Kredi Almanın Yolu

İcra ve Yasal Takibin Sonuçlanması İle Kredi Alabilir miyim?

16.01.2020
357
İcra ve Yasal Takibin Sonuçlanması İle Kredi Alabilir miyim?

Kişiler mevcut kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyememesi sonrasında bankalar bu alacaklarını temin etmek adına yasal takip başlatma ile icra yoluna ve hacize kadar gitmektedir. Burada kişinin maaşı, mal varlığı gibi hususlara haciz yoluyla vermiş oldukları kredilerin ve kart harcamaları tutarlarını tahsil etme yoluna gider. Ödeyememe durumunun devam ettiği üç aylık süreç sonrası banka kişinin borçlarına ait dosyayı vekili avukatlara devreder ve tüm işlemler bu aşamadan sonra avukatlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Hacizlik Borçlarımı Ödedim Ne Zaman Kredi Alabilirim?

İcra ve Yasal Takip olayının bitmesi kişinin borçlarının ifası ile gerçekleşir. Bu anlamda borcunu tamamen kapatmış olsanız dahi önünüzdeki en az beş yıl boyunca banka ürünlerinden faydalanamaz haline gelirsiniz. Bu durum kara liste hususunu tanımlamamıza neden olacaktır. Banka borçlarından dolayı kara listeye giren kişilerin bu listeden çıkmasında en az beş yıl geçmesi gerekir. Bunun yanında Bakanlar kurulunca af yasası çıkarılması ve bu aftan faydalanabilir hale gelinmesi halinde de bankacılık ürünlerini kullanabilir hale gelebilirsiniz.

Kişi borcundan dolayı yasal takibe takılması neticesinde bir şekilde borcun ifası ile söz konusu icra, kredi ve avukatlık masraflarını ödeyebilir. Fakat burada kişinin borcundan dolayı yasal takibin başlaması neticesinde kredi yasaklısı durumuna düşmektedir. Bu durum bazı aşamalarda kırmızı kalem yeme olarak nitelendirilse de aslı bankacılık ürünlerinin alınmasında yasak konulmasıdır. Bu yasağın konulmasında BDDK kararları, yasal mevzuatlar ve bankaların kendi inisiyatifleri etkili olmaktadır.

Kredi Alımında Kredi Notu ve Geliriniz Önemli

Kredi alımında iki önemli kriter söz konusudur. Bunlardan birisi geliriniz diğeri ise kredi notunuzdur. Bunlardan birisinin eksik olması sizin de bankacılık ürünlerini alabilmenize engel oluşturur. Notunuz yüksek olsa dahi geliriniz olmazsa yine kredi alamazsınız. Bu anlamda mevcut almak istediğiniz kredi taksitlerini ödeyebilecek seviyede bir gelire ve kredi alımı için en az 1200 ve üstü kredi notunuza sahip olmanız gerekecektir. Bunlarla birlikte yasal takip ile yasaklı konumuna gelmemeniz de gerekenler arasında olsa da yasal takipte olan bir kişinin kredi notu zaten sıfır olacaktır.

Alacağınız Kredi Tutarı, Geliriniz ve Borçlarınız

Bankadan almak istediğiniz kredi tutarı sizin notunuz, geliriniz ve ödemek istediğiniz vadeye göre orantılı bir şekilde belirlenmektedir. Yani kişi taksitleri öderken yine hayatını idame ettirebilecek bir gelirinin de cebinde kalması gerekecektir. Bu sebeple kişinin yeni kredi alabilmesi için mevcut borçlarını taksitlerini öderken hayatını da idame ettirebilecek paranın cebinde kalması gerekiyor. Hemen hemen 2/3 oranında taksit ödeyebileceğiniz kredi tutarları ile kredi tahsisi yapan bankalar bulabilirsiniz. Bu genel anlamda özel bankalar üzerinden geçer.

Kredi Limiti ve Ödemeleriniz

Kredi alımında mevcut kredilerinizde önemlidir. Nitekim bankalara ödemesi devam eden bir krediniz bulunuyorsa ikinci bir kredi alımı söz konusu olabilse de istediğiniz tutarlarda alım mümkün olmayabilir. Bunun için yine gelir ve kredi taksitlerinin ödenmesindeki tutar önem arz eder. 4 Bin lira geliri olan bir kişinin aylık 4 bin lira kredi borcu ödemesi beklenemez. Bu nedenle istediğiniz kredi tutarlarını alabilme imkanlarınız bulunmaz.

Kara Liste Sicil Affı

Bankalardan kredi yasağı bulunan kara listedeki kişilere zaman zaman sicil affı söz konusu edilebiliyor. Burada af Bakanlar Kurulu kararı ile olurken en son sicil affı 2017 yılında gerçekleşmişti. Bu af ile bir çok kişi bankalara kredi ve kredi kartı başvurusunda bulundu. Ancak bankalar bir çok başvuruya olumsuz yanıt verdi. Bu durumdan tüketiciler şikayetçi olmuş olsa dahi mağduriyetlerin giderilmediği de oldu. Yani başlıca sicil affı sizin kredi ürünlerini alabilmenizin anahtarı olmuyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.