Kredi Almanın Yolu

İnstagramı kim kurdu, sahibi kim? Kime Satıldı?

12.01.2020
558
İnstagramı kim kurdu, sahibi kim? Kime Satıldı?

İnstagram, son zamanlarda en çok kullanılmakta olan sosyal medya paylaşım ağlarından bir tanesi haline gelmiştir. Kullanıcılarının anlık olarak fotoğraf ve video paylaşabilmekte oldukları bu uygulama, dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından en çok tercih edilen uygulamadır. Diğer sosyal medya uygulamaları içerisinde popülerliğini günden güne artırmakta olan İnstagram, daha çok gençlerin favori uygulamaları içerisinde ilk sırada yer almaktadır.

İnstagram Nedir?

Kullanıcıların fotoğraf çekerek bunları düzenleyebilmekte olduğu farklı filtre uygulamalarıyla renk ve yoğunluk ayarlamaları yapabildikleri bu paylaşım platformda büyük kitlelere ulaşmak mümkündür. Genellikle ‘hastag’ adı verilmiş olan etiketler kullanımı sağlanarak yapılmakta olan paylaşımlar ile dünya geneline fotoğraf ve videolar ulaşabilmektedir. Kullanıcılar tarafından çekilen fotoğraflar ve videolar eş zamanlı şekilde Facebook, Twitter ve Tlumbr tarzı sosyal paylaşım ağlarında da paylaşılmaya musaittir.

Kullanıcılarına birden fazla özellik sağlamakta olan İnstagram, ‘instant camera ve telegram’ kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Türkçe uyarladığımız zaman hızlı kamera ve telgraf anlamına gelmektedir.

2017 senesinin istatistiklerine göre dünya üzerinde 800 milyon kişi İnstagram kullanmaktadır ve bu sayı her geçen gün katlayarak artmaktadır.

İnstagramı Kim Kurdu?

İnstagram, 6 Ekim 2010 senesinde Kevin Systrom ve Mike Kreiger tarafınca kurulmuş olan bir uygulamadır. İnstagram kuruluşunun ilk senesinde 100 milyon aktif kullanıcıya erişerek hızlı bir başlangıç yaparak tüm dünya üzerinde ses getirmiştir. İki okul arkadaşı olan Kevin Systrom ve Mike Kreiger önceki senelerde Google’da çalışmakta olup, sosyal medya uygulamaları konusunda farklı çalışmalara değinmişlerdir. 2010 senesine geldiklerinde İnstagram isimli sosyal paylaşım uygulamasını tasarlayarak tüm dünyayla paylaşmışlardır.

Uygulama ilk kuruluşunda Apple App Store ve Google Play üzerinde ücretsiz bir şekilde yayınlanarak kısa süre içerisinde popüler uygulamalar arasına girmeyi başarmıştır.

İnstagram, ilk olarak tasarlanmış olduğunda Android, Apple ve Windows işletim sistemli olan akıllı telefonlarda kullanılmaktayken 2013 senesinden sonra Blackbery ve Nokia’nın Sysbian işletim sistemli olan telefonlarında da kullanıma başlamıştır.

İnstagram Ne Zaman Kime Satıldı?

Kısa süre içerisinde iki arkadaşın zirveye taşımış oldukları İnstagram rekor seviyelere gelerek şirket değeri bir hayli artış göstermiştir. 2011 senesinde 30 milyon dolar piyasa değeri olan İnstagram’ı bir günde 1 milyar dolara çıkartmış olan şirket, teknoloji dünyası içerisinde küçük bir yatırım ile kısa zamanda en büyük şirketlerin cirolarına ulaşabilecek olduğunun kanıtı olmuştu. Sektör lideri Facebook, 2012 senesinde 1 milyar dolar gibi bir bütçeyle şirketin %45 ortağı konumunda olan Kevin Systrom ile aralarında yapılan anlaşma ile satın almıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2