Kredi Almanın Yolu

İkametgah Adres Beyanı Cezası Alınca Ne Yapmalı?

28.02.2020
1.662
İkametgah Adres Beyanı Cezası Alınca Ne Yapmalı?

İkametgah cezası diğer adıyla adres bildirimi cezası güncel olarak 71 TL’dir. Bu cezanın 15 gün içinde ödenmesi halinde tutarı 53,25 TL’dir. Taşınma yada adres değişikliği nedeniyle 20 gün içinde adres bildirimi yapılmadığı takdirde bu ceza kesilmektedir.

Türkiye’de özellikle kamu kurumları ve bankacılık sektöründe önemli bir yer edinen ikametgah kişilerin adreslerinin olduğu yerdir. Kişinin evi neredeyse, adresi neyse orada ikametini göstermekle yükümlü. Bu gösterim işi de İçişleri Bakanlığına bağlı olarak Nüfus Genel Müdürlüğünün nüfus vadandaşlık işleri sistemi üzerinden yürütülüyor. Buraya kişinin resmi belgeleri ve adresini belirtir belgesi ile giderek ikametini göstermesi ve kaydını yaptırması gerekir. Yaptırmayanlar için ise ikametgah cezası yani idari yaptırım kararı uygulanıyor. Bu kararın uygulanması ile kişinin bu kararda belirtilen tutarı hemen ödemesi halinde yüzde 25 gibi bir indirim söz konusu. Fakat size tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödemelisiniz. Ödeme yapmadığınız takdirde ise mevcut rakamlar üzerinden ödemekle yükümlüsünüz.

Size İkametgah Cezası Tebliğ Ediliyor

Bu tutarı ödeme yapmanız için adresinize tebligat gelir. Bu tebligat ile ödeme yapabileceğiniz mecralar Malmüdürlükleri, Vergi Daireleri ve İnternet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartınız ile olabiliyor. Karttan ödeme işlemi beyan üzerinden gerçekleştiriliyor. Burada size kesilmiş olan idari yaptırım kararının numarası önemli. Bu numarayı doğru girmekte fayda var. Çünkü yatırmanıza rağmen yatırmamış görünebilirsiniz.

İkametgah Cezamı Ödemedim. Ne Olur?

Mevcut size kesilmiş olan ceza tutarını ödemekten imtina edebilirsiniz. Yada tebligat sizin yerinize muhtarlıklara da yapılabilir. Bu durumda sizin hiç haberiniz olmayabilir. Bu durumda diğer idari yaptırım cezaları ve vergi borçlarında olduğu gibi mevcut cezanız sizin TC numaranıza işlenir. Bu işlenme neticesinde ödeme yapana kadar sizin karşınıza çıkar. Zaman içerisinde devletten alacağınız oluşursa bu durumda bu alacağınıza engel olarak karşınıza çıkar. Bu arada geçen zaman için ayrıca faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız. Yani idari yaptırım kararlarını zaman geçirmeden ödenmesi gerekir. Size bu husus nedeniyle maddi ceza kesilmişse icra veya haciz söz konusu değil. Bu alacaklar için devlet bu yola başvurmuyor.

Ödememenin Hapis Cezası Var mı?

Devlet kayıtlarında kişilerin ikametinin görünüyor olması ve bu ikametinde doğru olması esasdır. Yanlış beyan, adresinizi kayıt ettirmeme gibi hususların hapis cezası bulunmuyor. Fakat maddi olarak kesilen cezalar söz konusu oluyor. Burada adresinizin kayıtları girmesi seçimde oy kullanma, bankadan kredi çekme, GSS tespitleri, devletten para yardımları gibi bir çok hizmet için gerekli. Eğer oturduğuz adreste değişiklik yapıyor ve başka bir adrese gidiyorsanız bu durumu yine kayıt altına aldırmanız gerekir. Bu kayıt güncellemenin süresi 20 gündür. Bu süre içinde Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni adresinize TC numaranızla birlikte beraberinizdeki aile fertlerini taşımanız gerecektir. E-devlet üzerinden kayıtlar da söz konusudur. Buradan da kayıt yapabilirsiniz fakat il ve ilçelerde belediyelerce oluşturulan adres kaymaları neticesinde gerçek adreslerde değişmeler oluşuyor. Burada da değişen adresler hatalara neden oluyor. Belediye İmar müdürlükleri ile koordineli çalışan Nüfus daireleri en doğru adres olarak size yardımcı olacaktır. Zira yanlışlıkla da ceza yeme imkanınız olabilir.

Nüfus dairesinde adres kaydı yaptırırken bu adreste başka birilerinin ikamet ediyor olması size engel olur. Bunun için bu adreste oturduğunuza dair bir fatura (özelikle su, elektrik), kira ise kontrat, ev sahibiyseniz evin tapu fotokopisi gerekebilir. Aksi takdirde başka birilerini silerek sizin kaydınız söz konusu olmaz. Eğer başvurduğunuz evde kimse ikamet etmiyorsa burada faturaya da gerek yoktur. Bunun için beyanınız yeterlidir. Beyan üzerinden nüfus memuru sizin kaydınızı gerçekleştirir.

Adrese Kayıt ve Tahkikat Yaptırabilirsiniz

Adreste başka birilerinin oturuyor görünmesine rağmen sizin ikamet ediyor olmanız halinde üzerinize fatura yoksa yapabileceğiniz tek husus Nüfus Müdürlüğünden tahkikat istenmesidir. Burada dilekçenizi yazmanız, Kaymakamlık üzerinden kaydının yaptırarak Nüfus Müdürlüğüne havale ettirmeniz gerekir. Bu başvurunun ilk adımlarıdır. Başvurunuzu alan Nüfus Müdürlükleri adres tahkikatını görevi bünyesindeki Polis yada Jandarmadan talep eder. Görevliler belirtmiş olduğunuz adrese giderek burada kimin ikamet ettiğine dair bir tutanak tutarlar. Bu tutanakta sizin ikamet ettiğiniz tescillenirse ikamet kaydınız gerçekleşmiş olur. Fakat bu durum sizin için 3-4 haftalık zaman kaybına neden olacaktır. Çünkü yazışmalar ve emniyet güçlerinin yoğunluğuna göre zaman geçmektedir.

İkametgah Cezası Ne Kadar?

İkametgah için kesilen ceza kişinin 20 günü geçirdiği anlaşılırsa 71 TL’dir. Burada taşındığınız tarihi son 20 gün içerisinde gösterirseniz bu cezası ödemezsiniz. Zira beyan esas alınıyor. Fakat kişi bu adreste olduğunu kanıtlayıp sizi sildirmişse ve sildirme sonrasındaki tarih itibariyle bu süreyi geçirdikten sonra kayıt yaptırma talebiniz söz konusuysa ceza TC numaranıza kesiliyor. Bu kesilen cezanın iptali söz konusu değil. İptal için başvuru yapabileceğiniz tek adres Sulh Ceza mahkemeleridir. Fakat burada başvuru, masrafları ve geçen zaman için mantıklı bir adım olmayabilir. Zira mahkeme sonucunda ceza onaylandığında zaten yapabileceğiniz çok ta bir husus bulunmuyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.