Kredi Almanın Yolu

Faturalı Hatta Kredi Alabilir miyim?

28.02.2020
1.357
Faturalı Hatta Kredi Alabilir miyim?

Türkiye’de GSM firmalarına ve alımlarına yapılan son düzenleme ile birlikte Eylül 2018 tarihinden itibaren telefon alımları ve buna bağlı hatta kredi vadesi altı ay ile sınırlandırıldı. Fakat burada telefon bedeli de önem arz ediyor. Telefonunuzun bedeli 3 bin lira altında ise altı ay daha yukarıda ise bu vade 12 ay’a çıkarılabiliyor.

Türkiye’de faturalı hatların doğmasına kredi kartına yapılmış olan taksit yasağı getirdi denilirse sanırım yanlış olmaz. Çünkü yüksek fiyatla satılan telefonların yeni modellerini almak isteyen kişiler bu alımı yapabilmek için farklı yollara başvurmak zorunda kalıyordu. Banka kredilerine kadar giden telefon alım işlemi GSM firmalarının attığı faturalı hat üzerinden taksitli telefon almaya yöneltti. Bu fırsattan yararlanan bu firmalar 36 ay vadelere kadar alım işini uzattı ki piyasa değerinin üzerinde satış yaparken aynı zamanda oluşan vade için tekrar faiz uygulaması yaptı. Bu durum tüketicinin cebine olumsuz yansıdı ki mağdur edilen vatandaşların yardımına devlet attığı adımlarla destek verdi.

Faturalı hatta Kredi Gerçek mi?

Aslında finansal bir destek olduğunu söylemek imkansız. Burada firmalar telefon satışına konu ediyor ve bu satış sonrası almış olduğunuz telefonu tekrar ücreti ile alımını yapıyor. Bu ücreti de size kredi mantığıyla veriyor ve bu durumu da taksitlendirmiş oluyor. Yani direk faturalı hattınıza kredi tanımlaması bulunmuyor.

Firma size telefon satışı yaparken bu satışı bir sözleşmeye bağlıyor. GSM firmalarına bağlı bayiler aracılığıyla gerçekleştirilen bu hizmeti genelde sosyal medya üzerinde yapılan reklamlar ile tanıtılıyor. Vatandaş farklı sebepler yüzünden bankalardan alamadığı bu parasal işlemi bu mecralara başvurarak karşılamak istiyor diğer bir deyişle zorunda kalıyor.

Faturasız Hatta Kredi Alabilir miyim?

Sunulan hizmet faturalı hat üzerinden Kredi veriliyor. Faturasız hattınız varsa bu hat üzerine telefon alımı da dahil olmak üzere kredi diye tabir edilen borç para alımı söz konusu değil.  Bu hizmetten faydalanmak isteyenler öncelikle Vodafone, Turkcell yada Türk Telekom hatlarına sahip olması ve faturalı olması gerekir.

Hattımı Faturalı Yaptım Kredi Alabilir miyim?

Faturasız hatta kredi söz konusu edilmeyince vatandaşlarda çareyi faturalı GSM hattına geçmekte arıyor. Fakat burada da karşılarına çıkan engel hattın ne kadar süre ile kullanıldığı. Çünkü yeni alınmış hat yada faturasızdan taşınmış hatlar için kullanım süresi önem arz ediyor. Bu duruma ayrıca ödenen faturalarda aksama olmaması talepler arasında.

Hangi hatlar için Kredi Alınıyor.

Türkiye de faaliyette bulunan GSM firmalarının hepsi bu hizmeti veriyor. Başlıca Türkcell, Vodafone faturalı hatta kredi imkanı verirken Türk Telekom hem GSM faturasına, hem TİVİBU üzerinden hemde TTNET üzerinden de kredi imkanları verebiliyor. Bu durum zamanla daha genişletilir mi bilinmez fakat kullanmış olduğunuz elektrik, doğalgaz gibi unsurların faturaları üzerinden bu borç alımı söz konusu değil.

