Kredi Almanın Yolu

İcraya Düşen Borç Ne Kadar Artar?

08.10.2020
536
İcraya Düşen Borç Ne Kadar Artar?

Finansal açıdan dar boğazda olan tüketici icra ve haciz dosyaları ile sarsılıyor. Bu aşamada borcunu ödeyemez haline gelen kişi icraya verilmesi halinde borcunun da artacağı bilincinde. Ancak icraya düşen borç ne kadar artar sorusunun cevabını da cebinden çıkacak paralar ve muhtemel haciz için merak ediyor. Borcunuzdan dolayı bir icra dosyası açılmışsa bu aşamadan sonra borcunuz katlanabilir. Bu nedenle söz konusu borcun icralık ve avukatlık olmadan ödenmesi elzem bir husus. Ancak başınıza gelmişse yapılabilecek bir şey de yok.

Borcumu Ödeyemedim İcralık Oldum Borcum Artar mı?

İcralık dosyanız varsa bu dosyada bulunan borcun nereye olduğu, sözleşmesinin olup olmadığı, ödeme planı, faizler, gecikme faizi gibi hususlar yakından etkileyen unsurlar. Bankalara olan borçlardan doğan bir icralık durumu söz konusu ise ana paranın dışında faiz ödemesi de yapmak zorunda kalınabiliyor. Bu durumda da ödeyeceğiniz miktarda artış görünüyor. Bu gibi dosyalardaki borcun ödenmesinde icra müdürlüğü icra takibinden sonra başlayacak olan faiz oranı ile önceki borçları da kademeli olarak hesaplaması gerekecektir.

Okuyun : İcra Dosyası Kapatma Dilekçe Örneği

Borcunuza İtiraz Söz Konusu Olabilir

Borçlu olarak icra dairesine ya da icra mahkemesine itiraz söz konusu olabilir. Bu durumlar icranın çeşidine bağlı olarak ta değişiklik gösteren önemli hususlar. Ancak maddi ve manevi açıdan yaşayacağınız mağduriyetleri en aza indirmek açısından hukuk bürolarından destek alman en doğru yol olur.

Avukat Vekalet Ücretleri

Küçük miktarlarda da olsa borcunuzdan dolayı icraya verilmeniz halinde icraya vekil avukatlar tarafından verilmeniz de borcun artışına neden oluyor. Alacaklı uğraşmamak adına alacağını avukatlar aracılığıyla almak için adım atar. Özellikle bankalar gibi büyük firmalar alacağını takip için onlarca avukata bağlamıştır. Bu aşamada borcunuza ait dosya avukatlara verildiğinde öncelikli olarak zaten icraya verilmeden önce sizlere ulaşım sağlanır. Bu ulaşımda dosyanızın borcunun ne kadar olduğu gibi bilgilerde verilir. Bu aşamada avukatla anlaşma yoluna gitmek sizin borcunuzu en aza indirmeye yarayabilir. Ancak borcunuzu yine ödemekten imtina etmeniz durumunda icraya düşen borç avukat masrafı, icra dosyası masrafları, faizler ile daha artış gösterir.

Okuyun : İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra dosyasının açılması ile sizlere ilgili müdürlük tebligat gönderir. Bu tebligat içerisinde sizin icraya düşen borcunuz hakkında net bir rakam olur. Bu rakam ile ödenmesi istenir. Bu aşamada yazılı yapılan tebligatta belirtilen miktar icraya düşen borç miktarını gösterir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.