Kredi Almanın Yolu

Fiziki Altın Bozan Bankalar (Altın Bozar mı?)

22.12.2019
585
Fiziki Altın Bozan Bankalar (Altın Bozar mı?)

Fiziki Altın Bozan Bankalar (Altın Bozar mı?) Bankalar mevcut kaynaklarını artırmak amaçlı olarak mevduat hesapları ile çekme yoluna gidiyor. Bu anlamda son dönemlerde en çok mevduat çekme yarışı fiziki altın ile yapılmaya başlandı. Zira yapılan açıklamalar altınların büyük kısmının hala yastık altında saklandığı yönünde. Bu altınların Türk ekonomisine kazandırılması büyük önem arz ediyor. Bu anlamda kişiler belli kampanyalara katılım için bankaların sunduğu altın hesapları üzerinden fiziki altınlarını banka hesaplarına aktarıyor.

Bankalar Fiziki Altın Bozar mı?

Bankalar gram üzerinden altım alım satımına olanak verirken bazı kesimlerde daha güvenli olduğu için fiziki altın bankalar bozar mı sorusunu soruyor. Türkiye’de bankalar gram üzerinden altın alım satımına olanak verir, alınan altını çekmek istediğinizde ise bu altınınızı Türk Lirasına çevirerek sizlere nakit olarak öder. Yani bankalar fiziki altın bozmazlar.

Bankalar Fiziki Altın Topluyor

Zaman içerisinde evlerde tutulan altın miktarında artış söz konusu. Bu altınların ekonomiye kazandırılması da büyük önem arz ediyor. Bu nedenle devlet bankaları başta olmak üzere bir çok banka mevduat kazandırma açısından fizik altınları toplama yoluna gidiyor. Örneğin Ziraat Bankası altın günleri sayesinde yılın belli dönemleri belli illerde fiziki altın toplama yoluna gidiyor. Fiziki altınların alımında eksperler devreye giriyor. Alınan fiziki altın incelenerek gram üzerinden banka üzerinde hesabınıza yatırılıyor.

Hangi Bankalar Fiziki Altın Topluyor?

Başta devlet bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası olmak üzere altın günü yapan, eksperler ile değerini ve gramını belirleyerek banka altın hesapları üzerinden yatırımın yapılmasın olanak veren bankalar şu şekilde;

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • Denizbank
  • TEB

Bankalar fiziki altın toplayışında belli bir takvim belirler ve bu takvimi de tüketiciler ile paylaşırlar. Bu paylaşım ise genelde resmi internet siteleri üzerinden yapılır. Son dönemlerde önemli artışlara sahne olan altın günümüzde gramı 282 lira seviyelerinde hareket ediyor.

7-24 Altın Alım Satımı

Kuyumcu esnaflarından alım ve satımı yapılabilen fiziki altının gram üzerinden bankalarda işlem görmeye başlaması ile bir anlamda yatırımın yolu değişti. Yüzlerce yıldır en çok yatırım yapılan altın istenildiği vakitte internet bankacılığı yada ATM ler üzerinden, mesai saatleri içerisinde de banka şubeleri üzerinden alım satım yapılabiliyor.

Fiziki Altın Veren Bankalar

Bankalar bünyesinde bulunan altın hesaplarındaki altını TL ye çevirir ve kişilere nakit para olarak verir. Fakat bu anlamda fiziki altın teslimi yapan bir tek bankadan bahsetmek mümkün. O da TEB. TEB sizlere külçe altını ile fiziki altın verebiliyor. Burada verilen tutar ise sınırlı tutuluyor. Fakat altın günleri haricinde altın bozan bankalar bulmak zor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.