Kredi Almanın Yolu

Hafta Sonu EFT Yapılır mı? Hangi Banka Yapar?

12.08.2020
1.554
Hafta Sonu EFT Yapılır mı? Hangi Banka Yapar?

Elektronik Fon Transferinin Türkçe karşılığı farklı banka şubesine para göndermedir. Bu hizmeti tüm bankalar verirken son dönemde ŞOK ve Migros marketler zinciri sayesinde de gönderim yapılabiliyor. Ancak yapılacak olan EFT belli kurallar nedeniyle EFT SAATLERİ çerçevesinde yapılmak zorunda. Bu aşamada Hafta Sonu EFT yapmak isteyen kişilere engeller çıkmaktadır.

Cumartesi Pazar EFT Olur mu?

EFT Başka bankaya para gönderimi olması nedeniyle Merkez Banası onayını aradığı için mesai saatleri içerisinde yapılmak zorunda. Bu nedenle hafta sonu EFT yapılması mümkün değil. Aslında EFT talimatı verilebilir. Ancak göndermiş olduğumuz para hesaba geçmez ve mesai saatinin başlaması ile onay almasını bekler.

Hafta sonu EFT yapmak isteyen kişilerin Cumartesi ve Pazar günleri başka banka hesabına para aktarımı yapmak istemekte. Ancak bu istekleri hemen gerçekleşmemektedir. Söz konusu para olunca ihtiyacın durumuna göre hemen alınmak isteniyor. Ancak para gönderimi sağlanamadığı için en hızlı para nasıl gönderilir sorusunun cevabı ile hafta sonlarında EFT nasıl yapılır sorusu her zaman olduğu gibi dijital dünyada araştırılıyor.

Fastpay Hafta Sonu EFT

Fastpay  uygulaması akıllı telefonlar üzerinden yüklenerek para göndermenin diğer bir yolu. Bu uygulamanın hizmeti ise Denizbank bünyesinde. Denizbank cebe havale sistemi gibi algılanabilir. Uygulamaya para yükleyen kişiler para transferini cep telefonuna yapıyor. Uygulama sizlere telefon rehberindeki kişilere ulaşma imkanı da sağlıyor. Buradan para gönder seçeneği, kişinin telefon numarası, göndereceğiniz tutarı yazdıktan sonra gönder butonu ile dört adımda fastpay hafta sonu eft işlemini yapmış oluyorsunuz.

Cebe Havale Hafta Sonu

Para transferinin hemen gerçekleşmesini istiyorsanız aslında EFT yerine başka alternatifler değerlendirilebilir. Örneğin Cebe havale yapmak çok daha mantıklı olur ve mesai saati ile merkez bankası onayını beklemeden ihtiyacı olan kişi parasını çeker. Cebe havale bilindiği üzere cep telefonu üzerinden gönderilen, hesabı olmasa dahi bankanın ATM’sinden nakit olarak çekilebilen bir sistem. Bankalar arasında hemen hemen aynı mantıkla yapılan bu para gönderiminde internet ve mobil bankacılık veya ATM üzerinden hizmet alabiliyorsunuz. Cebe havale nasıl yapılır sorusu için makalemiz sizlere faydalı olar kanaatindeyim.

Hafta Sonu ATM’den Yatırılan Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta sonu itibari ile Cumartesi ve Pazar günü para transferi talimatını EFT olarak veren kişiler karşı hesaba paranın ne zaman geçeceğini merak ediyor. Ancak para transferine konu olan Elektronik Fon Transferi TCMB tarafından yönetilen bir sistem içerisinde. Bunun için hafta sonu dahil tüm tatil günlerinde vereceğiniz talimatlar ilk mesai saati sonrasında hesaba geçmektedir. Bu aşamada EFT saatleri önem arz eder. Bankaların eft ve geç eft saatleri ise 08:30 ile 17:15 saatleri arasında gerçekleşebilmektedir. Bu saatler dışı ise bir sonraki mesai saatine talimat olarak geçer. Hesabınızda para olması halinde de ilk mesai ile para aktarımı sağlanmış olur.

Hafta Sonu EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT saatleri 08:30 ile 17.15 arasındadır. Bu zaman aralığı dışında yapacağınız gönderim işlemi sadece talimat olarak algılanır ve bu durum bankaların internet bankacılığı tarafından sizlere uyarı penceresi ile iletilir. İlk mesai saati olan 08:30 saatinden sonraki yoğunluğa göre hafta sonu eft talimatınız karşı hesaba geçmiş olur.

Para aktarımının aciliyetine göre hemen alınmasını istiyorsanız nakit paranızı bir arkadaşınızın yada dostunuzun hesabı üzerinden havale yapmak yoluyla gönderim sağlanabilir. Burada aynı bankanın farklı banka şubeleri üzerindeki hesaplara havale edilmesi paranın anında hesaba geçmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle hafta sonu eft yapmak yerine havale yapmak çok daha mantıklı bir adım olabilir. Zira masrafları da daha düşük tutarlar üzerinden gerçekleşmektedir.

Fastpay nedir sorusuna cevap almak için linkteki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.