İnternet üzerinden Faturalı Hatta Kredi

Facebook gibi sosyal medyalar üzerinde gösterilen reklamlar ile müşteri bulan faturalı hatta kredi hizmeti için arama motorları da yardımcı oluyor. Bu anlamda reklam veren sponsorlar ilk sıralarda kendine yer ediniyor. Bu firmaların sitelerine giriş sonrası araştırma yaptığınızda tamamen sizin bilgilerinizi içerir bir formun tanzimi ile başvuru yapıyorsunuz. Burada size özel bilgilerden bahsediyoruz. Bu sayfalarda arama yapıldığında firmanın adresi, izin belgesi, nereye bağlı olduğu gibi hususları bulmanız zor. Bu firmalar ne hakkımızda sayfası ne de iletişim sayfası oluşturuyor. Başvuru sonrası size telefon ile ulaşan firmalar gerekli adımları atıyor.

İnternet Üzerinden Faturalı Hatta Krediye Güvenilir mi?

Açıkcası bu tür firmalara güven çok zor hatta imkansız. Kredi tahsisi Türkiye’de finans kuruluşlarını işi. Fakat GSM bayileri bu işi biraz daha ileri götürdüler ki yasal düzenleme beraberinde gelebilir. Şahsen makale yazarı olarak ben bu tür bir alım işine girmem kimseyi de yönlendirmem. Çünkü yarın olacağınız mağduriyet ile haklarınızı arayacağınız hususlardan uzak bir hizmet gibi duruyor. Bu nedenle alım öncesi iyi bir değerlendirme yapılması diye düşünüyorum.

Faturalı Hatta Kredinin Vadesi

Geçtiğimiz dönemlerde telefon alımları 36 aylara kadar uzamıştı. Bu durum önceki dönemde 12 ay gibi bir süreye alındı. Bu duruma kişilerin uzun süre borçlanmasının önüne geçilmesi adına konuldu. Fakat yeterli görülmedi sanıyorum ki faturalı hatta telefon alımı maksimum 6 ay vadeye çekildi. Bu durumda hatta alacağınız kredinin vadesi de maksimum 6 ay diye olmalı. Zira yine sosyal medya üzerinde yapılan reklamlarda üç GSM şebekesi için 12 ay vadelere kadar 5 bin lira kredi verildiği beyan ediliyor. Bu durum faturalı hatta kredi gerçeğini yalanlar gibi duruyor. Bu durumun açıklaması ise şu şekilde. Bazı telefon fiyatları olan 3.000 TL altı için altı ay, 3 Bin lira ve üstü fiyatlı telefonlar için vadenin 12 ay bandına çıkarılması denilebilir.

Faturalı Hat Üzerinden Telefon Alma Yasal mı?

Hattınız üzerinden taksitle telefon alımı yasal bir olay. GSM Firmalarının hat üzerinden telefon satışına onay Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan alınan onaylar neticesinde yapılıyor. Bu onay alınmadan satış yapılamıyor. Türkiye’de yasal kurumlar tarafından denetlenmesi, vergilendirilmesi nedeniyle telefonunuzu hat üzerinden almanız yasal bir durum teşkil ediyor.

Türk Telekom Hattına Kredi Şartları

Kurulduğu yıllarda Aria ve Aycell’in birleşimi ile ortak hareket eden Avea geçtiğimiz dönemde de TTNET ile Tivibuyu bünyesine katarak markasında da Türk Telekom olarak değişikliğe gitti. Bu hizmet ile bir çok eve giren Türk Telekom avantajlı durumda. Bu markanın ürünlerini kullanıyorsanız kredi alabilirsiniz anlamına gelebilir. Bunun için öncelikli şart en az bir yıllık hat kullanımı ve başvuru tarihinden önce son üç aylık fatura ödemelerinizdeki alışkanlıklarınız. Çünkü fatura ödemesini aksatıyorsanız, son günlerini geçirerek ödüyorsanız bu size engel olarak yansıyabilir. Başvuru ile bayi sistem üzerinden sorgulama yapıyor ve bu sorgulama sizin telefonuna SMS ile geliyor. Bu gelişin cevabı ise sizin telefon alıp alamayacağınız konusunda birleşiyor.

