Kredi Almanın Yolu

Evlilik işlemleri için istenilen sağlık raporu nasıl alınır?

11.02.2022
415
Evlilik işlemleri için istenilen sağlık raporu nasıl alınır?

Evlenme aşamasında olanlar evlenmeden önce yapılması zorunlu işlemler bulunmaktadır. Nikah ve evlilik gerçekleşmeden önce bu işlemleri yerine getirmek gerekmektedir. Bu işlemlerden bir tanesi de evlenecek kişilerin sağlık raporu almalarıdır. Evlilik istenmekte olan sağlık raporu yasal bir zorunluluk olup, yapılması gereken bir prosedür işlemdir. Bu işlemi yapmaktayken genel olarak gençler zorlanmaktadırlar. Nedenine baktığımız zaman evlenecek olan çiftlerin yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkabilmektedir. Evlenmeden önce sağlık raporu nereden nasıl alınır ? gibi sorular kafa karıştırmaktadır. Bu yüzden sizlere bu konuda bir yazı derledik.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınmaktadır?

Evlenme aşamasında olan çiftlerden sağlık raporu istenmektedir. Bu raporu alabilmek için çiftler kendi isimleriyle gerekli yerlere başvurularını gerçekleştirmelidirler. Ayrıca sağlık raporunun istenmesindeki asıl neden kişilerde haberlerinin olmadığı bulaşıcı hastalıkların olup olmadığını anlayabilmek ve eğer böyle bir hastalıkları bulunuyorsa, önceden tedbir almak ve tedavi sürecini hızlandırmak için gerekli bir prosedürdür. Daha çok karşılaşılmakta olan kan uyuşmazlığı da bu sağlık kontrollerinde meydana gelmektedir. Eşler arası kan uyuşmazlığı bulunduğu takdirde tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavinin sebebiyse dünyaya getirecek oldukları çocuklarının sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. Eğer ileride anne hamile kalırsa ve gerekli önlemler alınmazsa ciddi sorunlar ile karşılaşması muhtemeldir.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Ödeme

Evleneceklerde Sağlık Raporu

Evlenmeyi düşünen çiftlerin nikahtan önce sağlık raporlarını almaları zorunludur. Sağlık raporlarını ikamet etmekte oldukları sağlık kurumlarından alabilmektedirler. Ayrıca sağlık raporunu aile ve toplum sağlığı merkezleri üzerinden, sağlık ocaklarından, devlet hastaneleri üzerinden ve özel hastanelerden alabilmeniz mümkündür. Evlenecek olan adayların sağlık raporu alması için herhangi bir sağlık kuruluşuna bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Sağlık Ocaklarından Sağlık Raporu

Sağlık ocakları ve aile toplum sağlığı merkezleri üzerinde rapor alabilmek biraz uzun zaman almaktadır. Bunun sebebiyse bu tarz yerlerde gerekli ekipmanların bulunmamasına dayanmaktadır. Kan testi gibi basit testler sağlık ocaklarında yapılabilmektedir. Ancak akciğer grafiği ve diğer şeyler sağlık ocakları için yeterli bulunmamaktadır. O yüzden sizi büyük hastanelere yönlendirebilmektedirler. Bu yüzden devlet veya özel hastanelere giderek rapor için başvuruda bulunabilirsiniz. Özel hastaneye bunun için gittiğiniz zaman sizden ekstra ücret talep etmektedirler. Bundan dolayı devlet hastanelerinde herhangi bir ücret ödemeden bu raporu alabilirsiniz. Devlet hastanelerinde rapor içeriğiyle ilgili olarak tüm incelemeler sağlanır ve sizden herhangi bir ücret istenmez. Sağlık raporu işlemleri ortalama bir gün sürmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.