Kredi Almanın Yolu

İkametgah (adres) değişikliği nasıl yapılır?

14.01.2020
331
İkametgah (adres) değişikliği nasıl yapılır?

İkametgah (adres) değişikliğinin yapılabilmesi için tapu fotokopiniz ile Belediyeden alacağınız net adresiniz yada bu adrese bağlı olarak adınıza kayıtlı telefon, su ve elektrik faturası yada kiracı olmanız halinde kira kontratı ile bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız yeterli olacaktır. 

İkametgah değişikliğinde bulunmak isteyen kişilerin önüne iki seçenek gelmektedir. Genel olarak ilk yöntemi tercih ederek nüfus müdürlüğe gidebilir yada e-devlet üzerinden bu işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. E-Devlet sistemi giderek yaygın hale gelerek kullanılmasından dolayı neredeyse tüm işlemlerin e-devlet üzerinden yapılabilmekte olması, kişiler için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Birçok kişi tek tek dolaşarak evrakları hazırlamak yerine askerlik sorgulama, adres değişikliği, dava sorgulama gibi çoğu işlemlerini oturdukları yerden E-Devlet sistemi üzerinden yapabilmektedir.

Nüfus Müdürlüğü İkametgah Değişikliği

E-devlet sistemi ile uğraşmak istemiyorsanız yada bildiğiniz yoldan gerçekleştirmek istiyorsanız eğer ilk olarak yaşamakta olduğunuz yerdeki nüfus müdürlüğe gitmeniz gerekmektedir. Nüfus müdürlüğüne gittikten sonra ikametgah değişikliğinde bulunmak istediğinizi belirterek oradan işlemlerini sürdürebilirsiniz. Eğer sistem üzerinde taşınacak olduğunuz adreste birinin oturduğunu görünmekteyse, son bir ay içerisinde size düzenlenmiş olan herhangi bir fatura, son bir ay içerisinde adınıza olan kira kontratı, Su, elektrik yada doğal gaz aboneliklerinden bir tanesinin abonelik kağıdını nüfus müdürlüğüne götürmeniz gerekmektedir.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Ödeme

Eğer ikametgah değişikliğinde bulunmak için gerekli evrakları sağlayamazsanız, adresiniz değişmemektedir. Genellikle tayin dönemlerinde taşınma telaşından birçok kiracı ikametgahlarını yeni adreslerine aldırmaları gecikmektedir. İkametgah adresinizi aldıracak olduğunuz adresin dolu görünmesi sıklıkla karşılaşılmakta olan durumdur.

E-devlet Sisteminden İkametgah Değişikliği

Adres değişikliği nasıl yapılmaktadır ? sorunun yanıtlarından bir tanesi de E-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bilgisayar yada akıllı cep telefonlarınız üzerinden e-devlet sistemine giriş sağlayarak kolay bir şekilde adres değişikliğinde bulunabilmeniz mümkündür. Fakat e-devlet sisteminde adresinizi değiştirebilmeniz için PTT şubelerinden almış olduğunuz E-devlet şifresi yeterli değildir. E-Devlet şifresine ek, GSM operatörlerinin sunmakta olduğu mobil imza hizmetinden de yararlanıyor olmanız gerekmektedir. Mobil imzayı sadece E-Devlet işlemlerinde değil;

Banka kartınız yanınızda olmadığı zamanlarda ATM’lerden para çekme işleminde,

Elektronik işlemlerde başka bir şifre kullanımı sağlamadan işlemlerinizi onaylarken,

Islak imza gerektiren tüm her yerde kullanabilmektesiniz.

İkametgah Değişikliği Süresi Kaç Gündür?

Yasalara göre adres değişikliği yapmakta olan kişilerin 20 iş günü içinde nüfus müdürlüklerine bildirim yapmaları gerekmektedir. Geçerli bir mazereti bulunmadığı durumlarda adres değişikliğini bildirmemiş kişilere idari para cezası kesilmektedir. Geçerli mazereti kabul edilmiş ve adres değişikliğinin 20 iş günü içinde bildirilmemesi durumunda para cezası uygulanmakta olan durumlar; Yangın, Hırsızlık, Gasp, Terör ve doğal afet nedenlerinden nüfus cüzdanı yada aile cüzdanının kaybedilmesi şeklinde belirtilmiştir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.