Kredi Almanın Yolu

Hacizli Araçların Yakalanma Süresi Bulunur Mu? Ne Kadar?

30.06.2020
233
Hacizli Araçların Yakalanma Süresi Bulunur Mu? Ne Kadar?

Özellikle sahibi oldukları ve kullandıkları araçların hacizli konumuna gelmesi kişilerin hacizli aracın ne zaman yakalanacağını, hacizli aracın yakalanmasında bir süre olup olmadığını araştırma yapması içerisinde olduğu konu itibariyle. Hacizli araçlar bilindiği gibi her zaman yakalanmaz. Ancak yakalananların da bir aşaması bulunuyor.

Bankalar kredi veya kredi kartı kullandırımı sırasında bazı teminatlar isterler. Bazı durumlarda ise teminat olmadan kredi veya kredi kartı kullandırımı yaparlar. Teminat almadan da kredi veren bankaların her duruma karşı bir önlemi bulunur.

Alacaklarını almak için öncesinden kurallar koyan bankaların, kredi taksitleri veya kredi kartı ödemelerinde sıkıntı olan müşterileri için uyguladığı yöntemlerden biri de avukata verme işlemidir. Alacağını alma konusunda sorun yaşayan bankalar, alacaklarını tahsil etmek için avukatı aracı koyarlar. Bu işlemden sonra avukatın alacağı tahsil etmesi için birçok yöntem ortaya çıkacaktır. Araca haciz koyma ve aracı yakalayarak yediemine kaldırma da bu yöntemlerden biridir.

Araca Neden Haciz Konulur?

Borçlunun borcunu tahsil etmek için uygulanan yöntemlerden biri de borçlunun adına kayıtlı olan mal varlıklarına haciz konulmasıdır. Banka vekili olan avukatın borcun nakit olarak ödenemeyeceği hususuna karar vermesi araca haciz koymasına sebep olmaktadır. Avukat icra müdürlüğüne başvuru yaparak, borçlunun adına kayıtlı olan aracına haciz şerhi konulmasına karar verilmesini talep eder.

İcra müdürlüğü de aracın plakasına haciz işlemini uygular. Bu işlem borçlunun borcunu ödemesi için yapılan bir işlemdir. Ancak borçlu aracına haciz konulmasına rağmen herhangi bir girişimde bulunmazsa, avukat yine icra müdürlüğüne dilekçe yazarak aracın plakasına yakalamalı ibaresini koydurur. Yakalamalı ibaresi aracın polis çevirmesine takıldığı ilk fırsatta alınacağı anlamına gelir. Bu durum için bir süre yoktur. Aracı yanlış park etme, kural ihlali gibi durumlarda yakalamalı haciz kararı bulunan araca emniyet müdürlüğünce el konulacak ve satışına karar verilebilecektir.

Yakalamalı Haciz Kararı Bulunan Araç Geri Alınabilir Mi?

Yakalamalı haciz kararı bulunan aracı geri almak mümkündür. Aracın üzerinde bulunan haczin veya hacizlerin kaldırılması aracın geri alınmasını sağlayacaktır. Borcun kapatılması sonrasında borç kapama yazısıyla birlikte aracın üzerine haciz koyan vergi dairesine başvuru yapılır ve borç kapatma yazısı ibraz edilir. Araç bu işlemden sonra geri alınabilir.

Yakalamalı Haciz Kararı Sonrasında Araçlar Yakalanıyor Mu?

Yıllardır borcu olan ve ödeyemeyen kişilere uygulanan bu işlem avukatın aktifliğiyle şekillenen bir işlemdir. Avukat alacağı tahsil etmek için sürekli uğraşarak araca haciz koyma, yakalama şerhi çıkarma gibi işlemlerle uğraşır ve alacağı takip etmek için birçok yol dener. Son yıllarda yakalamalı haciz kararı bulunan araç sayısında büyük bir artış yaşandığı biliniyor. Bu durum avukatların bu tahsil şekline sıcak bakmamasına sebep oluyor. Hacizli Aracın üzerinden haciz kaldırma işlemi yapılması sizi rahatlatacak adımlardan bir tanesi.

Çünkü alacağı tahsil edemeyen avukatlar, birde araçları çektirme ve park etme gibi işlemlere ücret ödemek zorunda kalıyor. Bu durum avukatlara maddi bakımdan külfet sağlarken, araçlarında kısa süre içinde satılmaması sorun yaratıyor. Ayrıca avukatların haczi devam ettirebilmesi için her 6 ayda bir avans yatırması gerekiyor. Bu durum ise bazı avukatlar tarafından tercih edilmiyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.