Kredi Almanın Yolu

Halkbank ATM (Bankamatik) Para Çekme, Yatırma Limitleri, Bank24 Masrafları

28.02.2020
2.947
Halkbank ATM (Bankamatik) Para Çekme, Yatırma Limitleri, Bank24 Masrafları

Devlet bankası hüviyetindeki Halkbank müşterilerine ATM hizmetini Bank24’ler aracılığı ile veriyor. Bankanın yüzlerce bankamatiğinden onlarca işlem yapma imkanı vermesinin yanında verdiği hizmetlerden olan Halkbank ATM para çekme ve yatırma limitleri sizin müşteri durumunuza ve bankanın şartlarına göre şekilleniyor. Bu anlamda istediğiniz tutarı çekme gibi bir imkanınız olmayabilir.

Halkbank ATM’leri kartlı ve kartsız işlem olmak üzere iki farklı hizmeti sunarken bu hizmetler içerisinde para yatırma, çekme, fatura tahsilatları, kredi kartı borçları, ortak atm hizmeti ve üniversite harçlarına kadar bir çok seçenek mevcut. Özellikle son dönemde yoğun talep gören ATM’den Nüfus Cüzdanı bedeli yatırma işlemi de Bank24’lerden yapabildiğiniz bir işlem.

ATM’den Para Çekme Limiti

En çok sorgulanan husus çekme limiti. Zira istenilen tutarlar çekilemediği gibi bu tutarların üzerinde çekebildiğiniz tutarlarda ücrete tabi. Banka hesabınızdan çekebileceğiniz tutarı 1.500 TL ile sınırlamış durumda. 24 saat içinde bu tutarı çekersiniz ve daha fazlasını çekmek için bir sonraki günü beklemek zorunda kalırsınız. Bu durumu farklı ATM’lerden deneyebilirsiniz  fakat sistem otomatik olarak size 24 saat için veriyor. Para çekimi için gün sonu olan 23:59 saati de beklenebilir. Fakat parça parça veya toplu olarak çekebileceğiniz tutar bin 500 TL ile sınırlı. Maaşını bankadan alan kişilerin en çok mağduriyeti bu konuda diyebiliriz. Çünkü 4 bin lira alan bir kişi maaşının hepsini aynı gün çekmek isteyebiliyor. Fakat bu durumda limit yüzünden çekim yapamıyor.

Halkbank Limit Üstü Çekimi

Banka size limit olarak 1500 TL ile sınırlama getirmiş olsa da bu limitin üzerinde çekim imkanı da bulunuyor. Bu çekim ise masrafa tabi. Çekeceğiniz tutar üzerinden ayrıca limit üstü çekim masrafı hesabınızdan otomatik olarak düşülüyor.

Bank24 Para Yatırma Limiti

Hesabınıza ya da fatura tahsilatı gibi bir ödemenizi yapmak istiyorsanız burada limitler artırılıyor. Çünkü bankaya yatan para her daim mevduat oluşturur ve bankaların sevdiği hususlardan bir tanesi oluyor. Halkbank ATM Para yatırma işlemi için bir defada en fazla 40 adet banknot yatırımı yapabiliyorsunuz. Yani 41 tane yatırmak denemesi yaparsanız yatıramazsınız. Bununla birlikte yatıracağınız tutarlar 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL olmalı. Demir paralar yatırmanız mümkün değil. Bu durumda 1 TL de yatıramıyorsunuz. Yatıracağınız paralarda usule uygun olmalı. Islanmış, yırtılmış, bir kenarı katlanmış paralar ATM’den yatırılmıyor. Bu gibi paralar ve sahte paralar size ATM tarafından kabul edilmeden iadesi sağlanıyor.

Para yatırımında zarfsız yatırım yaparsanız paranız anında hesaba geçerken zarfla yatırmanız halinde bu durumda görevlilerin fiziki olarak bu parayı alıp, saymaları ve usulüne uygun olarak hesaba virman etmeleri gerecektir. Bu da zaman alan bir işlem. Bu yüzden zarfsız yatırım uygun olabilir. Zira uzun süredir para yatırmalarda zarf kullanılmıyor.

Kartlı ve Kartsız Para Yatırma İşlemi

ATM’den para yatırımı yapabilmeniz için kartınız ve şifreniz ile giriş yapılması gerekir. Hesaba para yatırma menüsünü takip ederek yatırmak istediğiniz hesabı seçiyorsunuz. Burada başka birinin hesabına yatırmak isterseniz o kişinin hesap numarası olması gerekir. Bu numarayı girdikten sonra karşınıza hesap numarasına ait bilgiler gelir. Bu bilgilerden sonra vereceğiniz onay ile parayı para yatırma ünitesine yerleştiriyorsunuz. Yatıracağınız para miktarı 40 adetten fazla ise para ekleme yapabilirsiniz. Az ise bir defada yatırabilirsiniz. Daha sonra onay ile isterseniz bilgi fişini de hemen alabilirsiniz.

Kartsız Para Yatırma İşlemi İçin

Kartsız işlem menüsü, giriş sonrası para yatırma menüsünü seçiyorsunuz. Buradan TC numaranızı teyit etmeniz gerekiyor. Çünkü yatıran kişinin bilinmesi şart. Para yatıracağınız hesap numarası girişi sonrası yine karşınıza hesap sahibi geliyor. Sonra para yatırma ünitesine paranızı yatırıyorsunuz ve evet tuşuyla devam ediyorsunuz. Kartsız Para yatırma ücrete tabi bir işlem.

Halkbank Bank24 ile şube sayısı çok az olan ve Halkbank ATM’lerini kullanan Alternatif Banka ait tahsilatlar ve hesaplarından para çekim işlemleri de yapılabiliyor. Bununla birlikte vergi ödemeleri, Bağ-kur ödemesi, Yurtiçi Kargo Bayilerine ait ödemeler, fatura ödemeleri, MTV ödemeleri de HAlkbank Bank24 bünyesinde yapılan ödemeler arasında.

Kartsız Para Yatırma Ücreti

Bunun için en az 4,76 TL ödemeniz bulunuyor. Fakat kendi hesabınıza yatırmanız gerekiyorsa bu işlem için banka ayrıca ücret almıyor.

Ortak ATM Para Çekme Ücretleri

Halkbank Bank24’lerden başka banka hesabınızdaki paraları çekebiliyorsunuz. Bunun için en az 1,04 TL ve çekeceğiniz tutarın % 1,15 i tutarında para ödemesi yapılıyor. Çekeceğiniz tutardan kesilen bu ücret alacağınız paraya göre değişir. Örneğin 1000 TL alacaksanız 11,50 + 1,04 = 12,54 TL masraf ödemesi ile karşı karşıya kalırsınız.

Ortak ATM Para Yatırma Ücreti

Para çekmede olduğu gibi ortak atm işlemi ile para yatırmak isterseniz bunun içinde aynı şartlar geçerli. Bunun için 1,04 TL ve yatıracağınız oranın % 1,15 i kadar ödeme yaparsınız.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.