Kredi Almanın Yolu

Halkbank Kimin? Devletin mi? Özel mi?

11.12.2019
428
Halkbank Kimin? Devletin mi? Özel mi?

Bir çok haber ve yorumun eşliğinde yaptığı kampanyalar ve uygun faiz seçenekleri ile kurumsal ve bireysel olarak herkese hizmet veren Halkbank Kimin? Devletin mi? Özel Banka mı soruları zaman zaman sorulanlar arasında bulunuyor. Özellikle Amerika’da meydana gelen Hakan Atilla davası ile dikkatleri çeken halkbank kimin sorusunun cevabına birlikte bakalım.

Halkbank Kimin?

Halkbank’ın % 51,1 i Türkiye Varlık Fonuna ait. Bu fon devletin elindedir. Bunun yanında % 48,9 oranındaki hissesi de Borsa İstanbul’da halka arz edilmiştir. Hakim ortağı konumunda devletin bir kurumu olan Türkiye Varlık Fonudur. Bazı kaynaklarda Amerikalı ortaklardan bahsedilmektedir. Fakat bankanın resmi internet sitesinde bu ortaklıklardan bahsedilmiyor. Fakat Türk hisselerinde sahipleri olduğu açıklamalar arasında. Buna göre Anadolu hayat Emeklilik AŞ % 0,36. Ak Portföy Yönetimi % 0,22. Halk Portföy Yönetim Aş % 0,21 ve Garanti Emeklilik ve HAyat AŞ %0,19 oranı ile hisseye sahip.

Halkbank Ne Zaman Kuruldu?

Halkbank’ın kurulmasında 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşımız ve 1929 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Dünya Ekonomik Buhranı önemli rol oynuyor. 1938 ile 1950 yılları arasında tüm dünyada halk bankacılığı uygulaması başladı. Bu anlamda Türkiye’de de Halk Sandıkları kanalıyla kurulan banka kurulmasından 1992 yılına kadar esnaf, sanatkarlar, küçük işletmelerin ilk bankası olarak dikkatleri çeker.

Bir Çok Bankayı Bünyesine Kattı

1992 yılından itibaren bankacılık sektöründe önemli adımlar atan Halkbank bünyesine önce Türkiye Öğretmenler Bankasını, daha sonra Sümerbank, Etibank’ı kattı. 2001 yılında ise bir devlet bankası olarak Kamu Bankalar Ortak Yönetim Kurulu bankanın organizasyonunda değişikliğe gitti. Bu anlamda çağdaş bankacılık ve müşteri odaklı pazarlama faaliyetleri bu tarihten itibaren başlamış oldu.

2001 yılında emlak sektörüne destek veren Türkiye Emlak Bankası’da  96 şubesi ile Halkbank bünyesinde katıldı ve bu devredilmelere 2004 yılında Pamukbank’ta dahil oldu.

Halk Bankasının Aktif Büyüklüğü

2018 yılı üçüncü çeyreğinde Halkbank dağıttı kredi miktarını 391,9 milyar liraya taşımış durumda. Bu anlamda özellikle KOBİ lere verilen kredi payı yüzde 38,7. Bu rakamlar eşliğinde bankanın aktif büyüklüğü ise 443,5 milyar TL.

1933 yılında devlet bankası olarak kurulan banka ilk aşamada kredi tahsisine gidememiş ve kuruluşunda beş yıl sonra kredi vermeye başlamış. 2019 yılı itibariyle 978 şubesi olan bankanın yaklaşık 4000 ATM si bulunduğu belirtiliyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.