Kredi Almanın Yolu

Hesap Numarası Banka Kartının Neresinde Yazar?

17.12.2021
2.136
Hesap Numarası Banka Kartının Neresinde Yazar?

Tüketiciler sahibi olduğu bankamatik kartının üzerindeki numaraların hesap numaraları olmadığının farkına varmasıyla banka kartında hesap numarası nerede yazar sorusunu soruyor. Bu durum elbette her bankanın atm kartı için geçerli değil. Bankalar sundukları bankamatik kartının üzerinde hesap no yazısının altına hesap numarasını yazabilirken bazı bankalar bu duruma farklı yaklaşıyor.

Hesap Numarası Nerede Yazar?

Bankacılık işlemlerinin yürütülmesinde ilk adım banka hesabı. Bu hesap üzerinden yapılan tüm işlemler kayda girerken para gönderiminde de bu numaralar kullanıyor. Günümüzde uluslararası olarak önem taşıyan iban numarası ile hareket ediliyor olsa da, temeli yine banka hesap numarası. Gerek duyulması halinde kişinin ilk bakacağı yer ise bankamatik kartları. Bu kartların üzerinde de çok sayıda rakam bulunduğu için bir karmaşaya neden olur. Gönderilen paraların doğru adrese ulaşması için hesap numarasının önemini elbette herkes bilir. Bu anlamda hesap numarası nerede yazar sorusunun cevabını birlikte verelim.

Bankamatik kartlarının üzerindeki rakamlar genelde dörtlü gruplar halindedir. Kredi kartının üzerindeki numaralara aynı benzer şekildedir. Bu numaralar kesinlikle kart sahibinin hesabı değildir. Burada 16 haneli rakam vardır. Bu rakamlar hesap numarası değildir. Burada oluşan rakamlar kart numarasını teşkil eder. Bu numaraya eft ve havale yapılması söz konusu değildir. Bankaların sunduğu kartlara göre hesap numarası değişiklik gösterir.

İban Numarasından Hesap Numarasını Bulma

Eğer elinizde iban numarası bulunuyorsa buradan hesap numaranızı çıkartabilirsiniz. Burada 26 haneli bir rakamdan söz etmek mümkün.Bu rakamların ilk 10hanesi ülke kodu, sonra kontrol basamakları, sonra banka kodu ile olur. Son 16 numara ise banka şube kodu ve hesap numarasıdır. Burada son rakamlar hesap numarasını teşkil eder. İlgili Yazı : Banka İban Numarası NAsıl Öğrenilir?

ATM’den Hesap Numarası Öğrenme

Bankamatik kartında hesap numarası olmayan kişiler bu numarayı bankamatik yardımıyla öğrenebilir. Burada giriş yaptıktan sonra kartın iban numarası yada hesap numarası yazmaktadır. Bu yol ile bankamatik kartı hesap numarası bulunabilir.

İnternet Bankacılığından Hesap Numarası Öğrenme

En kolay yol dijital bankacılık üzerindendir. Buradan giriş yaptıktan sonra hesap numaranızın yanında paylaş butonu ile istediğiniz kişiye whatsapp yada başka yolla paylaşma imkanı veriyor. Bunu yapamasanız da kopyala yapıştır ile de yapmanız mümkün.

Müşteri Hizmetlerinden Hesap Numarası Öğrenme

Hesap numaranızı bulmanız mümkün değilse bankanıza ait müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra teknik destek almanız da mümkün. Her bankanın numarası farklı olsa da, canlı desteğe bağlanmak biraz zaman alabilen bir iş. Bunun için ilgili kategori ile bankanızın makalesini okuyabilirsiniz.

Banka Şubesinden Hesap Numarası Öğrenme

Şartlar sizi zorluyorsa ve başka bir yol kalmamışsa en klasik yöntem olarak banka şubesine başvurmak olabilir. Buradan kimliğimiz ile banka görevlisinden isteyebilirsiniz.

Garanti BBVA Bankası Bankamatik Kartında Hesap Numarası

Bankanın sunduğu kartlarda farklılık bulunmasına rağmen Garanti BBVA kart numarası 16 hanedir. Bunun altında kartın kullanım tarihleri bulunurken, bunun da altında kart sahibinin adı soyadı bulunur. Kartın arkasında güvenlik şeridi bulunuyor ki bazı durumlarda bu şerit üzerinde iban numarası yazılabiliyor. Bu numaranın son haneleri de hesap numarasın teşkil eder. Bu numaraların önünde ise sıfır rakamları olur. İlgili Yazı: Garanti BBVA İban Numarası Öğrenme

Akbank Bankamatik Kartında Hesap Numarası

Akbank müşterilerine Neo kart ile hizmet veriyor. Bu karta yine 16 haneli bir kart rakamı bulunurken bunun altında kullanımına dair kartın miad tarihi ve hemen altında da hesap sahibinin ismi yazıyor. İsmin altında ise müşteri numarası yazmaktadır. Müşteri numarası hesap numaradır ve 10 haneli yazmaktadır.

TEB Bankamatik Kartı Hesap Numarası

TEB ATM kartının diğer bankalardan da bir farkı bulunmuyor. Kart numarası , kullanım tarihi ve isim yazıyor. Arka yüzünde ise kartın güvenlik numarası bulunuyor.

Yapı Kredi Bankamatik Kartı Hesap Numarası Nerede Yazıyor

Bankamatik kartlarında hesap numarası olan bankalardan birisi Yapı Kredi Bankası. Banka kişiler sunduğu Visa kartlarda kart numarası, kullanım tarihi, isim soy isim sonrasında hemen altında kişinin hesap numarasını yazmaktadır. Buradaki rakamlar  8 hanelidir. Bu kişinin banka hesap numarasını gösteriyor olsa da dikkat edilmesi gereken banka şube kodu yazmamasıdır. Yani hesap numarasında eksiklik olacaktır. Bunun için hangi şubede hesabınız bulunuyorsa o şubenin numarası önüne gelmelidir.

Ziraat Bankası Combo Kart Hesap Numarası

Ziraat Bankası diğer bankalardan farklı olarak bir kartta hem banka kartı hem kredi kartı hizmeti veriyor. Kartın bir tarafı kredi kartı iken diğeri de banka kartı olarak geçiyor. Burada kişinin hesap numarası sekiz haneli iken sonunda da 5001 veya 5002 gibi haneler bulunur. Bu hanelerin nedeni kişinin bir banka şubesi de birden fazla hesabı olması halinde verilen rakamdır. Fakat başka hesabı yoksa sadece 5001 yazar. Bankamatik kartı hesap numarası yazmadığı için teknik destek ile bu hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. İlgili Yazı : Ziraat Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

İş Bankası Bankamatik Kartı Hesap Numarası

Bu anlamda en avantajlı bankalardan birisi İş Bankası. Banka kişiye sunduğu kartların üzerinde kart numarası, altında hesap no ile 4+7 haneli rakam bunun altında müşteri numarası bu rakam 9 hanelidir. İlk dört rakam banka şube kodudur.  Bunun yanında kartın son kullanma tarihi ve altında da kart sahibinin ismi yazmaktadır.


Yorumlar
  1. Meliha dedi ki:

    Bende iş bankası kartı var ama üzerinde yazmıyor

    1. Aydın Turan dedi ki:

      Meliha hanım İş bankasının verdiği kartlarda genelde yazıyor. Fakat bazı kartlarda bulunmayabilir. Bu her banka için de geçerli.