Kredi Almanın Yolu

Firma Kredi Notu (Ticari Kredibilite) Nedir?

17.12.2021
914
Firma Kredi Notu (Ticari Kredibilite) Nedir?

Finansal hayatın kullanımında önemli bir yol tutan Findeks diğer deyimiyle kredi notu aynı zamanda ticari işletmeler, KOBİ’ler, ticari firmalar, gerçek sektör temsilcilerinin kredi risklerinin yönetilmesi aşamasında yardımcı olması için kurulmuştur. Bu anlamda Firma Kredi Notu bankacılık sektöründe de önemli bir yer bulmuştur.

Ticari İşletme Kredi Notu

Firma kredi notu sadece bankalarca kullanılan bir unsur değil. Bu anlamda diğer ticari işletmeler de Findeks yada kredi notu ticariyi kullanarak alışverişlerindeki tüm gerçek kişi ve kurumların finansal durumlarını da yakından takip edebilir. Bu sebeple de maddi açıdan kaybınıza neden olabilecek kişi ve kurumlardan firmanızı uzak tutarken aynı zamanda itibarınızı da kontrol altına almış olursunuz.

Firma kredi notu olarak alabileceğiniz raporlar ve hizmetler tek bir hane üzerinden olmaz. Burada öğrenebilme adımları içerisinde Findeks Kredi Notu, Risk Raporu, Karekodlu Çek Sistemi, Çek Endeksi, Çek Raporu ve Teminat Mektubu Durum Sorgulama gibi hizmetlerde bulunuyor.

En yaygın olanı Findeks Ticari Kredi Notu bankalar ile çalışmak isteyen herkesin yüksek tutmak isteyeceği bir unsur. Bu sayede en uygun şartlarda en uygun faiz oranıyla kredi bulabilir, gerçek kişilerinde alımına konu olan telefon, beyaz eşya gibi tüm işlemler ile hizmet alımlarında en avantajlı seçeneklere sahip olabilirsiniz. Bu anlamda puan Kredibilite raporlarından ve paketlerinden birisini satın alarak ticari hayatınızı daha güvenli hale getirmenizde mümkün.

İşletme Kredi Notu

Bankacılık ürünlerinin pazarlanmasında kişilerin ve tüzel kişiliklerin kredi notu önemli. Çünkü notu düşük olan kredi talebindekilere bankalar kredi vermez ve vermekten de kaçınır. İşletme kredi notu bu başvurularda da önem arz eder. Kurulan işletmelerin kredi notu hesaplaması neredeyse imkansız bir durumu oluşturur. Fakat ilerleyen zamanlarda da bankalar ile girilen ilişkiler neticesinde bu not olayında değişiklik yaşanır.

İşletme kredi notu hesaplanmasında işletmenin önündeki bir yıllık süre zarfında oluşacağı geri ödeme koşulları, bu koşulların ne kadarının yerine getirilebileceği üzerinde hesaplanmasıdır. Burada hesaplanan rakamlar tamamen hayali ve tahmine dayalıdır. Bu nedenle risk puanı olduğundan bahsetmek mümkündür. Buradaki risk puanı düşük olması halinde de kredi riskinin çok daha üst seviyelerde olduğu anlamına gelir.

Ticari işletme kredi notu hazırlanmasında bir çok etken bulunur. Bu etkenler arasında yazılan çekler, banka kredileri, işletmenin imzalamış olduğu senetler bulunur. Ve bunların KKB’ye iletilenleri üzerinden yapılır.

KKB’ye iletilen her istatistiksel bilgi kredi veren kuruluşların daha rasyonel olmasına dolayısıyla da standardizasyonun daha etkili çalışmasına neden oluyor.  Bu nedenle alınacak ticari kredi notu raporları kişilere önemli bir kaynağı ve danışma olarak sunuluyor. Burada başvuru sonrası oluşacak risklerin analizi ve kredinin tahsisi hızlandırılmış oluyor ve işletmelere ulaşım hızlanmış oluyor. Ticari işletme kredi notlarına ticari risk raporu kullanıcısı konumundaki tüm finans kuruluşları ulaşabiliyor.

Firma Kredi Notu

Gerçek kişilerin TC kimlik numaraları olması sayesinde kredi notlarına dair bilgiler edinilebiliyor. Fakat başkasının sahibi olduğu bir ticari firmanın kredi notunu öğrenmeniz ise mümkün değil. Gerçek kişilerde SMS ile sorgulama yöntemi bulunurken ticari işletmeler için bunu yapamazsınız.

Gerçek Kişilerin Kredi Notu

Kredi Notu öğrenebilmeniz için ilgili sayfaya girdikten sonra öğrenmek istediğiniz kişinin TC numarası yada vergi numarasını girmeniz gerekiyor. Bu işlemlerden sonra Findeks kredi raporu alınmak istenen kişiye bir mesaj gönderir. Mesajın karşı taraftan onayı geldikten sonra, o kişinin kredi notuna ulaşılmış olunur. Bir şeye dikkat. Kredi notu öğrenilmek istenen kişinin, her hangi bir bankada kayıtlı numarasının olması şarttır. Bu işlemi kısa mesaj yoluyla da yapılabilir.

SMS İle Kredi Notu

Onun için de yapmanız gereken, ‘Risk yazın boşluk bırakın, sorgulamak istediğiniz kişinin kimlik numarasını yazın, boşluk bırakın, sorgulamak istediğiniz kişinin ilişkili olduğu bankanın adını yazın, boşluk bırakın, kendi kimlik numaranızı yazın 4552’ye gönderin. Yine karşı tarafın onayı alındıktan sonra, o kişinin kredi notu sizin cep telefonunuza sms olarak gelecektir.

Kredi Notunu Öğrenmek Ücretli

Başkasının Findeks kredi notunu sorgulamak konumuzda son olarak, başkasının kredi notunun öğrenmenin bir bedeli olduğu ve Findeksi’n bu hizmet için 8.25 TL ücret talep ettiği belirtmek isteriz


Yorumlar
  1. hemen kredi için başvur dedi ki:

    Kayıtlı bir finans kurumuyuz ve amacımız, ilgilenen bireylere ve kurumsal organlara arzu ettikleri kredileri almalarında yardımcı olmak. Size finansal olarak yardımcı olabiliriz. Bugün bizimle iletişime geçin ve ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu söyleyin. E-postaya mutlaka katılmalısınız