Kredi Almanın Yolu

İban Numarası Nedir?

17.05.2020
412
İban Numarası Nedir?

İban kullandığınız ülke ya da uluslararası olarak hemen hemen eşit standartlara sahip bir numaralandırma sistemidir. Her iban sadece bir hesaba ait olabilir. Genellikle ülkeden ülkeye değişmesine rağmen en fazla 34 karakter sayı ya da harften oluşur. Türkiye’de TR diye başlayarak devam eden sayı dizilimi şeklinde karşınıza çıkar.

İbanı Öğrenebileceğiniz Yerler

İban numarasında bulunan sayılar belli bir kodlama içerir. Bunlardan bir tanesi kartınızı aldığınız şubenin kodu, müşteri numarası ve hesap numaranızdır. İban numaranızı isterseniz internet bankacılığı hesap bilgilerinizden ya da hangi bankanıza ait karttan iban öğrenmek istiyorsanız o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ibanı öğrenebileceğiniz yöntemlerden bir tanesi kredi kartı veya banka kartınızı incelemenizdir. Çünkü bazen bu kartların üzerinde iban numaranız yer almaktadır.

Okunmalı. Halkbank Hesap No Öğrenme

İban Ne İşe Yarar?

Bu sayılar dizimi sizin müşteri olduğunuz bankada yaptığınız işlemleri kolaylaştırmak için ya da uluslararası işlemlerinizde genel bir yöntem olarak kullanılması nedeniyle yapmak istediğiniz işlemleri kolaylaştırmaktadır. İban sizin hesap numaranızdır. Genellikle para gönderme ya da para yatırma işlemlerinin hepsi için iban no gerekmektedir. Bir nevi sizin bankada ki kullandığınız kimliğinizdir.

İban Hakkında Genel Özellikler

İbanın ilk dört hanesi iki haneli ülke kodunu ve iki haneli kontrol rakamıdır. Kontrol rakamı ibanın doğru kişi tarafından kullanılıp kullanılmadığına geçerli olup olmadığını ortaya koymada işe yarar. İbanın devamında ki parçalı kısım ulusal banka hesabının numaralarıdır. Daha sonra ki kısım müşterinin müşteri numarası olarak düzenlenmiştir. İbanın toplam sayı ya da harf karakteri 34 haneyi aşmaz. Türkiye’de ki iban karakter sayısı ise 26’dır. İban kullanımı ülkemizde zorunludur.

Okunmalı : Denizbank Hesap No Öğrenme

İban Neden Gereklidir?

Ülkemizde ibanın zorunlu olmasıyla birlikte Avrupa Birliği Kurallarına uygun bankacılık çalışma yöntemlerinden biridir. Özellikle uluslararası para transferi yapılırken bu transferlerin hızlı gün içerisinde tamamlanabilmesi için bu ibana gerek vardır. İbanda ki bu sayılar diğer ülkeler ile ülke içerisinde ise diğer bankalarla paylaşılır. Bu sayede diğer bankalar sizin durumunuzdan kolaylıkla haberdar olabilir. Bu da olası olumsuzlukların önüne geçilmesini kesin olarak sağlar.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.