Kredi Almanın Yolu

Freelance Editör Olmak Ne Kadar Kazandırır?

28.12.2019
415
Freelance Editör Olmak Ne Kadar Kazandırır?

Gazetecilik sektörü, internetin yaygın kullanılması ve daha kolay ulaşılmaya başlamasının ardından online platformlarda gelişmeye başladı. Artık gazete, dergi satın alan kişi sayısı oldukça az. Bunun yerine kişiler, cep telefonlarındaki gazete, dergi uygulamalarından gündemi takip etme ve bu basılı yayına ulaşma imkanını kullanıyor. Kullanıcılar için daha ucuz ve daha hızlı bir ulaşım yolu olan bu mesleği gazetecilik olan kişilerin çalışma şekillerini de değiştirdi. Bu nedenle haber hazırlama, haber araştırması yapma gibi alanlarda tecrübeli, gazetecilik mesleğine ilişkin bir geçmişiniz veya dergi tecrübeniz varsa evden çalışarak ek gelir kazanmak istiyorsanız freelance bu platformlarda çalışmayı deneyebilirsiniz.

İnternet Ortamında Gazeteler Freelance İlanı Açıyor

Online ortama taşınan gazeteler, dergiler online siteleri ve uygulamaları ile ilgilenecek, yazılan yazıların, haberlerin yayın hazır hale getirilmesini üstlenecek freelance editör iş ilanları açmaktadır. Bu şekilde çalışma sistemi hem ek gelir sağlarken hem de evden yapabilecekleri iş arayışı olanların iş sahibi olmasına olanak sağlamaktadır. İnternet sitelerinde bu şekilde çalışmaya başlamak için çeşitli yollar ile kendilerine ulaşabilirsiniz. Öncelikle freelance editör olmak istiyorsanız başvurularınızda kullanacağınız bir örnek çalışma dosyanızın olması gerekir. Bilgisayarınızda kendinize geçmiş dönemlerde çalıştığınız alanlar, aldığınız kurslar, katıldığınız seminerler, alanla ilgili sertifikalarınızı gösteren bir özgeçmiş hazırlayarak işe başlayın. Ardından örnek çalışmalarınızdan birkaç tanesini, başvurularınızda göndermek için ayırın. Mail yolu ile bu bilgi ve çalışmalarınızı çalışmak istediğiniz firmaya gönderebilir, freelance editör başvurusu sürecini anında tamamlayabilirsiniz.

Okunmalı : İnternetten Para Kazanmak

Freelance Editör Başvurusu

İş başvurusunda bulunmak için artık gazetelerin ilan sayfalarını takip etmenize gerek yok. internetten iş bulma sitelerine giriş yaparak hemen aradığınız alandaki iş ilanlarına cep telefonu veya bilgisayarınızdan ulaşabilirsiniz. Bu sitelerde de profilinizi doğru, eksiksiz bilgiler ile doldurmak, örnek çalışmalar kullanmak online freelance editör başvurusu yaptığınızda firma yetkililerinin sizleri daha iyi değerlendirmesini sağlayacaktır. Böylece işe kabul edilme olasılığınız da artacaktır. Freelance iş ilanları içerisinde editör ilanlarına başvurarak olumlu sonuçlandığında editör olarak çalışmaya hemen başlayabilirsiniz.

Freelance editör olmak için, editörlük alanında bilgi ve tecrübe sahibi olmak dışında teknik büyük donanımlar gerekmez. Bir internet bağlantısı, cep telefonu ve bilgisayar sizlerin sektörde online hizmet vermenize yardımcı olacaktır. Bir siteye bağlı olarak çalışabileceğiniz gibi freelancer çalışan kişilerin bulunduğu platformlarda profilinizi oluşturup hangi alanlarda hizmet sunduğunuzu anlattığınız sitelerde de editör ihtiyacı duyan kişi ve kurumlara freelance bir şekilde hizmet sunabilirsiniz. Daha serbest çalışma imkanı sunan bu siteler, bir müşteri kitlenizin oluşmasına da olanak sağlayacaktır.

Frelance Editör Ne Kadar Kazanıyor?

Bu anlamda kazancın net bir rakam ile telaffuz etmek zor. Zira bu işi veren firma ve işi alan kişinin durumuna göre değişiklik gösteriyor. Türkçe ve yabancı dil ile yayın ve makale yazımı da fiyatı yakından etkiliyor.  Bu nedenle aylık 2 bin lira alan editörlerde bulunurken bu geliri 10 – 15 bin liraya kadar çıkanlarda bulunuyor. Bunun yanında mevcut haberlerin güncellenmesi ve sosyal medya hesaplarında paylaşılması da istenilen hizmetler arasında bulunuyor


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.