Kredi Almanın Yolu

İcra Takibi Nedir? İcra Dosyası nasıl Kapatılır?

04.02.2021
1.458
İcra Takibi Nedir? İcra Dosyası nasıl Kapatılır?

Kimi zaman ticari kimi zaman ise bireysel olarak hepimizin bir icralık durumu olmuştur ve sonucunda olumlu veya olumsuz durumlarla neticelenmiştir. Peki açık olan bir icra dosyası nasıl kapatılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız sizlere bu konuları krediyolu.com sitesi olarak sizlere cevaplandırmak istedik.

İcra takibi iş yeri sahiplerinin karşılaştığı olay. Sebebi ise satış söz konusu yapmalarıdır. İcra takibine düşmüş biri başına gelen olaylar nedeniyle icra takibi başvurusu, uygulamaları, icra dosyasının nasıl kapatıldığı gibi durumları çözebilmesi için bu uygulamaları yakından bilmesi gerekir. Bu nedenle yapmanız gerekenler dahilin de icra takibi nedir bunu öğrenmek mantıklı olabilir.

İcra takibi Nedir?

İçindekiler

İcra takibi borçlu olan kişinin borcunu bir veya birden fazla sebeple ödememesi durumunda alacaklı olan kişinin kanuni haklarını kullanarak alacağını tahsil etmek için icra müdürlüklerine başvurmasıdır. Burada başvuru sonrası takip başlatılır ve bu takip işlemi iki farklı şekilde uygulanır. Birincisi ilamlı icra iken diğeri ise ilamsız icra takibidir.

İlamlı icra takibi mahkemeden çıkan karara bağlı olarak yürütülen bir takip iken ilamsız icra takibi ise ortaya çıkan bir mahkeme kararı olmadan teminatlar ve arpaya adayı alacakların tahsili için yürütülen icra takibidir. Teminat ve para alacağınız olmasa bile kiraladığınız bir taşınmazın boşaltılması, tahliyesi için ilamsız takip başlatılması söz konusudur.

Alacaklı kişi veya kurumlar borçlu kişiden kendi imkanları dahilinde alacağının tahsil edemediği durumlarda vekili olan avukatları aracılığıyla icra takibi başlatabiliyor. Burada avukat olması zorunluluğu yok. İcra takibi başlatılırken alacaklı olan kişiden başvuru harcı peşin olarak alınmaktadır. İcra takibini bir avukat yapıyor ise bu ücrete avukatlık vekalet harçları da ekleniyor. Tüm bu işlemler ile birlikte icra dosyası oluşturulmuş olur ve takip başlatılır. İcra dosyası kapanması ise borcun ödenmesi ile son bulur.

İcraya İtiraz Etme

Başlatılan icra ile borçluya bir tebligat gelir. Bu tebligat ile kişinin icraya itiraz etme hakkı vardır. Burada haciz için ilamsız başlatılan icraya itiraz ile haklı olun yada olmayın takip işlemi durur. Fakat burada kişinin icra itirazını iptal edebilmek için icra mahkemesine başvurması ve altı ay içerisinde kaldırılması gerekir. Borçlunun aleyhinde başlatılan icra takibi durumu borçlu olan kişi direkt olarak senedin altındaki imza için itirazda bulunmuş ise alacaklı olan kişinin açacağı dava, itirazın geçici olarak kaldırılmasıdır. Fakat tüm borca itiraz edilmiş ise açılacak olan dava itirazın kesin olarak kaldırılmasıdır. İtirazın iptali talebinde bulunan kişi, bu talebi kanuni olarak istenen belgelerden birine istinaden ispatlamak durumda kalacaktır.

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra Dosyasını kapatmak için mevcut borcun ödenmesi gerekir. Bu borcun ödenmesi sonrasında ilgili icra müdürlüğüne başvurulması gerekir. Bu başvuruda borcun ödendiğine dair bir dayanak belgenizin olması yeterli olur. Borçlar e devlet üzerinde de kişinin üzerinde görünür. Burada başvuru yaptıktan sonra kapatılan icra dosyası sizin e-devlet üzerinde de kaldırılmasına neden olur. İcra dosyasının kapatılması için öncelik borcun ödenmesi gerekir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.