Kredi Almanın Yolu

Hangi Bankalarda Hesabım Var? Hesap Sorgulama

09.02.2022
720
Hangi Bankalarda Hesabım Var? Hesap Sorgulama

Hangi Bankalarda Hesabım Var? Hesap Sorgulama

Farklı bankalar ve farklı işlemler neticesinde kişilerin birden çok banka hesabı bulunuyor. Bu hesabın açılış amaçları farklı olmuş olsa da aynı kullanım özelliğini zamanla yitirmesinin ardından kişiler hangi bankalarda hesabının olduğunu da unutabiliyor. Bu durum kişi için olumsuz bir durumu teşkil etmese de yapılan yasal düzenlemeler kişilere hesaplarının arayışına yönlendirebiliyor. Nitekim geçtiğimiz yıllarda çıkarılan Hesap İşletim Ücreti bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Hangi bankalarda hesabım var, nasıl öğrenirim sorusunun cevabı ise çokta iç açıcı değil. Nitekim bunu sorgulamanın yolları az ve öz.

Hangi Bankalarda Açık Hesabım Var?

Kredi alımlarında ve kredi kartı taleplerinde bankalar kişilerden mevduat hesabı açmalarını ve bu hesaplara artı para diğer deyişle ek hesap tanımlanması ve bu hesaba yine otomatik ödeme talimatı verilmesi talep edilebiliyor. Bu nedenle de kişinin birden çok hesabı oluşabiliyor. Bu hesapların kapatılması ise ayrı bir uğraş. Nitekim bazı bankalar kapatma talebini almaların karşın bu hesabı kapatmaktan da imtina edebiliyor. Bu durum tüketiciye maddi olarak mağduriyet anlamına gelebiliyor.

Banka hesabı Sorgulama

Bankalarda hesabınızın olup olmadığını öğrenebilmeniz için öncelikli olarak hesap sahibi olmanız  yada yasal vekiliniz olması gerekir. Burada bankalar ve finans kuruluşları kişilere hesapları hakkında bilgi vermek zorunda ve yükümlü. Bunun için bir banka şubesine giderek hesabınızın olup olmadığını sorabilirsiniz. Elbette bu sorma her banka markası için yapılmak zorunda. A bankası B bankasındaki hesaplarınızı vermek zorunda değil ve yasal olarak ta veremez zaten.

  • İnternet Bankacılığından Sorgulama
  • Banka Şubesinden Sorgulama
  • Telefon Bankacılığı ve Müşteri Hizmetlerinden Sorgulama olarak sıralanabilir.
  • E-Devlet Üzerinden Hesap Sorgulama

Telefon Bankacılığı – Müşteri Hizmetlerinden Banka Hesabı Sorgulama

Bu hizmeti alabilmeniz için bankaların telefon bankacılığı ve müşteri hizmetleri numarasını aramanız ve canlı destek alarak hesabınızın olup olmadığını sormanız gerekir. Aksi takdirde karşılandığınız telesekreter ile söz konusu hesap sorgulama işlemini yapamazsınız. Yetkili sizin TC numaranız ile birlikte kendi sistemleri üzerinde sorgulama yaparak hesabınızın olup olmadığı hakkında size bilgi verecektir.

İnternet Bankacılığından Sorgulama

Eğer bankalar üzerinde internet bankacılığınız varsa buradan giriş yaparak o bankanın farklı şubeler üzerinde hesabınızın olup olmadığını sorgulama yapmadan görebiliyorsunuz. Hesap Sorgulama için ayrı bir menü bulunmaz.

E-Devlet Üzerinden Banka Hesabı Sorgulama

Hangi bankalarda hesabım var sorusunun cevabını almanın en kolay yolu e-devlet üzerinden sorgulamaktır. Buradan şifrenizle girmenizin ardından kendinize ait bir çok bilgiye www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Bu anlamda sorgulama için karşınızda dört yol bulunuyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.