Kredi Almanın Yolu

Garanti BBVA Kimin? Sahibi Kimdir?

11.12.2019
830
Garanti BBVA Kimin? Sahibi Kimdir?

Haziran 2019 tarihinde Garanti BBVA ismini alan banka 1946 yılında kurulmuş. Mart 2019 tarihinde 423 Milyar TL büyüklük ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası konumunu aldı. Burada soruların başını alan Garanti Bankası Kimin sorusunun cevabı ise % 50,07 oran ile Borsa İstanbul’da halka arz edilmiş durumda. Kalan kısmı ise hakim ortağı konumundaki Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A nındır. (BBVA)

Garanti BBVA Bankası Kimin?

Her ne kadar Türk Markası olarak kurulmuş olsa da zaman içerisinde ortaklık yapısı değişen bankanın arkasında bir çok ülkede faaliyet gösteren BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A) bulunuyor. 2010 yılından bu yana BBVA’nın ortaklığı olarak yürütüyor olmasına karşın bu durum tabelalarına Haziran 2019 tarihinde yansıdı. Bundan böyle Garanti BBVA Bankası olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bankanın hakim ortağının hisse sahiplik oranı % 49,85.

Garanti BBVA’nın Teknik Yapısı

Türkiye’de 922 şube ile faaliyette bulunan bankanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 7, Malta da 1 şubesi bulunuyor. Ayrıca Düsseldorf ve Şangay’da iki temsilciliği bulunuyor. Bankanın 18 binden fazla çalşıanı sahip ve yaklaşık 17 milyon müşterisi bulunuyor. Dijital Bankacılık hizmetinde önemli rolleri üstlenmesinin ardından bir çok ödüle sahip Çağrı merkezi ile mobil bankacılık, internet bankacılığı, sosyal bankacılık yanında 5197 bankamatik ile müşterisi olsun olmasın herkese destek veriyor.

Garanti BBVA İştirakleri

Bireysel ve kurumsal bankacılığın yanında bireysel emeklilik, hayat sigortası finansal kira, yatırım, portföy yönetimleri, Faktoringi bi iştirakleri bulunuyor. unun yanıda KOBİ bankacılığı ve ödeme sistemleri ile de ön plana çıkmış durumda.

Garanti Bankasını Kim Kurdu?

Ankara’da 103 tüccarın bir araya gelerek kurduğu Garanti BBVA‘nın 1950 yılında merkezini İstanbul’a taşımış. 1970 yılından sonra bankanın hisselerinde hakim olarak Koç ve Sabancı aileleri dikkatleri çekiyor. Daha sonra hisseler satış yoluyla Doğuş Grubuna geçmiş ve 1983 yılında tamamen Doğuş grubunun olmuştur. 2005 yılında hisselerin bir kısmı General Electiric e satılmış olsa da 2011 yılında ekonomik kriz yaşayan General Electric hisselerini İspanyol BBVA’ya sattı.

Okunmalı : Garanti BBVA Bonus Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA

Dijital devrimi arkasına alan banka sürekli yaptığı Ar-ge çalışmaları ile müşterilerine her türlü kolaylığı sağlayan bir finans kuruluş. Sürekli kedisini geliştirmesi, teknolojiyi yakından takibi, sürekli sermaye artırımı sonrası halka arz olmasının yanında İspanyol BBVA’nın gücü ile ülkenin en büyük ikinci özel bankası konumunu sürdürüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2