Kredi Almanın Yolu

İnternet Bankacılığından Dolar, Euro, Altın Gibi Döviz Alım Satımı

28.02.2020
1.108
İnternet Bankacılığından Dolar, Euro, Altın Gibi Döviz Alım Satımı

Hayatımıza girmesinden sonra tüm toplumca kabul gören ve çok sevilen internet bankacılığı bir şubeden daha çok hizmet verme imkanlarına sahip. Bu imkanları saymaktan ziyade son günlerde oluşan yatırım imkanlarının başında gelen döviz alım ve satış işlemleri. Bu anlamda internet bankacılından dolar, euro, altın gibi döviz alım satımı en cazip işlemlerin başında geliyor.

Neden İnternetten Dolar, Euro ve Altın Alım Satılıyor?

Anlık olarak düşen ve yükselen döviz alım ve satımı ile günlük olarak kazanç sağlayan küçük yatırımcılar bulunuyor. Bu kişilerin takip ettiği husus fiyatlar olması bir yana bu işlemi anlık olarak yapabildikleri mecra ise internet bankacılığı. Tüm bankalar kendi bünyesinde oluşturduğu internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ile müşterilerine internetten döviz alım ve satımı imkanı veriyor. Burada öncelik döviz hesabı açılması olsa da, bu işlem için internetten başvuru yapılması ve hesabın açılması da hızlı ve pratik. Yatırımcılar burada kullandıkları döviz yatırımları ile para hem ekonomide kalmış oluyor, hem yatırımı güvenli kılıyor hem de para kazancı sağlamış oluyor.

Düşük Tutardan Alıp Yüksek Tutardan Satıyorlar

Tüketiciler birkaç günlük parası dahi olduğunda bunu yatırım araçları üzerinde değerlendirmek istiyor. Bunun nedeni çok açık. Mevduat oluşturan her maddi tutar günümüzde faiz olarak hesabınıza yansıyabiliyor. Fakat altın, dolar ya da euro gibi döviz kurlarını düşük tutarlarda iken alıp fiyat yükselince satmak yatırımcıların çok sevdiği bir hızlı bir araç. Bu durumu mevduatta değerlendirdiğiniz de ise bunun için beklenilmesi gerekir ve bu beklenti süresine göre kazanç olurken bunun için de vergi ödemesi yapılır. Bu maksatla en ucuz altın nereden ne zaman alınır başlıklı yazımız incelenmeli diye düşünüyorum.

Otomatik Döviz Alım ve Satımı

Tüketiciler kullanmış oldukları bankacılık olduğu hizmetlerinden faydalanırken bankalar arasında farklı hizmet uygulaması yapılıyor olsa da, otomatik talimatlar ile döviz alım ve satımı söz konusu oluyor. Burada alım için yada satım için talimatlandırdığınız internet bankacılığı istediğiniz tutarlara geldiğinde altın, euro yada dolar gibi döviz kurunuzu alabiliyor ve istediğiniz yüksek rakamlara ulaştığında da satabiliyor. Bu durum yatırımcıya avantaj sağlıyor zira bu alım ve satım için mesai saati beklemenize, bankanıza  ya da kuyumcunuza gitmenize gerek kalmıyor. Bunun için vatandaşlar alım ve satım emirlerini değerlendirmeli diye düşünüyorum. Emir verilmesinde bankalar arasında farklılıklar gözetebilir. Bazı bankalar kâr durumuna geldiğinde sat yada zarara girildiğinde ise fazla zarar oluşmadan satılması gibi talimatları da alır durumda. En Ucuz Dolar Nereden Alınır başlıklı yazımız dolar alımı yapacaklar için önemli bir referans teşkil edebilir.

Döviz çekimi ve yatırımı ile ilgili olarak bankalar ATM ler üzerinden hizmet veriyor. Bu anlamda döviz kuru hesabı bulunan kişiler bankamatiklerden euro, dolar yatırıp çekme işlemi yapabiliyor.

Vergi Kesintisinin Olmaması Teşvik Edici

Döviz alım satım işlemi için telefon bankacılığı da uygulananlar arasında. Fakat en hızlı işlemin yine internetten sağlandığını hatırlatmak gerekir. Alım satım sonrasında oluşan gelir için vergi kesintisi olmaması tüketicileri ayrıca bu yatırımı kullanmaya teşvik eden hususlar arasında. Bununla birlikte bankalar arasında yatırım tavsiyeleri gibi danışmanlık verenleri de bulunuyor. Bu danışmanlıklar ücrete tabi farklı işlemler oluyor olsa da elbette sadece döviz yatırımları için olmuyor.

Döviz Alım ve Satım Makası Önemli

İnternet üzerinden döviz yatırımları ile kazanç sağlayan tüketicilerin en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi de döviz alım ve satım arasındaki makas farkı oluyor. Çünkü bankalar arasındaki bu fark bazıları için daha yüksek olabiliyor. Makas farkının yüksekliği ise tüketicinin daha az kazanmasına neden oluyor.

Dijital bankacılık uygulamaları üzerinden yatırıp yapan bu yatırımlarını repo, tahvil, borsa gibi hususlardan ziyade daha güvenli olarak tabiri edebildiğimiz altın, euro ve dolar hesapları üzerinden yapan sayısı çok. Genel olarak küçük yatırımcıların tercih ettiği döviz yatırımları ülke ekonomisinde büyük yer tutuyor.


Yorumlar
 1. Metin K dedi ki:

  Döviz bürosuna bağlı kalmadan istediğimiz zaman çekip yatırabilmemiz pratik bir işlem olmuş.

 2. Halil Er dedi ki:

  Sterlin çekebileceğim ATM bulunur mu?

  1. Aydın Turan dedi ki:

   Halil bey evet. Bazı bankalar için sterlin işlemine olanak veren AtM ler bulunuyor.