sağlık Sigortası 2012 yılından bu yana uygulanmaktadır. Eskiden Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı tarzı farklı sosyal güvenlik kuruluşları bulunmaktaydı ve vatandaşlar sadece kayıtlı bulundukları kurumun vermiş oldukları sağlık hizmetlerinden yararlanmaktaydı. Fakat Genel Sağlık Sigortasının uygulama sistemine başlaması ile herkes eşit şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başladı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.