Türk Telekom hattına kredi adına telefon alımı için onay verirse buradaki onay kodunu bayideki yetkili kişiye veriyorsunuz ve buradan sizin için yeni bir sözleşme çıkartılıyor. Bu sözleşme şartları dahilinde telefon alımı ve faturanıza yansıyacak taksitler size fatura kesilerek veriliyor. Burada kredi söz konusu ise aldığınız telefonu para karşılığı alan bayi bu parayı size veriyor. Biraz mantıksız gibi geliyor olsa da bu şekilde çalışan bayiler mevcut. Özellikle internet üzerinden bu bayileri bulabilirsiniz.

Vodafone Hattına Kredi

Yurt dışında bir çok ülkede faaliyette bulunan Vodafone kiralık telefon konusunda tecrübeli bir firma. Çünkü yurt dışında sürekli telefon kiralanması söz konusu. Bu sayede hem müşteri hatta kalmış kaybedilmemiş oluyor, hem telefon kirası adı altında bir bakıma telefon satılarak gelir elde edilmiş oluyor.

Vodafone hattına kredi için yapılan tahsisin maksimum tutarı 6 bin lira civarlarında. Bunun ise vadesi 12 ay ile sınırlı. Fakat tüketicinin aldandığı durum ise zaten fiyatının üzerinde satılan bir telefona 12 ay için birde faiz ödemesi yapması. Bu durumda ödediğiniz para sizin hesabınızdan çok daha yüksek tutarlara ulaşabilir. Bu durumu değerlendirmek ve kendi muhasebesini yapmak ta Vodafone kullanıcılarına kalıyor.

Vodafone hattı için para talebiniz olacaksa burada en az 6 aylık hattınız olması ve fatura ödemelerini de  düzenli yapmanız gerekecektir. Bu anlamda Vodafone Kredi Notu önemli bir husus. Sorgulama neticesinde notunuzun da iyi seviyelerde olması gerekiyor ki bu imkandan faydalanabilesiniz.

Türkcell Hattına Kredi

Turkcell faturalı hatta kredi olayın birkaç adım öne taşımış durumda. Kredi öğren hizmeti adı altında yapacağınız sorgulamalar ile alabileceğiniz kredi türünü, tutarını ve vadesini sorgulayabiliyorsunuz. Burada banka faizlerinin de sorguda sunuluyor olması nedeni ile tercih sebebi olabilir. Bunun için Turkcell menü uygulamasına girmeniz ve buradan kredi sekmesinden üye olmalısınız. Buradaki menüden sorgulama yaparak size uygun faiz oranını buluyorsunuz. Kullanıcılar buradan kullanıma başlayabiliyor ve iptalini sağlayabiliyor. İptal etmeniz için atacağınız adım ise IPTAL NAKIT yazdıktan sonra 1818 e mesaj göndermek. Yalnız bu hizmetin bir ücreti bulunuyor. Servis bedeli adı altında vergilerde dahil olmak üzere aylık ödeme tutarı 28 TL oluyor ki kullanıcılar bu durumda uzak kalabilir.


Etiketler:

Yorumlar
  1. Gültekin Keskin dedi ki:

    Ben 3 bin liralık bir kredi almak istiyorum. Bu işlem için ne kadar masraf öderim. Faizi ne olur. Çok para öder miyim

    1. Aydın Turan dedi ki:

      Buna rakam vermek zor Gültekin bey. Bu işi yapan bayilere sormak gerekiyor.