Kredi Almanın Yolu

Halk Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller

Halk Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller

İnternet üzerinden dijital yollarla ihale edilen tarla, arsa, konut, iş yeri gibi taşınmazlar Halkbank’tan Satılık Gayrimenkuller sayfasında ilan ediliyor. Bu ilan ile alım yapmak istediğiniz bir taşınmaz var ise uygun şartlarda, en iyi fiyatlar dahilinde alım yapabileceğiniz bu mecranın alternatif olarak değerlendirilmesinde fayda bulunuyor.

Kimler Halkbank’tan Taşınmaz Alabilir?

Banka kendi mülkiyetinde bulunan taşınmazları zaman zaman satışa konu ederken bu satışı da belli bir mevzuata bağlamış durumda. Burada ilgili şartnamenin incelenmesi önemli. Sekiz sayfalık bir şartname ile alım yapacak kişiler tüm hususları kabul etmiş sayılıyor. Satıcı Halk Bankası iken alıcı olan istekliler ise gerçek ve tüzel kişilikler olabiliyor. Tüzel kişiliklerin alımında şirket yetkilisi olduğuna dair yetki belgesi ve noterden alınacak imza sirküsü önemli. Elektronik olarak ihale ile yapılan satış için banka isterse pazarlık, açık teklif isteme, müzayede yada kapalı teklif ile alma özgürlüğüne sahip. Yani tüm kuralları banka koyuyor.

Okunmalı : Ziraat Bankasından Satılık Gayrimenkuller

Halkbank Satılık Gayrimenkuller Şartnamesi Önemli

Halkbank’tan Satılık Gayrimenkuller için bir garanti söz konusu değil. Yani istekli kişi alım yapması halinde mevcut taşınmazı olduğu haliyle almak zorunda. Bu şartname de belirtilmiş. Alım için masraflar satıcı ve alıcı iki tarafta kendine düşen masrafları ödüyor. Taşınmaz satışında zaten bir Tapu harcı masrafı ile karşılaşılıyor.

Bankadan taşınmaz satın alan kişi banka şubesinden kredi başvurusu yapabiliyor. Bu kredi ise tamamen banka şubesine ve sizin kredi alabilme yeteneklerinize göre düzenleniyor. Bu sayede hem konut hem de tüketici kredisi alabilirsiniz.

Nasıl Başvurulur?

Alım yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişilik söz konusu Halkbank Satılık Gayrimenkul Şartnamesi sayfalarını imzalıyor. Söz konusu taşınmaz için muhammen bedel üzerinden teminat yatırılıyor. Daha sonra bu şartnameyi banka şubesine teslim ediyor. Burada verilmesi gereken belgeler;

  • Kimlik (TC numara yazılı olması gerekiyor)
  • Başkası adına ise Noterden düzenlenen Vekaletname
  • Tüzel kişilik ise onaylı yetki belgesi, güncel ticaret sicil gazetesi, İmza sirküleri, ticaret odası kayıt belgesi

Okunmalı : Garanti BBVA Bankasından Satılık Gayrimenkuller

Başvuru sonrası size bir kullanıcı adı ve şifre veriliyor. Bu şifreler SMS yada mail yoluyla gönderiliyor. Bu kullanıcı girişi ile sisteme girdikten sonra ilgili taşınmaz için teklifinizi internet üzerinden takip ediyorsunuz. Fiyat veren bir başka istekli olması halinde ikinci bir teklif vermeniz de mümkün. Yani satış ihale süreci bitiminde oluyor. İhale süresinin bitmesine yakın bir teklif gelmesi halinde ihale 30 dakika daha uzatılıyor.

Halkbank’tan satılık gayrimenkul ihale ile yapılan bir sözleşmeli satış. Bu satış için tüm işlemler bittikten sonra tapu devrinin başkasına yapılması söz konusu değil. Burada ihaleye giren kişi kendisi almakla yüküm. Alımdaki taşınmazın bedeli muhammen olarak belirleniyor olsa da üstünde yada altında bir rakama satış bankanın inisiyatifine kalmış bir durum. Burada fiyat değiştirme hakkı tamamen banka da.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.