Kredi Almanın Yolu

İnternetten Para Kazanma Yolu Twitch Nedir?

23.12.2019
352
İnternetten Para Kazanma Yolu Twitch Nedir?

8 yıllık geçmişi bulunan twitch sosyal medya platformlarından birisi. Her ne kadar bilinmiyor olsa da geçen her gün biraz daha kendisini hissettirerek popüleritesini artırıyor. Twitch anlaşılacağı üzere oyun ve sohbet üzerine toplanan bir bölümden ibaret. En büyük özelliği yayınlayan sahip ile izleyici arasında iletişim kurulabiliyor olması. Video oynayın, oynadığınız videoyu yayınlayın, bağış alın para kazanın...

Twitch’te Para Kazanma

İnternetten ve dijital yollardan oyun oynamayı seven kişilerden birisiyseniz bu anlamda para kazanma yollarına da bakabilirsiniz. Bu anlamda oynadığınız oyunların videosunu paylaşmak insanlara para kazandırıyor. Makalemizi okuyorsanız aylık milyonlarca görüntüleme alan ve para kazandıran sosyal medya haline geline Twitch hakkında bilgi almak istiyorsunuz demektir.

Twitch Nedir?

Öncelikli olarak twitch nedir bunu bilmek gerekiyor diye düşünüyorum. Özellikle bilgisayarlardan oyun oynama hobisi olan kişilerdenseniz ve bu sosyal medya sitesi ile para kazanma olayını duymamışsanız sanırım oyunlar içerisinde kaybolmuşsunuz demektir. Burada kısaca bahsetmek gerekirse bilgisayarda oyun oynarken videonuzu çekiyorsunuz ve bu videonuzu twitch mecrasında yayınlıyorsunuz. Bu mecraya giren kişilerde sizin videonuzu izliyor. Yani oyunun yancısı konumunda oluyor.

İnternetten ve bilgisayarlarda oynanan oyunlar hakkında şirketler ve yazılımcılar genel olarak yarışmalar düzenler. Bu yarışmalar sayesinde daha çok satış söz konusu. Burada yapılan yarışmaları canlı olarak yayınlama yoluna giden şirketler gibi twitch yıllık uluslararası alanda bir TwitchCon adında bir etkinliği oluyor.

Önce Twitch Hesabı Açıyorsunuz.

Twitch hesabı kurmak için söz konusu üyeliğiniz olan Facebook, Youtube, İnstagram gibi platformlardaki hesabınızla üye olunabiliyor.

Video oynayan bir oyuncu olarak bu mecrada öncelikli olarak bir hesap açmanız gerekiyor. Burada üyelik ile kanal oluşturuyorsunuz. Hesap sonrası oynadığınız oyunu da canlı olarak yayınlayabiliyorsunuz. Twicth üzerinde daha çok izleyici çekebilmek için hem kendi yüzünüzü hem oyun ekranının gösterilmesi bunun yanında yorumları da dinleyebilmeleri açısından mikrofonunuzun olması sizi avantajlı konuma getiriyor. Yani üç temel bileşenden bahsetmek söz konusu. Yüzünüz, oyun ekranı ve sesiniz.

Twitch üzerinde video yayını canlı olmasının yanında eski yayınların yüklenmesi ile de yapılabiliyor. Bu anlamda 24 saat videolarınız aktif oluyor ve izleyici bulabiliyor. Ne kadar çok video yüklerseniz o kadar çok kanalınızda büyümüş oluyor. Fakat en önemli mantığı canlı olarak video oynamak ve izleyicilerinde canlı olarak bu videonuzu izlemesidir.

Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanırım?

İnternet dünyası yapılan uygulamalar ile bağış alma yoluyla para kazanma yoluna gidiyor. Burada yapacağınız yayınlardan bağış alma ile kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için de izleyicinin sizi beğenmesi gerekir. Ne kadar çok beğeni o kadar çok bağış anlamına gelecektir. Kazanç sağlama açısından bağış Türkiye’de pek dikkate alınan bir husus değil. Bu anlamda kazancınızın çok yüksek tutarlarda olmayacağı kanısına varabilirsiniz.

Twitch Ortaklığı Nasıl Kurulur?

İnternetten Para Kazanma işlemi için oluşturduğunuz twitch hesabınıza ortaklık kurulabilir. Bu ortaklık işleminin aktif olabilmesi için ise genel şart abone sayınızın 5 binin üzerine çıkması. Bu aboneler arasında izleyici kitlesi ile ortaklık teklifinde bulunabiliyorsunuz. Bu teklife onay gelmesi halinde subscriber butonunun eklendiğini göreceksiniz. Bu buton sayesinde üye olanlar için 4 dolar para kazanmaya başlarsınız. Bu paranın yaklaşık 1,5 doları size ait olurken geri kalan kısmı Twitch’in oluyor.

Twitch’te Oynadığınız Oyunlar Önemli

Twitch’te çok abone kazanma ve başarılı olmak için oynadığınız oyunlarda önem arz ediyor. Bu anlamda çok oynanan oyunların oynanması elzem olabilir. Milyonlarca kişinin oynadığı oyunları oynayarak yayınlamak sizi bir kaç adım öne götürebilir. Bunun yanında çok az kişilerin oynadığı oyunlar ile kazancınızı artırabilir misiniz o da merak konusu.

Twitch üzerinde yaklaşık 2 milyon kanal sahibinin olduğu belirtiliyor. Bu kadar çok kanalın olması daha çok izleyici kitlesinin varlığından bahsetmemiz anlamına geliyor. Twitch bir anlamda oyun reklamları ile de para kazanıyor. Bu anlamda yeni piyasaya sürülen oyunların reklamlarını da buradan görebiliyorsunuz.

Oynanan oyunlar ile alınan bağışlardan para kazanan Twitch kanal sahiplerine de para kazanma imkanı veriyor olması tercih sebepleri arasında bulunuyor. Yayın sırasında reklam gösterimine olanak veriliyor ve reklam gösteriminin ne kadar olacağını da kanal sahibi belirliyor. Twitch para kazanma ile elde ettiğiniz gelirler de Paypal hesabına yatıyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.