Kredi Almanın Yolu

Iban Numarasından Şube Kodu Bulunur mu?

01.07.2020
289
Iban Numarasından Şube Kodu Bulunur mu?

Bankacılık işlemleri gün geçtikçe gelişmekte ve kolaylaşmaktadır. Kişiye özel uygulamalarla her türlü para transferi işlemleri insanlar tarafından kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bankalar aracılığı ile para gönderme ve gönderilen parayı alabilmek için kullanılan yöntemlerden biri de IBAN numarası uygulamasıdır. Bankalar IBAN talep eden her müşteriye ayrı bir hesap numarası vererek para transferi işlemlerini yapabilmelerini sağlamaktadır. Müşteri bu IBAN numarası ile banka şubelerinden ve ATM’lerden para yatırabilir ve çekebilir. Şube kodunu bulmak isteyen kişiler Iban numarasından şube kodu bulunur mu konusunu da araştırmaktadır.

Iban No Nedir?

Iban Uluslararası banka hesap numarası anlamına gelmektedir. Her hesabim bir Iban’ı bulunur. Iban numarası ile bir hesaptaki para, başka bir hesaba hızlı, güvenli ve hatasız bir şekilde aktarılabilmektedir. Iban numarası en fazla 34 genelidir. Ülkelere göre değişen hane sayısı Türkiye’de 26 haneden oluşmaktadır. Bu kod içerisinde yer alan rakamlarda bazı bilgiler yer almaktadır. Iban numaranızı öğrenmek için müşterisi olduğunuz banka şubesine giderek ya da bankanın internet şubesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Okunmalı : Başkasına Ait iban nasıl öğrenilir?

Iban No İle Para Transferi Nasıl Yapılır, Avantajı Nedir?

Iban no ile para transferi yapmanın avantajları vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle parayı alacak olan kişinin Iban numarasını bilmiyorsa öğrenmesi gerekir.
  • Parayı gönderecek kişiye para gönderilecek kişinin Iban nosu verilir.
  • Transferi yapacak olan kişi banka ya da ATM ye giderek gerekli bilgileri verir ve karşı tarafın Iban nosu ile para transferini gerçekleştirir.
  • Gönderici ve alıcı bilgileri doğrulandıktan sonra para hızlı ve güvenli bir şekilde transfer edilir
  • Iban numarasının en önemli avantajı verdiğiniz bilgilerden biri hatalı ise transfer işlemi onaylanmaz ve para gönderilmez. Böylece işlem en başından ret edileceği için hata olasılığı ortadan kalkar. Böylece uluslararası para transferleriniz de sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Iban numarasında yer alan kodlar bazı bilgileri temsil etmektedir.  Iban numarası içerisinde şube kodu da bulunmaktadır.

Şube Kodu Nedir?

Şube Kodu, müşterisi olduğunuz banka şubesinin bilgisidir. Para gönderiminde şube kodu girilmesi gerekir. Çünkü paranın hangi banka şubesine gideceği bu kodla tespit edilir. Her bankanın ve şubenin ayrı bir kodu bulunur ve paranın hatasız bir şekilde istenilen şubeye gönderilebilmesini sağlar. Şube koduna ihtiyaç duymanız durumunda Iban numaranız üzerindeki rakamlarla ulaşabilirsiniz.

Iban Numarasında Banka Şube Kodu Nerede?

Ülkelere göre 34 haneye kadar çıkan Iban numarası ülkemizde 26 haneden oluşmaktadır. Bu haneler, ülke kodu, kontrol kodu, şube kodu, müşteri kodu ve ek hesap no bilgilerini içermektedir. Bazı durumlarda şube koduna ihtiyaç duyulmaktadır ve Iban numaranız ile şube koduna ulaşmak çok kolaydır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.