Kredi Almanın Yolu

Gelecekte Altın Fiyatları Ne Olur? (Altın Artar mı, Düşer mi?)

17.12.2021
890
Gelecekte Altın Fiyatları Ne Olur? (Altın Artar mı, Düşer mi?)

Geçmiş yıllarda olduğu gibi günümüzde de altın fiyatları ne olacağı sorgusu revaçta. Nitekim rekor üstüne rekor kıran altının gram fiyatı güncel olarak 945 TL seviyelerinde hareket ediyor. Döviz kurunun artışı sonrasında altında rekor kırdı. Bu aşamada halen altın artar mı düşer mi sorusu devam ediyor.

Alım söz konusu olmasa dahi merak ettiğiniz hususlar arasında gelecekte altın fiyatları ne olur? Bulunuyorsa mutlaka bu yazımıza bir göz atmalısınız. Elbette sizlere net bir rakam vermek mümkün değil. Kişi ve kuruluşlarda olduğu gibi uzmanlarında oluşacak fiyatlarda bir beklentisi söz konusu. Yine de herkesin gelecekte altın fiyatları ne olur sorusu için yorumu bulunuyor.

Yaz ayları sonrasında oluşan siyasi ve ekonomik olaylar neticesinde döviz kurlarındaki ani yükselişler gerekli tedbirlerin alınmasına neden oldu. Atılan her adım bu tedbirlerin etkisini daha çok artırırken Türk ekonomisinin gösterdiği direnç tüm kurlarda oldu gibi altın fiyatlarında geri çekilmesine neden oldu. Bununla birlikte zaman içerisinde kurlarda dalgalanmalar devam ediyor ki bu duru yeni tedbirlerinde alınmasını getiriyor.

Önümüzdeki Aylarda Altın Fiyatları

Siyasi politikaların eşliğinde gelecekte altın fiyatları ne olur sorusuna yanıt arayan büyük bir kesim bulunuyor. Bu kesimin küçük bir grubunu oluşturan ekonomi uzmanları oluşan her olayda muhtemel olabilecek olaylara karşı senaryolar hazır. Zamanla da bu senaryolara eklemeler yapılıyor olsa da ekonominin tanımını yapan kesimler çoktan üçe bölünmüş durumda. Ekonominin çok iyi gittiğini savuranların yanında bu duruma muhalif olanların varlığından söz etmek gerekir. Halbu ki gelecek şimdiden okunamıyor. Bu durumda altın fiyatları ne olur sorusunun cevabını vermek de imkansız.

17 Yılda 13 Kart Arttı

Gram fiyatının 280 liraları görmesinden sonra geçtiğimiz dönemlerde  altının gram fiyatı 200 TL civarlarına düşmüştü. Fakat bu durum öyle uzun bir zaman almadı. Dalgalanmaların eşliğinde sürekli yükseliş içerisinde olması altın fiyatlarının artacağı anlamına geliyor. Fakat beklentiler önümüzdeki süreçte altın fiyatları ne olur sorusunun cevabını yüklenecektir. Uzun dönemde her daim yatırımcısına kazanç sağlayan bu araç 2002 yılı baz alındığında onlarca katına çıkmış durumda. 17 yılda 250 TL seviyesine gelen gram altın fiyatı bu kadar yıl daha sonra aynı oranda hesaplanması halinde yaklaşık 3500 TL civarlarında olması gerekir. Zira 2002 yılında 18 TL olan altın günümüzdeki gram fiyatı 250 TL ve yaklaşık 13 katı artmış durumda. Aynı şart ve koşullarında 13-14 kat daha artması önemli artış anlamına geliyor. Elbette bu rakamlar sadece bir istatistik ve oluşan rakamlar ile tahminlerden oluşuyor. Gelecekte altının ve diğer döviz kurlarının ne kadar seviyelerine çıkacağını söylemek, tahmin etmek mümkün değil.

Dolar Kuru Altını Yakından İlgilendiriyor

Yatırımcısı olmasa dahi kişilerin merak ettiği hususlar arasında altın fiyatları daha ne kadar yükselir? Bugün fiyat ne aşamada? Altın alınmalı mı gibi sorular geliyor. Bu soruların cevapları gelecekte yaşanarak öğrenilecek. Fakat uzun, orta ve erken vadelerde altın fiyatlarının ne olacağı hakkında tüm ekonomi uzmanlarının bir yorumu bulunuyor. Bu yorumlarda zamanla değişkenlik yaşasa da küresel ekonomi ve ülke ekonomisinde meydana gelen hususlar başta olmak üzere siyasi oluşumlar döviz kurlarını yakından ilgilendiriyor. Altın fiyatları için dolar kuru önem arz ediyor. Zira altının ons fiyatı da dolar cinsi üzerinden hesaplanıyor.

22 Günlük Ortalaması 1282 Dolar

Güncel olarak altının ons fiyatı 1280 dolar seviyelerinin altında seyir halinde. Piyasa oluşan ekonomik riskler dolar satışında geri çekilmelerde sınırlı seviyede kalmasına neden. Küresel ekonomi ve Türkiye’de oluşacak olayların haber ayrıntıları bu nedenle yakından takip ediliyor. ABD ve ülke ekonomisindeki açıklanacak veriler nedeniyle fiyatlarda da oynama yaşanabilir. Zira altın fiyatlarında son 22 gün ortalaması ons değeri üzerinden 1282 dolar.

 Gram Altın Nereden Alınmalı?

Ülkede oluşan seçimler, siyasi kaygılar ve ekonomik tablolar neticesinde altın güvenli liman özelliğini daha sağlam adımlarla koruyor. Geçtiğimiz yıllarda kuyumcuların yolundan geçen altın günümüzde her koşulda alınıp satılabiliyor. Özellikle dijital ortamlarda alınıp satılması ile hem daha uygun fiyata alınabiliyor, hem zaman kaybı ve saklama zorunluluğundan uzak bir rahatlığı söz konusu ediliyor. Alım yerinin artması neticesinde de vatandaş bir bakıma en ucuz altın nereden alınır sorusunun cevabının arayışında. Elbette her üründe olduğu gibi altın da ucuz alınabilecek bir maden. Fakat bu ucuzluk için büyük rakamlar beklenmesin. Gelecekte altın fiyatları ne olur bilinmez fakat küçük büyük tüm yatırımcılar da olduğu gibi ev hanımlarının da en küçük birikimlerini yine altın üzerinden yapacağı kesin gibi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.