Kredi Almanın Yolu

Faizsiz Yem Kredisi Ziraat Bankası’ndan

Faizsiz Yem Kredisi Ziraat Bankası’ndan

Bakanlar Kurulunun aldığı kararlar neticesinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren devlet desteklerinden bir tanesi de faizsiz yem kredisi. Devlet kurumu olarak devletin hibe ve desteklerinde ilk adres olarak sunulan Ziraat Bankası bu anlamda kendisine düşen görevi de yerine getiriyor. Tarım Kredi Kooperatifleri ile Tarım ve Orman Bakanlığının koordineli çalışmalarının sonucunda geçtiğimiz yıl yapılan yem kredisi desteği bu yılda devam ediyor. Faizsiz Yem Kredisi Ziraat Bankası’ndan iki yıl geri ödemesiz olarak veriliyor ve toplamda 180 ay vade ile ödenmesi isteniyor.

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Mevzuatların yerine getirilebilmesi için alınan kararların öncelikle Resmi Gazetede yayımlanması gerekir. Bu anlamda yayımlanan destekler arasında çitfçinin tarımsal üretimde kullanmak üzere tohum, gübre ile mazot gibi ürünlerde dahil olmak üzere faizsiz yem kredisi de bulunuyor. Artan fiyatlar ile zor durumda kalan çiftçinin devletten aldığı bir çok destek bulunuyor. Ziraat Bankası Hayvan Kredisi de bu desteklerden sadece bir tanesi.

Hayvansal üretimlerim ilk desteği üretilen hayvanların yiyeceği yemlerdir. Bu yemlerin karşılanması için 11188 sayılı Resmi Gazete‘de bir tebliğ yayınlandı. Çiftçiye destek amaçlı olarak alınmış kararın yayımlandığı bu kararda çiftçiye hibe kredi de dahil olmak üzere faizsiz 100 bin liraya kadar kredi imkanı da veriliyor olması çiftçilerin iştahını artırdı. Bir anlamda yatırım yapmak isteyen girişimciler içinde önemli bir destek olacağından ciddi yatırımlar söz konusu olacaktır. Burada verilecek desteklerin de önümüzdeki yıl sonuna kadar devam edecek olması önemli bir aşama.

Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası Koordineli Çalışıyor

Yayımlanan karara istinaden Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası koordineli olarak çalışacak. Burada bankalar talepleri değerlendirirken Tarım Kredi Kooperatifince verilecek kredinin limiti, karşılığında alınacak teminatlar ve kredinin geri ödemesi gibi hususlar belirleniyor. Öncelikli olarak talep edecek kişilerin kooperatife üye olması ve çiftçi kayıt belgelerinin olması da isteniyor. Başvuru sonrası gerekli koşulları taşıyan gerçek kişiler ile girişimcilere talep edilen tutarlarda faizsiz kredi ve limitli krediler sunuluyor.

Bankalarda genelde bu tür kredilerin verilmediğinden geri dönen çiftçilerin bulunduğu gelen yorumlarda bulunuyor. Bu tür karşılaşmalar sonrası mağduriyetin yaşanmaması için ilgili Resmi Gazete incelenebilir. Ayrıca bankanın müşteri hizmetleri olan 444 00 00 numarayı arayarak mevcut çiftçilere sunulan faizsiz yem kredisi imkanları hakkında ayrıntılı bilgi de alınabilir.

Kredi İçin İstenilen Belgeler

Öncelikli olarak TC kimlik yada ehliyet gibi kimliğiniz, çiftçi kayıt belgeniz, girişimciyseniz vergi levhanız, işletme ile hayvansal üretim yapılan yerlere ait tapu ve kira kontratı gibi belgeler, bilanço ile çalışan işletmeler için üç yıllık gelir tablolarını gösterir bilançolar ile başvuru yapabiliyorsunuz. Aktif olarak hayvansal üretim yapıyorsanız bu hizmeti gördüğünüze dair banka dayanak isteyebilir. Faizsiz olarak sunulan bu hizmeti hayvansal üretim için değerlendirmenizde banka açısından önemli. Bunun için belgelendirilmesi talep edilebilir.

Faizsiz Yem Kredisi Ziraat Bankası’ndan verilirken yine bu kredilerin geri ödemesi banka üzerinden yapılıyor. 180 gün yani altı ay vadeli olarak verilen bu hizmetin ödenmesi sonrasında kişiler yine bankaya başvuru yapabiliyor. Fakat bu durumda faizsiz hizmet almanız pek mümkün olmayabilir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.